Friday, 7 November 2014

RPH MINGGU KE-15

RPH Minggu 15    
Rancangan Pelajaran Harian ~7 April  ~11 April 2014
Tarikh
7 April 2014
Minggu
15
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K5
Masa
70 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Lukisan rekaan arca
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menentukan rekaan arca yang mereka pilih dan menghasilkan lukisan rekaan arca
Aktiviti Pembelajaran
Amali melukis.
Prosedur
1.     Guru meminta pelajar untuk menentukan pilihan rekaan arca yang telah dibuat
2.     Murid diminta untuk melukis semula rekaan arca yang mereka telah pilih.
3.     Guru memantau dan membimbing.
4.     Persembahan hasil lakaran.
5.     Rumusan pelajaran
Keperluan
Alat: Pensel warna.
Bahan: olahan idea rekaan arca
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Kemasan dan kebersihan.
Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar menunjukkan minat terhadap aktiviti dan dapat mnyiapkan lukisan rekaan arca mereka.

Tarikh
7 April 2014
Minggu
15
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K7
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi visual
Unit Pembelajaran
Bentuk grafik
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Mengetahui maksud grafik dalam konteks seni.
2.     Mengetahui jenis-jenis reka bentuk grafik.
3.     Mengetahui aspek penting dalam reka bentuk grafik.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru memberi penerangan kepada topik.
2.     Guru membuat soal jawab dengan pelajar untuk mengetahui tahap pemahaman pelajar.
3.     Guru memberi nota kepada pelajar.
4.     Membuat rumusan.
Keperluan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kerjasama

Refleksi
Murid menunjukkan respon yang baik dalam p&p dan menunjukkan minat semasa guru mengajar.

Tarikh
7 April 2014
Minggu
15
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4k9
Masa
70 minit
Bidang
Seni Halus
Unit Pembelajaran
Cetakan timbul
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan cetakan timbul yang menarik dan kemas.
Aktiviti Pembelajaran
Amali mencetak cetakan timbul
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh cetakan kepada pelajar.
2.     Pelajar dikehendaki mencetak hasil acuan cetakan yang telah mereka hasilkan memggunakan warna poster.
3.     Guru memantau dan membimbing pelajar.
4.     Pelajar membuat kekemasan.
5.     Setiap kumpulan membentangkan karya masing-masing
6.     Membuat rumusan terhadap aktiviti P & P.
Keperluan
Bahan: Contoh cetakan, warna poster,berus lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai
Kerjasama
Refleksi
P&P dapat dijalankan dengan baik . pelajar menunjukkan minat terhadap P & P.

Tarikh
8 April 2014
Minggu
15
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Lukisan rekaan arca
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menentukan rekaan arca yang mereka pilih dan menghasilkan lukisan rekaan arca
Aktiviti Pembelajaran
Amali melukis.
Prosedur
1.     Guru meminta pelajar untuk menentukan pilihan rekaan arca yang telah dibuat
2.     Murid diminta untuk melukis semula rekaan arca yang mereka telah pilih.
3.     Guru memantau dan membimbing.
4.     Persembahan hasil lakaran.
5.     Rumusan pelajaran
Keperluan
Alat: Pensel warna.
Bahan: olahan idea rekaan arca
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Kemasan dan kebersihan.
Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar menunjukkan minat terhadap aktiviti dan dapat mnyiapkan lukisan rekaan arca mereka.

Tarikh
8 April 2014
Minggu
15
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K7
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Pembungkusan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:

1.     Menyatakan perkara-perkara penting dalam reka bentuk pembungkusan serta memberikan contoh dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh pembungkusan.
2.     Guru menerangkan perkara-perkara penting dalam reka bentuk pembungkusan.
3.     Murid diminta untuk mencatat nota.
4.     Guru membuat rumusan terhadap pelajaran.
Keperluan
Bahan: Contoh reka bentuk pembungkusan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai

Kebersihan dan kemasan.

Refleksi
Murid menunjukkan respon yang baik dalam p&p dan menunjukkan minat semasa guru mengajar.

Tarikh
9 April 2014
Minggu
15
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K9
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi visual
Unit Pembelajaran
Bentuk grafik
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Mengetahui maksud grafik dalam konteks seni.
2.     Mengetahui jenis-jenis reka bentuk grafik.
3.     Mengetahui aspek penting dalam reka bentuk grafik.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru memberi penerangan kepada topik.
2.     Guru membuat soal jawab dengan pelajar untuk mengetahui tahap pemahaman pelajar.
3.     Guru memberi nota kepada pelajar.
4.     Membuat rumusan.
Keperluan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kerjasama

Refleksi
Murid menunjukkan respon yang baik dalam p&p dan menunjukkan minat semasa guru mengajar.

Tarikh
9 April 2014
Minggu
15
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi visual
Unit Pembelajaran
Kajian Rekaan seni Visual (KRSV)
Reka Corak
  • Kajian warna cadangan reka bentuk arca binaan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid diharapkan dapat:
1.     Menghasilkan sekurang-kurangnya empat kajian/gubahan warna bagi reka bentuk arca binaan yang dipilih dengan baik, menarik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran
Amali mewarna.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh karya kajian warna dan menerangkan konsep gubahan warna.
2.     Amali murid menghasilkan kajian warna rekaan.
3.     Guru memantau dan membimbing.
4.     Persembahan hasil karya lukisan.
5.     Sesi memberi komen.
6.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Alat:Pensel warna
Bahan: Contoh gubahan warna
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Kemasan dan kebersihan.
Refleksi
P & P dapat berjalan dengan lancar namun pelajar tidak dapat menyiapkan tugasan dan akan disambung pada hari berikutnya

Tarikh
9 April 2014
Minggu
15
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K5
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi visual
Unit Pembelajaran
Kajian Rekaan seni Visual (KRSV)
Reka Corak
  • Kajian warna cadangan reka bentuk arca binaan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid diharapkan dapat:
1.     Menghasilkan sekurang-kurangnya empat kajian/gubahan warna bagi reka bentuk arca binaan yang dipilih dengan baik, menarik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran
Amali mewarna.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh karya kajian warna dan menerangkan konsep gubahan warna.
2.     Amali murid menghasilkan kajian warna rekaan.
3.     Guru memantau dan membimbing.
4.     Persembahan hasil karya lukisan.
5.     Sesi memberi komen.
6.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Alat:Pensel warna
Bahan: Contoh gubahan warna
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Kemasan dan kebersihan.
Refleksi
P & P dapat berjalan dengan lancar namun pelajar tidak dapat menyiapkan tugasan dan akan disambung pada hari berikutnya

Tarikh
10 April 2014
Minggu
15
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K5
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi visual
Unit Pembelajaran
Kajian Rekaan seni Visual (KRSV)
Reka Corak
  • Kajian warna cadangan reka bentuk arca binaan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid diharapkan dapat:
1.     Menghasilkan sekurang-kurangnya empat kajian/gubahan warna bagi reka bentuk arca binaan yang dipilih dengan baik, menarik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran
Amali mewarna.
Prosedur
1.     Guru memberi arahan kepada pelajar untuk menyambung tugasan mereka.
2.     Amali murid menghasilkan kajian warna rekaan.
3.     Guru memantau dan membimbing.
4.     Persembahan hasil karya lukisan.
5.     Sesi memberi komen.
6.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Alat:Pensel warna
Bahan: Contoh gubahan warna
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Kemasan dan kebersihan.
Refleksi
P & P dapat berjalan dengan lancar namun pelajar tidak dapat menyiapkan tugasan dan akan disambung pada hari berikutnya


Tarikh
10 April 2014
Minggu
15
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K9
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Pembungkusan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:

1.     Menyatakan perkara-perkara penting dalam reka bentuk pembungkusan serta memberikan contoh dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh pembungkusan.
2.     Guru menerangkan perkara-perkara penting dalam reka bentuk pembungkusan.
3.     Murid diminta untuk mencatat nota.
4.     Guru membuat rumusan terhadap pelajaran.
Keperluan
Bahan: Contoh reka bentuk pembungkusan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai

Kebersihan dan kemasan.

Refleksi
Murid menunjukkan respon yang baik dalam p&p dan menunjukkan minat semasa guru mengajar.

Tarikh
10 April 2014
Minggu
15
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K7
Masa
60 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Pembungkusan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:

1.     Menghasilkan ilustrasi bagi satu produk untuk pembungkusan dengan baik dan kemas.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh pembungkusan.
2.     Guru membuat demonstrasi membuat ilustrasi contoh kotak minyak wangi.
3.     Pelajar membuat rekabentuk kotak dan membuat ilustrasi berkaitan dengan produk yang dipilih dan dibimbing oleh guru.
4.     Pelajar membuat kemasan.
5.     Guru membuat kritikan rumusan terhadap pelajaran.
Keperluan
Bahan: Contoh reka bentuk pembungkusan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai

Kebersihan dan kemasan.

Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Tetapi pelajar tidak dapat menyiapkan tugasan dan diminta untuk menyiapkan tugasan dirumah.

Tarikh
11 April 2014
Minggu
15
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi visual
Unit Pembelajaran
Kajian Rekaan seni Visual (KRSV)
Reka Corak
  • Kajian warna cadangan reka bentuk arca binaan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid diharapkan dapat:
1.     Menghasilkan sekurang-kurangnya empat kajian/gubahan warna bagi reka bentuk arca binaan yang dipilih dengan baik, menarik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran
Amali mewarna.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh karya kajian warna dan menerangkan konsep gubahan warna.
2.     Amali murid menghasilkan kajian warna rekaan.
3.     Guru memantau dan membimbing.
4.     Persembahan hasil karya lukisan.
5.     Sesi memberi komen.
6.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Alat:Pensel warna
Bahan: Contoh gubahan warna
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Kemasan dan kebersihan.
Refleksi
P & P dapat berjalan dengan lancar namun pelajar tidak dapat menyiapkan tugasan dan akan disambung pada hari berikutnya




No comments:

Post a Comment