Friday, 7 November 2014

RPH MINGGU KE-37

RPH Minggu 37   
Rancangan Pelajaran Harian ~ 8 September~12 september 2014
Tarikh
8 September 2014
Minggu
37
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K7
Masa
70 minit
Bidang
Kraf tradisional
Unit Pembelajaran
Anyaman
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, murid dapat:
1.     Mengenali kraf anyaman buluh Sarawak dan rotan.
2.     Memahami proses penyediaan buluh dan rotan dan proses menganyam.
3.     Mengetahui jenis kelarai serta memahami fungsinya.

Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru memberi penerangan pengenalan kepada kraf anyaman.
2.     Guru menerangkan tentang proses penyediaan buluh dan rotan dan proses menganyam.
3.     Guru menyenaraikan jenis kelarai buluh dan rotan
4.     Sesi soal jawab dengan pelajar.
5.     Guru membuat rumusan.

Keperluan
Bahan : contoh kraf anyaman buluh dan rotan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar menunjukkan minat semasa guru mengajar dan memberi respon yang baik semasa sesi soal jawab.
                                                                
Tarikh
8 September 2014
Minggu
37
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4k9
Masa
70 minit
Bidang
Kraf tradisional
Unit Pembelajaran
Ukiran kayu
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Mengenali dan memahami jenis ukiran kayu.
2.     Mengetahui jenis-jenis peralatan dan bahan dalam kraf ukiran.
3.     Memahami proses menghasilkan ukiran kayu.
4.     Mengenali bentuk silat dan corak serta nilai yang ditampilkan dalam ukiran kayu.
5.     Mengkaji motif dan pola corak ukiran yang digunakan untuk kraf ukiran


Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru memberi penerangan pengenalan kepada kraf ukiran kayu dan mengenali dan memahami jenis ukiran kayu.
2.     Guru menyenaraikan jenis peralatan dan bahan dalam kraf ukiran.
3.     Guru menerangkan tentang proses menghasilkan ukiran kayu.
4.     Guru menunjukkan bentuk silat dan corak serta nilai dalam ukiran kayu.
5.     Sesi soal jawab dengan pelajar.
6.     Membuat rumusan tentang P&P.

Keperluan
Bahan: Contoh motif ukiran kayu
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan.
Refleksi
Pelajar memberi respon yang baik semasa P&P dan memberi kerjasama yang baik dengan guru.

Tarikh
9 September 2014
Minggu
37
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K5
Masa
70 minit
Kertas
Ulangkaji Percubaan SPM PSV 2
Refleksi
Pelajar memberi kerjasama dan berjalan dengan lancar.

Tarikh
9 September 2014
Minggu
37
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Kertas
Percubaan SPM PSV 2
Refleksi
Berjalan dengan lancar

Tarikh
9 September 2014
Minggu
37
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K7
Masa
70 minit
Bidang
Kraf tradisional
Unit Pembelajaran
Anyaman (Penanda buku)
Hasil Pembelajaran
Pelajar dapat:

1.     Mengaplikasi prinsip dan asas dalam menghasilkan motif anyaman dalam hasil kerja.
2.     Menghasilkan rekaan motif anyaman dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Membuat kerja amali
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh reka motif anyaman kepada pelajar.
2.     Guru membuat demonstrasi menghasilkan anyaman penanda buku.
3.     Pelajar menghasilkan anyaman dan dibimbing oleh guru.
4.     Pelajar membuat kekemasan dan guru membuat kritikan terhadap hasil kerja pelajar.
5.     Guru meminta seseorang pelajar membuat rumusan.
Keperluan
Alat: Kertas berwarna, gunting, pembaris dan gam
Bahan: Contoh penanda buku.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar menunjukkan minat semasa menghasilkan karya tersebut.karya yang dihasilkan juga agak memuaskan.

Tarikh
10 September 2014
Minggu
37
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K9
Masa
70 minit
Bidang
Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran
Menghasilkan motif ukiran kayu
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:

1.     Mengaplikasikan prinsip dan asas rekaan serta menghasilkan motif flora pada ukiran kayu dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali menghasilkan motif ukiran kayu
Prosedur
1.     Guru menunjukkan beberapa contoh ukiran kayu untuk dijadikan panduan kepada pelajar.
2.     Guru menunjukkan demonstrasi proses permulaan menghasilkan motif ukiran kayu.
3.     Pelajar menghasilkan motif ukiran kayu berdasarkan spesifikasi yang diberikan oleh guru.
4.     Pelajar dibimbing oleh guru semasa proses penghasilan motif ukiran kayu.
5.     Persembahan karya pelajar
6.     Guru membuat rumusan

Keperluan
Bahan: Contoh motif ukiran kayu
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kekemasan dan kebersihan

Refleksi
Aktiviti tidak dapat disiapkan dan pelajar akan menyambung karya mereka pada P&P seterusnya.

Tarikh
10 September 2014
Minggu
35
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Bidang
Teori Pendidikan Seni VIsual
Unit Pembelajaran
Pembetulan Soalan ujian kertas 1
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Mengetahui jawapan dan teknik menjawab soalan.
Aktiviti Pembelajaran
Perbincangan jawapan soalan
Prosedur
1.     Guru mengarahkan pelajar untuk mengeluarkan kertas soalan psv 1
2.     Guru berbincang dengan pelajar tentang setiap soalan dan mencari jawapan yang betul bersama
3.     Pelajar membuat pembetulan kepada jawapan yang dibuat oleh pelajar.
4.     Membuat rumusan.
Keperluan

Bahan: Kertas peperiksaan Percubaan SPM  PSV 1
Penerapan Nilai

Kerjasama

Refleksi
Aktiviti P&P berjalan dengan lancar.Keputusan kertas 1 agak memuaskan. Jawapan yang betul minimum yang pelajar perolehi ialah 15 soalan.pelajar dapat mengetahui jawapan setiap soalan.

Tarikh
10 September 2014
Minggu
37
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K5
Masa
70 minit
Bidang
Teori Pendidikan Seni VIsual
Unit Pembelajaran
Pembetulan Soalan ujian kertas 1
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Mengetahui jawapan dan teknik menjawab soalan.
Aktiviti Pembelajaran
Perbincangan jawapan soalan
Prosedur
1.     Guru mengarahkan pelajar untuk mengeluarkan kertas soalan psv 1
2.     Guru berbincang dengan pelajar tentang setiap soalan dan mencari jawapan yang betul bersama
3.     Pelajar membuat pembetulan kepada jawapan yang dibuat oleh pelajar.
4.     Membuat rumusan.
Keperluan
Bahan: Kertas peperiksaan Percubaan SPM  PSV 1
Penerapan Nilai

Kerjasama

Refleksi
Aktiviti P&P berjalan dengan lancar.Keputusan kertas 1 agak memuaskan. Jawapan yang betul minimum yang pelajar perolehi ialah 15 soalan.pelajar dapat mengetahui jawapan setiap soalan.

Tarikh
11 September 2014
Minggu
37                    
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K5
Masa
70 minit
Kertas
Percubaan SPM Sains 1
Refleksi
Berjalan dengan lancar

Tarikh
11 September 2014
Minggu
37
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K9
Masa
70 minit
Bidang
Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran
Menghasilkan motif ukiran kayu
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:

1.     Mengaplikasikan prinsip dan asas rekaan serta menghasilkan motif flora pada ukiran kayu dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali menghasilkan motif ukiran kayu
Prosedur
1.     Guru mengarahkan pelajar untuk menyambung karya menghasilkan motif ukiran kayu.
2.     Pelajar menghasilkan motif ukiran kayu berdasarkan spesifikasi yang diberikan oleh guru.
3.     Pelajar dibimbing oleh guru semasa proses penghasilan motif ukiran kayu.
4.     Persembahan karya pelajar
5.     Guru membuat rumusan

Keperluan
Bahan: Contoh motif ukiran kayu
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kekemasan dan kebersihan

Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar menunjukkan minat semasa menghasilkan karya tersebut.karya yang dihasilkan juga agak memuaskan.

Tarikh
11 September 2014
Minggu
37
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K7
Masa
70 minit
Bidang
Kraf tradisional
Unit Pembelajaran
Ukiran kayu
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Mengenali dan memahami jenis ukiran kayu.
2.     Mengetahui jenis-jenis peralatan dan bahan dalam kraf ukiran.
3.     Memahami proses menghasilkan ukiran kayu.
4.     Mengenali bentuk silat dan corak serta nilai yang ditampilkan dalam ukiran kayu.
5.     Mengkaji motif dan pola corak ukiran yang digunakan untuk kraf ukiran


Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru memberi penerangan pengenalan kepada kraf ukiran kayu dan mengenali dan memahami jenis ukiran kayu.
2.     Guru menyenaraikan jenis peralatan dan bahan dalam kraf ukiran.
3.     Guru menerangkan tentang proses menghasilkan ukiran kayu.
4.     Guru menunjukkan bentuk silat dan corak serta nilai dalam ukiran kayu.
5.     Sesi soal jawab dengan pelajar.
6.     Membuat rumusan tentang P&P.

Keperluan
Bahan: Contoh motif ukiran kayu
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan.
Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar menunjukkan minat semasa guru mengajar dan memberi respon yang baik semasa sesi soal jawab.

Tarikh
12 September 2014
Minggu
37
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
kertas
Percubaan SPM PSK
Refleksi
Peperiksaan berjalan dengan lancar



No comments:

Post a Comment