Friday, 7 November 2014

RPH MINGGU KE-12

RPH Minggu 12    
Rancangan Pelajaran Harian ~17 ~21  Mac 2014
Tarikh
17 Mac 2014
Minggu
12
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K5
Masa
70 minit
Bidang
Seni Halus
Unit Pembelajaran
Kritikan karya
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Mengetahui kehendak soalan dan teknik menghasilkan karya.
Aktiviti Pembelajaran
Perbincangan karya pelajar
Prosedur
1.     Guru mengarahkan pelajar untuk mengeluarkan kertas soalan psv 2
2.     Guru berbincang dengan pelajar tentang setiap soalan dan mengetahui kehendak soalan.
3.     Pelajar diberi peluang untuk memberi markah karya pelajar yang lain.
4.     Guru membuat kritikan terhadap karya pelajar.
5.     Membuat rumusan.
Keperluan

Bahan: Kertas peperiksaan bulanan PSV 2
Penerapan Nilai

Kerjasama

Refleksi
P&P dapat dijalankan dengan baik. Keputusan peperiksaan kertas 2 PSV kurang memuaskan. Pelajar tidak tahu kehendak soalan dan markah yang dicadangkan pelajar menunjukkan pelajar ini masih tahap rendah.

Tarikh
17 Mac 2014
Minggu
12
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K7
Masa
70 minit
Bidang
Seni Halus
Unit Pembelajaran
Kritikan karya
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Mengetahui kehendak soalan dan teknik menghasilkan karya.
Aktiviti Pembelajaran
Perbincangan karya pelajar
Prosedur
1.     Guru mengarahkan pelajar untuk mengeluarkan kertas soalan psv 2
2.     Guru berbincang dengan pelajar tentang setiap soalan dan mengetahui kehendak soalan.
3.     Pelajar diberi peluang untuk memberi markah karya pelajar yang lain.
4.     Guru membuat kritikan terhadap karya pelajar.
5.     Membuat rumusan.
Keperluan

Bahan: Kertas peperiksaan bulanan PSV 2
Penerapan Nilai

Kerjasama

Refleksi
P&P dapat dijalankan dengan baik. Keputusan peperiksaan kertas 2 PSV kurang memuaskan. Pelajar tidak tahu kehendak soalan dan markah yang dicadangkan pelajar menunjukkan pelajar ini masih tahap rendah.

Tarikh
17 Mac 2014
Minggu
12
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4k9
Masa
70 minit
Bidang
Seni Halus
Unit Pembelajaran
Kritikan karya
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Mengetahui kehendak soalan dan teknik menghasilkan karya.
Aktiviti Pembelajaran
Perbincangan karya pelajar
Prosedur
1.     Guru mengarahkan pelajar untuk mengeluarkan kertas soalan psv 2
2.     Guru berbincang dengan pelajar tentang setiap soalan dan mengetahui kehendak soalan.
3.     Pelajar diberi peluang untuk memberi markah karya pelajar yang lain.
4.     Guru membuat kritikan terhadap karya pelajar.
5.     Membuat rumusan.
Keperluan

Bahan: Kertas peperiksaan bulanan PSV 2
Penerapan Nilai

Kerjasama

Refleksi
P&P dapat dijalankan dengan baik. Keputusan peperiksaan kertas 2 PSV kurang memuaskan. Pelajar tidak tahu kehendak soalan dan markah yang dicadangkan pelajar menunjukkan pelajar ini masih tahap rendah.

Tarikh
18 Mac 2014
Minggu
12
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Bidang
Seni Halus
Unit Pembelajaran
Kritikan karya
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Mengetahui kehendak soalan dan teknik menghasilkan karya.
Aktiviti Pembelajaran
Perbincangan karya pelajar
Prosedur
1.     Guru mengarahkan pelajar untuk mengeluarkan kertas soalan psv 2
2.     Guru berbincang dengan pelajar tentang setiap soalan dan mengetahui kehendak soalan.
3.     Pelajar diberi peluang untuk memberi markah karya pelajar yang lain.
4.     Guru membuat kritikan terhadap karya pelajar.
5.     Membuat rumusan.
Keperluan

Bahan: Kertas peperiksaan bulanan PSV 2
Penerapan Nilai

Kerjasama

Refleksi
P&P dapat dijalankan dengan baik. Keputusan peperiksaan kertas 2 PSV kurang memuaskan. Pelajar tidak tahu kehendak soalan dan markah yang dicadangkan pelajar menunjukkan pelajar ini masih tahap rendah.

Tarikh
18 Mac 2014
Minggu
12
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K7
Masa
70 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Mereka bentuk arca bertemakan ilmu
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan lukisan arca yang baik dan kemas
Aktiviti Pembelajaran
Amali membuat rekabentuk arca.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contok lukisan rekabentuk arca.
2.     Guru membuat demonstarasi melukis rekabentuk arca dan menerangkan maksud disebalik arca tersebut.
3.     Pelajar dikendaki membuat arca bertemakan ilmu.
4.     Pelajar diberi peluang untuk membentang maksud setiap rekabentuk arca yang dibuat.
5.     Membuat kritikan dan rumusan.
Keperluan
Bahan: contoh lukisan rekabentuk arca
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kerjasama

Refleksi
Murid menunjukkan respon yang baik dalam p&p dan menunjukkan minat semasa guru mengajar. Pelajar juga faham konsep dalam membuat rekabentuk arca. Pelajar diminta untuk membawa warna bagi menjalankan aktiviti mewarna.

Tarikh
19 Mac 2014
Minggu
12
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K9
Masa
70 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Arca
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:

1.     Mengetahui sejarah dan ciri-ciri arca yang baik.
Aktiviti Pembelajaran
Teori Arca
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh gambar karya arca pengarca terkenal kepada pelajar.
2.     Guru membuat penerangan tentang sejarah seni Arca.
3.     Guru juga menerangkan tentang ciri-ciri arca yang baik.
4.     Bersoal jawab dengan pelajar
5.     Pelajar menulis nota
6.     Membuat rumusan topik.
Keperluan
Bahan: Contoh gambar arca
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai
Kerjasama
Refleksi
P&P dapat dijalankan dengan baik.pelajar menunjukkan minat terhadap p&p.

Tarikh
19 Mac 2014
Minggu
12
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Bidang
Seni halus.
Unit Pembelajaran
Lukisan realistik
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan sebuah lukisan realistik bermotifkan hidupan marin dengan mengutamakan unsur bentuk, warna dan jalinan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Amali melukis.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh lukisan realistik.
2.     Pelajar menyambung membuat lukisan realistik.
3.     Amali murid menghasilkan lukisan.
4.     Guru memantau dan membimbing.
5.     Persembahan karya lukisan.
6.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Alat: Pensel warna.
Bahan: Contoh lukisan realistik dari kerja kursus tahun lepas.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Kemasan dan kebersihan.
Refleksi
P&P dapat dijalankan dengan baik.pelajar menunjukkan minat terhadap p&p. pelajar telah memilih motif yang mudah untuk mereka hasilkan arca.

Tarikh
19 Mac 2014
Minggu
12
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K5
Masa
70 minit
Bidang
Seni halus.
Unit Pembelajaran
Lukisan realistik
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan sebuah lukisan realistik bermotifkan hidupan marin dengan mengutamakan unsur bentuk, warna dan jalinan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Amali melukis.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh lukisan realistik.
2.     Pelajar menyambung membuat lukisan realistik.
3.     Amali murid menghasilkan lukisan.
4.     Guru memantau dan membimbing.
5.     Persembahan karya lukisan.
6.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Alat: Pensel warna.
Bahan: Contoh lukisan realistik dari kerja kursus tahun lepas.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Kemasan dan kebersihan.
Refleksi
P&P dapat dijalankan dengan baik.pelajar menunjukkan minat terhadap p&p. pelajar telah memilih motif yang mudah untuk mereka hasilkan arca. Lukisan akan disambung P&P seterusnya

Tarikh
20 Mac 2014
Minggu
12
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K5
Masa
70 minit
Bidang
Seni halus.
Unit Pembelajaran
Lukisan realistik
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan sebuah lukisan realistik bermotifkan hidupan marin dengan mengutamakan unsur bentuk, warna dan jalinan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Amali melukis.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh lukisan realistik.
2.     Pelajar menyambung membuat lukisan realistik.
3.     Amali murid menghasilkan lukisan.
4.     Guru memantau dan membimbing.
5.     Persembahan karya lukisan.
6.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Alat: Pensel warna.
Bahan: Contoh lukisan realistik dari kerja kursus tahun lepas.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Kemasan dan kebersihan.
Refleksi
P&P dapat dijalankan dengan baik.pelajar menunjukkan minat terhadap p&p. pelajar telah memilih motif yang mudah untuk mereka hasilkan arca.

Tarikh
20 Mac 2014
Minggu
12
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K9
Masa
70 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Mereka bentuk arca bertemakan ilmu
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan lukisan arca yang baik dan kemas
Aktiviti Pembelajaran
Amali membuat rekabentuk arca.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contok lukisan rekabentuk arca.
2.     Guru membuat demonstarasi melukis rekabentuk arca dan menerangkan maksud disebalik arca tersebut.
3.     Pelajar dikendaki membuat arca bertemakan ilmu.
4.     Pelajar diberi peluang untuk membentang maksud setiap rekabentuk arca yang dibuat.
5.     Membuat kritikan dan rumusan.
Keperluan
Bahan: contoh lukisan rekabentuk arca
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kerjasama

Refleksi
Murid menunjukkan respon yang baik dalam p&p dan menunjukkan minat semasa guru mengajar. Pelajar juga faham konsep dalam membuat rekabentuk arca. Pelajar diminta untuk membawa warna bagi menjalankan aktiviti mewarna esok.

Tarikh
20 Mac 2014
Minggu
12
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K7
Masa
60 minit
Bidang
Seni Halus
Unit Pembelajaran
cetakan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Mengetahui sejarah cetakan dan maksud cetakan.
2.     Mengenali bahan untuk membuat cetakan.
3.     Mengetahui ciri-ciri cetakan.
4.     Mengetahui rekabentuk pembingkaian karya cetakan dalam siri.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru menerangkan tentang sejarah, maksud dan ciri-ciri cetakan.
2.     Guru menunjukkan beberapa bahan-bahan untuk membuat cetakan.
3.     Guru menunjukkan rekabentuk cetakan berbingkai.
4.     Bersoal jawab dengan pelajar
5.     Membuat nota berkaitan topik.
6.     Membuat kesimpulan tentang p & p.

Keperluan
Bahan: contoh rekabentuk karya cetakan berbingkai.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kerjasama

Refleksi
P&P dapat dijalankan dengan baik. Pelajar dapat menyiapkan nota dan menunjukkan minat dengan topik p&p yang diajar.

Tarikh
21 Mac 2014
Minggu
12
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Reka bentuk motif
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan beberapa lakaran olahan motif hidupan laut sebagai sumber ilham reka bentuk.
Aktiviti Pembelajaran
Amali melukis.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea.
2.     Murid diminta untuk menghasilkan lakaran olahan motif.
3.     Guru memantau dan membimbing.
4.     Persembahan hasil lakaran.
5.     Rumusan pelajaran
Keperluan
Alat: Pensel warna.
Bahan: Contoh lakaran olahan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Kemasan dan kebersihan.
Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Tetapi pelajar tidak dapat menyiapkan tugasan dan tugasan akan disambung selepas cuti sekolah awal tahun




No comments:

Post a Comment