Friday, 7 November 2014

RPH MINGGU KE-19

RPH Minggu 19    
Rancangan Pelajaran Harian ~5 Mei  ~9 Mei 2014
Tarikh
5 Mei 2014
Minggu
19
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K5
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi visual
Unit Pembelajaran
Kajian Rekaan seni Visual (KRSV)
Lukisan Alat dan bahan
  • Peralatan dan bahan yang digunakan untuk menghasilkan arca.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran pelajar dapat:
1.     Menghasilkan lukisan alat dan bahan yang digunakan untuk menghasilkan arca dengan baik, menarik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran
Amali membuat lakaran dan mewarna.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh lukiasn alat dan bahan kepad pelajar.
2.     Guru membuat demonstrasi menghasilkan lakaran alat dan bahan kepada pelajar.
3.     Amali murid menghasilkan lukisan.
4.     Guru memantau dan membimbing.
5.     Persembahan hasil karya lukisan.
6.     Sesi memberi komen.
7.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Alat:Pensel warna
Bahan: Contoh lukisan alat dan bahan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Kemasan dan kebersihan.
Refleksi
P & P dapat berjalan dengan lancar namun pelajar tidak dapat menyiapkan tugasan dan akan disambung pada hari berikutnya

Tarikh
5 Mei 2014
Minggu
19
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K7
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi visual
Unit Pembelajaran
Simbol
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:

1.     Memahami konsep dan fungsi simbol dalam reka bentuk grafik.
2.     Mengetahui jenis dan ciri – ciri simbol

Aktiviti Pembelajaran
1.     Guru menerangkan fungsi dan konsep simbol dalam reka bentuk grafik.
2.     Guru membuat penerangan tentang ciri – ciri sesuatu rekaan simbol dengan menunjukkan contoh simbol.
3.     Guru memberi nota kepada pelajar secara ringkas
4.     Pelajar diuji tahap pemahaman dengan  topik yang dipelajari.
5.     Guru membuat rumusan.
Prosedur

Keperluan
Bahan : Contoh simbol
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kebersihan dan kemasan.

Refleksi
Secara keseluruhan p&p berjalan dengan lancar. Pelajar memberi respon yang baik semasa guru mengajar.

Tarikh
5 Mei 2014
Minggu
19
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4k9
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Menghasilkan poster
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, murid dapat:
1.     Mengaplikasikan teknik mewarna dalam penghasilan poster
Aktiviti Pembelajaran
Amali menghasilkan poster
Prosedur
1.     Guru menunjukkan beberapa contoh poster yang berwarna kepada pelajar untuk mengetahui warna yang sesuai digunakan.
2.     Guru membuat demonstrasi kepada pelajar.
3.     Pelajar diberi peluang untuk melihat teknik – teknik mewarna poster dengan betul
4.     Pelajar mewarna karya poster.
5.     Guru memantau kerja pelajar membimbing pelajar mewarna poster.
6.     Guru membimbing pelajar
7.     Kekemasan dan Persembahan karya pelajar.
8.     Guru membuat rumusan.

Keperluan
Alat: Pensel,media bebas, kertas lukisan
Bahan: Contoh karya poster
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
Aktiviti membuat poster dapat diselesaikan dan aktiviti Pelajar bersungguh-sungguh semasa aktiviti p&p dijalankan.

Tarikh
6 Mei 2014
Minggu
19
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi visual
Unit Pembelajaran
Kajian Rekaan seni Visual (KRSV)
Lukisan Alat dan bahan
  • Peralatan dan bahan yang digunakan untuk menghasilkan arca.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran pelajar dapat:
1.     Menghasilkan lukisan alat dan bahan yang digunakan untuk menghasilkan arca dengan baik, menarik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran
Amali membuat lakaran dan mewarna.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh lukiasn alat dan bahan kepad pelajar.
2.     Guru membuat demonstrasi menghasilkan lakaran alat dan bahan kepada pelajar.
3.     Amali murid menghasilkan lukisan.
4.     Guru memantau dan membimbing.
5.     Persembahan hasil karya lukisan.
6.     Sesi memberi komen.
7.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Alat:Pensel warna
Bahan: Contoh lukisan alat dan bahan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Kemasan dan kebersihan.
Refleksi
P & P dapat berjalan dengan lancar namun pelajar tidak dapat menyiapkan tugasan dan akan disambung pada hari berikutnya

Tarikh
6 Mei 2014
Minggu
19
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K7
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi visual
Unit Pembelajaran
Menghasilkan Simbol
Hasil Pembelajaran
Pelajar dapat:

1.     Mengaplikasikan asas-asas seni dalam karya.
2.     Menghasilkan sebuah simbol yang mereka tahu dan mempunyai mesej yang tersendiri.

Aktiviti Pembelajaran
Membuat kerja amali
Prosedur
1.     Guru menunjukkan beberapa contoh simbol kepada pelajar.
2.     Guru membuat demonstrasi menghasilkan simbol kepada pelajar.
3.     Pelajar diminta untuk menghasilkan satu simbol dengan menggunakan warna yang betul
4.     Guru memantau kerja pelajar membimbing pelajar menghasilkan simbol.
5.     Guru membuat rumusan dan kritikan terhadap karya pelajar.  
Keperluan
Alat: Pensel, media kering, kertas lukisan
Bahan : contoh simbol
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
60% pelajar telah menyiapkan kerja amali. Pelajar lain dikehendaki menyiapkan tugasan tersebut dirumah. Pelajar telah menghasilkan simbol dengan baik.


Tarikh
7 Mei 2014
Minggu
19
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K9
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Simbol
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:

1.     Memahami konsep dan fungsi simbol dalam reka bentuk grafik.
2.     Mengetahui jenis dan ciri – ciri simbol

Aktiviti Pembelajaran
1.     Guru menerangkan fungsi dan konsep simbol dalam reka bentuk grafik.
2.     Guru membuat penerangan tentang ciri – ciri sesuatu rekaan simbol dengan menunjukkan contoh simbol.
3.     Guru memberi nota kepada pelajar secara ringkas
4.     Pelajar diuji tahap pemahaman dengan  topik yang dipelajari.
5.     Guru membuat rumusan.
Prosedur

Keperluan
Bahan : Contoh simbol
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kebersihan dan kemasan.

Refleksi
Secara keseluruhan p&p berjalan dengan lancar. Pelajar memberi respon yang baik semasa guru mengajar.

Tarikh
7 Mei 2014
Minggu
19
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi visual
Unit Pembelajaran
  • Ulangkaji
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid diharapkan dapat:
1.     Memahami dan mengetahui teknik menjawab soalan.
Aktiviti Pembelajaran
teori
Prosedur
1.     Guru mengedar buku latihan teori kepada pelajar.
2.     Pelajar membuat soalan teori di dalam buku tersebut.
3.     Membuat pembincangan jawapan.
4.     Rumusan pelajaran.
Keperluan

Rujukan: buku latihan PSV SPM
Penerapan Nilai
Kemasan dan kebersihan.
Refleksi
P & P dapat berjalan dengan lancar namun pelajar didapati masih lemah dalam teori.

Tarikh
7 Mei 2014
Minggu
19
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K5
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi visual
Unit Pembelajaran
  • Ulangkaji
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid diharapkan dapat:
1.     Memahami dan mengetahui teknik menjawab soalan.
Aktiviti Pembelajaran
teori
Prosedur
1.     Guru mengedar buku latihan teori kepada pelajar.
2.     Pelajar membuat soalan teori di dalam buku tersebut.
3.     Membuat pembincangan jawapan.
4.     Rumusan pelajaran.
Keperluan

Rujukan: buku latihan PSV SPM
Penerapan Nilai
Kemasan dan kebersihan.
Refleksi
P & P dapat berjalan dengan lancar namun pelajar didapati masih lemah dalam teori.

Tarikh
8 Mei 2014
Minggu
19
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K5
Masa
70 minit
Bidang
PEPERIKSAAN PERTENGAHAN TAHUN
Refleksi
Perperiksaan berjalan dengan lancar

Tarikh
8 Mei 2014
Minggu
19
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K9
Masa
70 minit
Bidang
PEPERIKSAAN PERTENGAHAN TAHUN
Refleksi
Perperiksaan berjalan dengan lancar

Tarikh
8 Mei 2014
Minggu
19
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K7
Masa
70 minit
Bidang
PEPERIKSAAN PERTENGAHAN TAHUN
Refleksi
Perperiksaan berjalan dengan lancar

Tarikh
9 Mei 2014
Minggu
19
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Bidang
PEPERIKSAAN PERTENGAHAN TAHUN
Refleksi
Perperiksaan berjalan dengan lancar





No comments:

Post a Comment