Thursday, 19 July 2012

RPH MINGGU KE-29

Rancangan Pelajaran Harian ~16 – 20 Julai 2012

Tarikh
16 Julai 2012
Minggu
29
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K6
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Menghasilkan simbol
Hasil Pembelajaran
Pelajar dapat:

1.     Mengaplikasikan asas-asas seni dalam karya.
2.     Menghasilkan sebuah simbol yang mereka tahu dan mempunyai mesej yang tersendiri.

Aktiviti Pembelajaran
Membuat kerja amali
Prosedur
1.     Guru menunjukkan beberapa contoh simbol kepada pelajar.
2.     Guru membuat demonstrasi menghasilkan simbol kepada pelajar.
3.     Pelajar diminta untuk menghasilkan satu simbol dengan menggunakan warna yang betul
4.     Guru memantau kerja pelajar membimbing pelajar menghasilkan simbol.
5.     Guru membuat rumusan dan kritikan terhadap karya pelajar.  
Keperluan
Alat: Pensel, media kering, kertas lukisan
Bahan : contoh logo
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai

Kekemasan dan kebersihan

Refleksi
Pelajar bersungguh-sungguh semasa aktiviti p&p dijalankan.90% pelajar dapat menyiapkan karya.

Tarikh
17 Julai 2012
Minggu
29
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
5K3
Masa
35 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Reka Corak
  • Proses mewarna reka corak pada produk kasut kanvas
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Mewarna motif reka corak marin pada kasut kanvas berdasarkan cadangan kajian warna dengan kemas, tepat dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran
Mewarna motif reka corak pada kasut kanvas
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh hasil karya reka corak pada kasut kanvas
2.     Murid diminta untuk mewarna reka corak pada kasut kanvas berdasarkan cadangan hasil akhir.
3.     Guru membantu mengambil gambar proses mewarna.
4.     Persembahan hasil produk murid.
5.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Media: Akrilik.
Bahan: Contoh reka corak, kasut kanvas
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai

Kemasan dan kebersihan.

Refleksi
Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dalam aktiviti amali mereka corak. Hasil reka corak motif dapat di warnakan dengan baik.

Tarikh
17 Julai 2012
Minggu
29
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
70 minit
Bidang
Reka Bentuk
Unit Pembelajaran
Reka Bentuk Hiasan dalaman
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran Pelajar dapat:

1.     Mengenali reka bentuk ruang kediaman dan reka bentuk ruang awam.
2.     Memahami aspek asas seni reka bentuk hiasan dalaman melalui penggunaan ruang, peredaran udara, pencahayaan, perabot dan warna.
3.     Mengaplikasi prinsip rekaan dalam hiasan dalaman.
4.      Memahami penggunaan peralatan dan bahan serta proses reka bentuk hiasan dalaman.

Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran Teori
Prosedur
1.     Guru menunjukkan beberapa contoh reka bentuk hiasan dalaman mengikut kategori.
2.     Guru menerangkan pengenalan reka bentuk hiasan dalaman kepada pelajar.
3.     Pelajar diminta untuk mengelaskan kategori dan menunjukan contoh kategori tersebut pada contoh yang guru pamerkan di hadapan kelas.
4.     Guru menerangkan aspek asas dan prinsip seni reka bentuk hiasan dalaman.
5.     Guru menyenaraikan peralatan dan bahan serta proses reka bentuk hiasan dalaman dan membuat penerangan.
6.     Guru membuat sesi soal jawab dan pelajar menjawab soalan tersebut.
7.     Guru membuat rumusan terhadap pengajaran dan pembelajaran.

Keperluan
Bahan: Contoh rekaan hiasan dalaman dalam rumah
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
Pelajar menunjukkan respon yang baik semasa P&P dijalankan. Mereka menunjukkan minat terhadap tajuk yang dipelajari.

Tarikh
17 Julai 2012
Minggu
29
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Reka Corak
  • Proses mewarna reka corak pada produk kasut kanvas
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran Pelajar dapat:
1.     Mewarna motif reka corak marin pada kasut kanvas berdasarkan cadangan kajian warna dengan kemas, tepat dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran
Mewarna motif reka corak pada kasut kanvas
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh hasil karya reka corak pada kasut kanvas
2.     Murid diminta untuk mewarna reka corak pada kasut kanvas berdasarkan cadangan hasil akhir.
3.     Guru membantu mengambil gambar proses mewarna.
4.     Persembahan hasil produk murid.
5.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Media: Akrilik.
Bahan: Contoh reka corak, kasut kanvas
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai

Kemasan dan kebersihan.

Refleksi
Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dalam aktiviti amali mereka corak. Hasil reka corak motif dapat di warnakan dengan baik.

Tarikh
18 Jun 2012
Minggu
29
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
60 minit
Bidang
Reka Bentuk
Unit Pembelajaran
Menghasilkan rekaan telefon bimbit model baru
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran Pelajar dapat:

1.     Mengaplikasikan asas seni reka dalam rekaan.
2.     Menghasilkan rekaan telefon bimbit dengan baik.

Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran Teori
Prosedur
1.     Guru Menunjukkan contoh rekaan telefon bimbit model baru kepada pelajar untuk dijadikan sebagai rujukan.
2.     Guru memantau kerja pelajar dan membimbing pelajar untuk menghasilkan rekaan tersebut.
3.     Pelajar membuat kekemasan.
4.     Guru membuat kritikan dan rumusan kepada pembelajaran.

Keperluan
Bahan: Contoh Rekaan telefon bimbit.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kekemasan dan kebersihan

Refleksi
50% pelajar menyiapkan kerja amali dan menghasilkan rekaan dengan baik. Secara keseluruhan, P&P berjalan dengan lancar.

Tarikh
18 Julai 2012
Minggu
29
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K7
Masa
60 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Reka Corak
  • Proses mewarna reka corak pada produk kasut kanvas
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran pelajar dapat:
1.     Mewarna motif reka corak marin pada kasut kanvas berdasarkan cadangan kajian warna dengan kemas, tepat dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran
Mewarna motif reka corak pada kasut kanvas
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh hasil karya reka corak pada kasut kanvas
2.     Murid diminta untuk mewarna reka corak pada kasut kanvas berdasarkan cadangan hasil akhir.
3.     Guru membantu mengambil gambar proses mewarna.
4.     Persembahan hasil produk murid.
5.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Media: Akrilik.
Bahan: Contoh reka corak, kasut kanvas
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
Pelajar menghasilkan kerja amali dengan bersungguh-sungguh. Hasil persembahan juga baik.

Tarikh
18 Julai 2012
Minggu
29
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
4K6
Masa
60 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Menghasilkan logo
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran pelajar dapat:

1.     Mengaplikasikan asas-asas seni dalam karya
2.     Menghasilkan sebuah logo yang mempunyai mesej yang tersendiri
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali menghasilkan logo
Prosedur
1.     Guru menunjukkan beberapa contoh logo kepada pelajar.
2.     Guru membuat demonstarasi kepada pelajar.
3.     Pelajar diberi peluang untuk melihat cara-cara menghasilkan logo dengan betul.
4.     Pelajar dibimbing oleh guru semasa proses penghasilan logo.
5.     Persembahan karya pelajar
6.     Guru membuat rumusan

Keperluan
Bahan: Contoh logo
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kebersihan dan kemasan.

Refleksi
Secara keseluruhan p&p berjalan dengan lancar. 70% menyiapkan karya. Pelajar memberi respon yang baik semasa guru mengajar dan hasil karya juga kemas dan baik.

Tarikh
19 Julai 2012
Minggu
29
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
70 minit
Bidang
Reka Bentuk
Unit Pembelajaran
Reka Bentuk Lanskap
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:

1.     Mengenali sejarah landskap dan kaitannya dengan ekosistem.
2.     Mengenali jenis-jenis landskap dan  peranannya.
3.     Memahami fungsi fizikal dan estetik tumbuhan landskap.
4.     Mengenali eleman reka bentuk landskap. Mengaplikasi unsur seni dan prinsip rekaan dalam reka bentuk landskap.
5.     Memahami proses mereka bentuk landskap.

Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru menerangkan pengenalan dan sejarah reka bentuk landskap.
2.     Guru menyenaraikan jenis-jenis landskap dan peranannya.
3.     Pelajar mengkaji dan membuat perbincangan tentang fungsi fizikal dan estetik tumbuhan landskap serta elemen reka bentuk landskap.
4.     Guru menjelaskan unsur seni dan prinsip rekaan dalam reka bentuk landskap dan proses mereka bentuk landskap.
5.     Guru membuat rumusan.                           
Keperluan
Bahan : contoh lanskap
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar menunjukkan minat semasa guru mengajar dan memberi respon yang baik semasa sesi soal jawab.

Tarikh
19 Julai 2012
Minggu
29
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K3
Masa
35 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Reka Corak
  • Proses mewarna reka corak pada produk kasut kanvas
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran pelajar dapat:
1.     Mewarna motif reka corak marin pada kasut kanvas berdasarkan cadangan kajian warna dengan kemas, tepat dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran
Mewarna motif reka corak pada kasut kanvas
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh hasil karya reka corak pada kasut kanvas
2.     Murid diminta untuk menyambung mewarna reka corak pada kasut kanvas berdasarkan cadangan hasil akhir.
3.     Guru membantu mengambil gambar proses mewarna.
4.     Persembahan hasil produk murid.
5.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Media: Akrilik.
Bahan: Contoh reka corak, kasut kanvas
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
Pelajar membuat kerja amali dengan bersungguh-sungguh. Hasil kerja juga sangat baik.

Tarikh
20 Julai 2012
Minggu
29
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
70 minit
Bidang
Reka Bentuk
Unit Pembelajaran
Mereka hiasan dalaman bilik tidur.
Hasil Pembelajaran
Di akhir Pembelajaran, pelajar dapat:

1.     Mengaplikasikan prinsip dan asas seni reka bentuk hiasan dalaman.
2.     Menghasilkan reka bentuk hiasan dalaman dalam bilik tidur.
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali menghasilkan reka bentuk hiasan dalaman bilik tidur.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh reka bentuk hiasan dalaman bilik tidur untuk dijadikan panduan.
2.     Pelajar menghasilkan reka bentuk tersebut dan dibimbing oleh guru.
3.     Pelajar membuat kekemasan.
4.     Guru membuat kritikan dan rumusan.
Keperluan
Alat: Kertas lukisan dan warna pensel
Bahan: Contoh hiasan dalaman bilik tidur.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
Secara keseluruhan, pelajar memberi respon yang baik semasa P&P. Pelajar menunjukkan minat dalam menghasilkan karya.30% pelajar dapat menyiapkan karya.

Tarikh
20 Julai 2012
Minggu
29
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K5
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Reka Corak
  • Proses mewarna reka corak pada produk kasut kanvas
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran pelajar dapat:
1.     Mewarna motif reka corak marin pada kasut kanvas berdasarkan cadangan kajian warna dengan kemas, tepat dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran
Mewarna motif reka corak pada kasut kanvas
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh hasil karya reka corak pada kasut kanvas
2.     Murid diminta untuk mewarna reka corak pada kasut kanvas berdasarkan cadangan hasil akhir.
3.     Guru membantu mengambil gambar proses mewarna.
4.     Persembahan hasil produk murid.
5.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Media: Akrilik.
Bahan: Contoh reka corak, kasut kanvas
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
Pelajar menghasilkan kerja amali dengan bersungguh-sungguh. Hasil persembahan juga baik.


1 comment:

  1. Cikgu Noor

    Kerja yang amat baik. Usahakan sepertimana yang telah dirancang. Cuma bahagian refleksi, perlu menyatakan pencapaian objektif P&P dan tindakan susulan yang akan diambil

    ReplyDelete