Friday, 7 November 2014

RPH MINGGU KE-16

RPH Minggu 16    
Rancangan Pelajaran Harian ~14 April  ~18 April 2014
Tarikh
14 April 2014
Minggu
16
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K5
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi visual
Unit Pembelajaran
Kajian Rekaan seni Visual (KRSV)
Reka Corak
  • Kajian warna cadangan reka bentuk arca binaan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid diharapkan dapat:
1.     Menghasilkan sekurang-kurangnya empat kajian/gubahan warna bagi reka bentuk arca binaan yang dipilih dengan baik, menarik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran
Amali mewarna.
Prosedur
1.     Guru memberi arahan kepada pelajar untuk menyambung tugasan mereka.
2.     Amali murid menghasilkan kajian warna rekaan.
3.     Guru memantau dan membimbing.
4.     Persembahan hasil karya lukisan.
5.     Sesi memberi komen.
6.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Alat:Pensel warna
Bahan: Contoh gubahan warna
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Kemasan dan kebersihan.
Refleksi
P & P dapat berjalan dengan lancar namun pelajar tidak dapat menyiapkan tugasan dan akan disambung pada hari berikutnya

Tarikh
14 April 2014
Minggu
16
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K7
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Papan iklan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:

1.     Mengetahui fungsi dan maksud papan iklan.
2.     Mengetahui jenis-jenis papan iklan.
3.     Mengetahui aspek penting dalam rekaan bentuk papan iklan.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh papan iklan yang ada dalam buku rujukan.
2.     Guru menerangkan isi kandungan topik.
3.     Guru bersoal jawab dengan pelajar untuk mengetahui tahap pemahaman pelajar terhadap topik yang dipelajari.
4.     Guru memberi nota ringkas kepada pelajar.
5.     Guru membuat rumusan terhadap pelajaran.
Keperluan
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai

Kebersihan dan kemasan.

Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar menunjukkan minat terhadap topik yang diajar.

Tarikh
14 April 2014
Minggu
16
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4k9
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Pembungkusan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:

1.     Menghasilkan ilustrasi bagi satu produk untuk pembungkusan dengan baik dan kemas.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh pembungkusan.
2.     Guru membuat demonstrasi membuat ilustrasi contoh kotak minyak wangi.
3.     Pelajar membuat rekabentuk kotak dan membuat ilustrasi berkaitan dengan produk yang dipilih dan dibimbing oleh guru.
4.     Pelajar membuat kemasan.
5.     Guru membuat kritikan rumusan terhadap pelajaran.
Keperluan
Bahan: Contoh reka bentuk pembungkusan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai

Kebersihan dan kemasan.

Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Tetapi pelajar tidak dapat menyiapkan tugasan dan diminta untuk menyiapkan tugasan dirumah.

Tarikh
15 April 2014
Minggu
16
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi visual
Unit Pembelajaran
Kajian Rekaan seni Visual (KRSV)
Reka Corak
  • Kajian warna cadangan reka bentuk arca binaan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid diharapkan dapat:
1.     Menghasilkan sekurang-kurangnya empat kajian/gubahan warna bagi reka bentuk arca binaan yang dipilih dengan baik, menarik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran
Amali mewarna.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh karya kajian warna dan menerangkan konsep gubahan warna.
2.     Amali murid menghasilkan kajian warna rekaan.
3.     Guru memantau dan membimbing.
4.     Persembahan hasil karya lukisan.
5.     Sesi memberi komen.
6.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Alat:Pensel warna
Bahan: Contoh gubahan warna
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Kemasan dan kebersihan.
Refleksi
P & P dapat berjalan dengan lancar namun pelajar tidak dapat menyiapkan tugasan dan akan disambung pada hari berikutnya

Tarikh
15 April 2014
Minggu
16
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K7
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi visual
Unit Pembelajaran
Menghasilkan papan iklan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, murid dapat:
1.     Mengaplikasikan teknik reka bentuk papan iklan promosi
Aktiviti Pembelajaran
Amali mewarnakan papan iklan
Prosedur
1.     Guru menunjukkan beberapa contoh papan iklan promosi kepada pelajar.
2.     Guru membuat demonstrasi reka bentuk papan iklan kepada pelajar.
3.     Pelajar membuat amali.
4.     Guru memantau kerja pelajar membimbing pelajar mereka bentuk papan iklan.
5.     Guru membimbing pelajar
6.     Kekemasan dan Persembahan karya pelajar.
7.     Guru membuat rumusan.

Keperluan
Alat: Pensel,media bebas, kertas lukisan
Bahan: Contoh papan iklan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
Aktiviti P&P dapat dijalankan seperti yang dirancang.Pelajar bersungguh-sungguhdan menunjukkan minat semasa aktiviti p&p dijalankan.

Tarikh
16 April 2014
Minggu
16
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K9
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Papan iklan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:

1.     Mengetahui fungsi dan maksud papan iklan.
2.     Mengetahui jenis-jenis papan iklan.
3.     Mengetahui aspek penting dalam rekaan bentuk papan iklan.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh papan iklan yang ada dalam buku rujukan.
2.     Guru menerangkan isi kandungan topik.
3.     Guru bersoal jawab dengan pelajar untuk mengetahui tahap pemahaman pelajar terhadap topik yang dipelajari.
4.     Guru memberi nota ringkas kepada pelajar.
5.     Guru membuat rumusan terhadap pelajaran.
Keperluan
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai

Kebersihan dan kemasan.

Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar menunjukkan minat terhadap topik yang diajar.

Tarikh
16 April 2014
Minggu
16
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi visual
Unit Pembelajaran
Kajian Rekaan seni Visual (KRSV)
Reka Corak
  • Kajian warna cadangan reka bentuk arca binaan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid diharapkan dapat:
1.     Menghasilkan sekurang-kurangnya empat kajian/gubahan warna bagi reka bentuk arca binaan yang dipilih dengan baik, menarik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran
Amali mewarna.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh karya kajian warna dan menerangkan konsep gubahan warna.
2.     Amali murid menghasilkan kajian warna rekaan.
3.     Guru memantau dan membimbing.
4.     Persembahan hasil karya lukisan.
5.     Sesi memberi komen.
6.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Alat:Pensel warna
Bahan: Contoh gubahan warna
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Kemasan dan kebersihan.
Refleksi
P & P dapat berjalan dengan lancar. Pelajar dapat menyiapkan tugasan dengan kemas dan menarik.pelajar juga menunjukkan minat terhadap P&P.

Tarikh
16 April 2014
Minggu
16
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K5
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi visual
Unit Pembelajaran
Kajian Rekaan seni Visual (KRSV)
Reka Corak
  • Kajian warna cadangan reka bentuk arca binaan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid diharapkan dapat:
1.     Menghasilkan sekurang-kurangnya empat kajian/gubahan warna bagi reka bentuk arca binaan yang dipilih dengan baik, menarik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran
Amali mewarna.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh karya kajian warna dan menerangkan konsep gubahan warna.
2.     Amali murid menghasilkan kajian warna rekaan.
3.     Guru memantau dan membimbing.
4.     Persembahan hasil karya lukisan.
5.     Sesi memberi komen.
6.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Alat:Pensel warna
Bahan: Contoh gubahan warna
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Kemasan dan kebersihan.
Refleksi
P & P dapat berjalan dengan lancar namun pelajar tidak dapat menyiapkan tugasan dan akan disambung pada hari berikutnya

Tarikh
17 April 2014
Minggu
16
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K5
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi visual
Unit Pembelajaran
Kajian Rekaan seni Visual (KRSV)
Reka Corak
  • Kajian warna cadangan reka bentuk arca binaan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid diharapkan dapat:
1.     Menghasilkan sekurang-kurangnya empat kajian/gubahan warna bagi reka bentuk arca binaan yang dipilih dengan baik, menarik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran
Amali mewarna.
Prosedur
1.     Guru memberi arahan kepada pelajar untuk menyambung tugasan mereka.
2.     Amali murid menghasilkan kajian warna rekaan.
3.     Guru memantau dan membimbing.
4.     Persembahan hasil karya lukisan.
5.     Sesi memberi komen.
6.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Alat:Pensel warna
Bahan: Contoh gubahan warna
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Kemasan dan kebersihan.
Refleksi
P & P dapat berjalan dengan lancar. Pelajar dapat menyiapkan tugasan dengan kemas dan menarik.pelajar juga menunjukkan minat terhadap P&P.

Tarikh
17 April 2014
Minggu
16
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K9
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi visual
Unit Pembelajaran
Menghasilkan papan iklan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, murid dapat:
1.     Mengaplikasikan teknik reka bentuk papan iklan promosi
Aktiviti Pembelajaran
Amali mewarnakan papan iklan
Prosedur
1.     Guru menunjukkan beberapa contoh papan iklan promosi kepada pelajar.
2.     Guru membuat demonstrasi reka bentuk papan iklan kepada pelajar.
3.     Pelajar membuat amali.
4.     Guru memantau kerja pelajar membimbing pelajar mereka bentuk papan iklan.
5.     Guru membimbing pelajar
6.     Kekemasan dan Persembahan karya pelajar.
7.     Guru membuat rumusan.

Keperluan
Alat: Pensel,media bebas, kertas lukisan
Bahan: Contoh papan iklan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
Aktiviti P&P dapat dijalankan seperti yang dirancang.Pelajar bersungguh-sungguhdan menunjukkan minat semasa aktiviti p&p dijalankan.

Tarikh
17 April 2014
Minggu
16
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K7
Masa
60 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Risalah
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat:

1.     Memahami maksud risalah.
2.     Mengetahui perbezaan risalah dengan papan iklan.
3.     Mengetahui proses reka bentuk risalah.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru menerangkan maksud risalah kepada pelajar
2.     Guru membuat penerangan perbezaan risalah dengan papan iklan.
3.     Guru memberi nota kepada pelajar secara ringkas.
4.     Pelajar diuji tahap pemahaman dengan topik yang dipelajari.
5.     Guru membuat rumusan
Keperluan
Bahan: contoh risalah
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
Kerjasama dan Kerajinan
Refleksi
Pelajar memberi respon yang baik semasa proses P&P dijalankan. Pelajar bersemangat dan memahami topik dengan baik.pelajar diminta untuk membawa bahan dan alat untuk kerja amali minggu depan.

Tarikh
18 April 2014
Minggu
16
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6

CUTI UMUM GOOD FRIDAY




No comments:

Post a Comment