Friday, 7 November 2014

RPH MINGGU KE-39

RPH Minggu 39   
Rancangan Pelajaran Harian ~ 22 September ~26 September 2014
Tarikh
22 September 2014
Minggu
39
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K7
Masa
70 minit
Bidang
Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran
Menghasilkan motif ukiran kayu
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:

1.     Mengaplikasikan prinsip dan asas rekaan serta menghasilkan motif flora pada ukiran kayu dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali menghasilkan motif ukiran kayu
Prosedur
1.     Guru mengarahkan pelajar untuk menyambung karya menghasilkan motif ukiran kayu.
2.     Pelajar menghasilkan motif ukiran kayu berdasarkan spesifikasi yang diberikan oleh guru.
3.     Pelajar dibimbing oleh guru semasa proses penghasilan motif ukiran kayu.
4.     Persembahan karya pelajar
5.     Guru membuat rumusan

Keperluan
Bahan: Contoh motif ukiran kayu
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kekemasan dan kebersihan

Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar menunjukkan minat semasa menghasilkan karya tersebut.karya yang dihasilkan juga agak memuaskan.
                                                                
Tarikh
22 September 2014
Minggu
39
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4k9
Masa
70 minit
Bidang
Kraf tradisional
Unit Pembelajaran
tekat
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:

1.     Mengetahui sejarah dan perkembangan seni tekat.
2.     Memahami fungsi dan kegunaan seni tekat dalam adat dan istiadat Melayu.
3.     Mengkaji jenis-jenis tekat dan perbezaannya.
4.     Mengkaji motif seni tekat dan kaitannya dengan persekitaran.
5.     Meneliti peralatan yang digunakan untuk membuat tekatan.
6.     Memahami proses membuat dan menghasilkan tekatan.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru memberi penerangan pengenalan dan sejarah perkembangan kepada kraf tekat.
2.     Guru menyenaraikan dan mengkaji jenis tekat dan perbezaan setiap jenis tersebut.
3.     Guru menyenaraikan motif seni tekat dan kaitannya dengan persekitaran.
4.     Guru menerangkan dan menunjukkan peralatan yang digunakan untuk membuat tekat dalam buku rujukan kepada pelajar.
5.     Guru menerangkan tentang proses menghasilkan tekat.
6.     Sesi soal jawab dengan pelajar.
7.     Membuat rumusan tentang P&P
Keperluan
Bahan : contoh tekat
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar menunjukkan minat semasa guru mengajar dan memberi respon yang baik semasa sesi soal jawab.

Tarikh
23 September 2014
Minggu
39
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K5
Masa
70 minit
Bidang
Kertas gubahan Percubaan SPM
Unit Pembelajaran
Kritikan karya
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Pelajar dapat memahami soalan dengan baik
2.     Pelajar dapat menghasilkan karya dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
kritikan
Prosedur
1.     Guru menunjukkan setiap karya pelajar dan mengkritik secara keseluruhan karya mereka.
2.     Membincangkan teknik menghasilkan karya.
3.     Guru membuat rumusan keseluruhan prestasi keputusan ujian pelajar.
Keperluan

Rujukan: karya pelajar.

Penerapan Nilai

Kerjasama

Refleksi
Pelajar memberi kerjasama semasa aktiviti dijalankan. Pelajar dapat mengetahui kesilapan yang dibuat oleh mereka dan akan berusaha untuk meningkatkan latihan dan usaha mereka.

Tarikh
23 September 2014
Minggu
39
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Bidang
Kertas gubahan Percubaan SPM
Unit Pembelajaran
Kritikan karya
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
3.     Pelajar dapat memahami soalan dengan baik
4.     Pelajar dapat menghasilkan karya dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
kritikan
Prosedur
1.     Guru menunjukkan setiap karya pelajar dan mengkritik secara keseluruhan karya mereka.
2.     Membincangkan teknik menghasilkan karya.
3.     Guru membuat rumusan keseluruhan prestasi keputusan ujian pelajar.
Keperluan

Rujukan: karya pelajar.

Penerapan Nilai

Kerjasama

Refleksi
Pelajar memberi kerjasama semasa aktiviti dijalankan. Pelajar dapat mengetahui kesilapan yang dibuat oleh mereka dan akan berusaha untuk meningkatkan latihan dan usaha mereka.

Tarikh
23 September 2014
Minggu
39
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K7
Masa
70 minit
Bidang
Kraf tradisional
Unit Pembelajaran
tekat
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:

1.     Mengetahui sejarah dan perkembangan seni tekat.
2.     Memahami fungsi dan kegunaan seni tekat dalam adat dan istiadat Melayu.
3.     Mengkaji jenis-jenis tekat dan perbezaannya.
4.     Mengkaji motif seni tekat dan kaitannya dengan persekitaran.
5.     Meneliti peralatan yang digunakan untuk membuat tekatan.
6.     Memahami proses membuat dan menghasilkan tekatan.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru memberi penerangan pengenalan dan sejarah perkembangan kepada kraf tekat.
2.     Guru menyenaraikan dan mengkaji jenis tekat dan perbezaan setiap jenis tersebut.
3.     Guru menyenaraikan motif seni tekat dan kaitannya dengan persekitaran.
4.     Guru menerangkan dan menunjukkan peralatan yang digunakan untuk membuat tekat dalam buku rujukan kepada pelajar.
5.     Guru menerangkan tentang proses menghasilkan tekat.
6.     Sesi soal jawab dengan pelajar.
7.     Membuat rumusan tentang P&P
Keperluan
Bahan : contoh tekat
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar menunjukkan minat semasa guru mengajar dan memberi respon yang baik semasa sesi soal jawab.

Tarikh
24 September 2014
Minggu
39
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K9
Masa
70 minit
Bidang
Kraf tradisional
Unit Pembelajaran
Tekat (Latihan)
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:

1.             Menjawab soalan dengan betul dan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Latihan objektif
Prosedur
1.     Guru memberi 30 soalan kepada pelajar dan jawab dalam masa 45 minit.
2.     25 minit terakhir,guru dan pelajar membuat perbincangan jawapan.
Keperluan

Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai

Kerajinan

Refleksi
Pelajar memberi kerjasama semasa aktiviti dijalankan.  Pelajar tidak dapat menjawab lebih dari 15 soalan. Pelajar perlu perbanyakkan latihan teori.

Tarikh
24 September 2014
Minggu
39
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Bidang
Keseluruhan Topik PSV
Unit Pembelajaran
Soalan Teori
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Berbincang dan mencari jawapan bagi soalan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Kuiz teori.
Prosedur
1.     Guru dan pelajar membuat pembetulan jawapan untuk soalan yang lepas.
Keperluan

Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai

Kerajinan

Refleksi
Pelajar memberi kerjasama semasa aktiviti dijalankan. Keputusan kuiz juga agak baik kerana semua pelajar dapat menjawab lebih dari 15 soalan.

Tarikh
24 September 2014
Minggu
39
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K5
Masa
70 minit
Bidang
Keseluruhan Topik PSV
Unit Pembelajaran
Soalan Teori
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Berbincang dan mencari jawapan bagi soalan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Kuiz teori.
Prosedur
1.     Guru dan pelajar membuat pembetulan jawapan untuk soalan yang lepas.
Keperluan

Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai

Kerajinan

Refleksi
Pelajar memberi kerjasama semasa aktiviti dijalankan. Keputusan kuiz juga agak baik kerana semua pelajar dapat menjawab lebih dari 15 soalan.

Tarikh
25 September 2014
Minggu
39                    
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K5
Masa
70 minit
Bidang
Seni Halus
Unit Pembelajaran
Lukisan (Fantasi)
·          Mimpi di dasar laut
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran Pelajar dapat:

1.     Menghasilkan karya yang baik dan kemas.
2.     Menyiapkan lukisan yang ditugaskan.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran amali
Prosedur
1.     Guru memberi menunjukkan beberapa contoh lukisan fantasi kepada pelajar untuk menjadi inspirasi dalam karya meraka.
2.     Guru mengarahkan pelajar untuk membuat lukisan tersebut.
3.     Guru membuat demonstrasi ringkas.
4.     Pelajar membuat lakaran. Guru membuat pemantauan dan bimbingan.
5.     Rumusan aktiviti.
Keperluan
Bahan: gambar lukisan fantasi.
Penerapan Nilai

Kekemasan dan kebersihan

Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar menunjukkan minat semasa membuat aktiviti melukis ini. Pelajar tidak dapat menyiapkan lukisan dan akan disambung pada P&P seterusnya.

Tarikh
25 September 2014
Minggu
39
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K9
Masa
70 minit
Bidang
Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran
Batik
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:

1.     Mengetahui apa yang dimaksudkan dengan batik.
2.     Mengetahui jenis – jenis batik
3.     Mengenali motif – motif seni batik
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran Teori Kraf Tradisional
Prosedur
1.     Guru menunjukan beberapa hasil kerja batik kepada pelajar.
2.     Guru menerangkan maksud seni batik dan tempat yang terkenal dengan kraf batik.
3.     Guru menyenaraikan dan menerangkan jenis-jenis batik.
4.     Guru membuat penerangan motif-motif batik yang dikaitkan dengan alam sekitar.
5.     Pelajar menyalin nota
6.     Guru membuat rumusan pembelajaran
Keperluan
Bahan: Contoh karya batik
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kekemasan dan kebersihan

Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar menunjukkan minat terhadap topik yang diajar.

Tarikh
25 September 2014
Minggu
39
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K7
Masa
70 minit
Bidang
Kraf tradisional
Unit Pembelajaran
Tekat (Latihan)
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:

1.     Menjawab soalan dengan betul dan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Latihan objektif
Prosedur
1.     Guru memberi 30 soalan kepada pelajar dan jawab dalam masa 45 minit.
2.     25 minit terakhir,guru dan pelajar membuat perbincangan jawapan.
Keperluan

Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai

Kerajinan

Refleksi
Pelajar memberi kerjasama semasa aktiviti dijalankan.  Pelajar tidak dapat menjawab lebih dari 15 soalan. Pelajar perlu perbanyakkan latihan teori.

Tarikh
25 September 2014
Minggu
39
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Bidang
Seni Halus
Unit Pembelajaran
Lukisan (Fantasi)
·          Mimpi di dasar laut
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran Pelajar dapat:

1.     Menghasilkan karya yang baik dan kemas.
2.     Menyiapkan lukisan yang ditugaskan.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran amali
Prosedur
1.     Guru memberi menunjukkan beberapa contoh lukisan fantasi kepada pelajar untuk menjadi inspirasi dalam karya meraka.
2.     Guru mengarahkan pelajar untuk membuat lukisan tersebut.
3.     Guru membuat demonstrasi ringkas.
4.     Pelajar membuat lakaran. Guru membuat pemantauan dan bimbingan.
5.     Rumusan aktiviti.
Keperluan
Bahan: gambar lukisan fantasi.
Penerapan Nilai

Kekemasan dan kebersihan

Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar menunjukkan minat semasa membuat aktiviti melukis ini. Pelajar tidak dapat menyiapkan lukisan dan akan disambung pada P&P seterusnya.



No comments:

Post a Comment