Thursday, 12 July 2012

RPH MINGGU KE-28

Rancangan Pelajaran Harian ~9– 13 Julai 2012
Tarikh
9 Julai 2012
Minggu
28
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K6
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Menghasilkan Poster
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:

1.     Mengaplikasikan asas-asas seni dalam karya
2.     Menghasilkan sebuah karya poster yang mempunyai mesej yang tersendiri
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali menghasilkan poster
Prosedur
1.     Guru menunjukkan beberapa contoh poster kepada pelajar.
2.     Guru membuat demonstarasi kepada pelajar.
3.     Pelajar diberi peluang untuk melihat cara-cara menghasilkan poster dengan betul.
4.     Pelajar dibimbing oleh guru semasa proses penghasilan poster.
5.     Persembahan karya pelajar
6.     Guru membuat rumusan

Keperluan
Bahan: Contoh karya poster
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kekemasan dan kebersihan

Refleksi
Aktiviti membuat poster tidak dapat diselesaikan dan aktiviti akan disambung pada hari Rabu. Pelajar bersungguh-sungguh semasa aktiviti p&p dijalankan.

Tarikh
10 Julai 2012
Minggu
28
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
5K3
Masa
35 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Reka Corak
  • Lukisan peralatan dan bahan serta proses akhir.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan sebuah lukisan yang menunjukkan peralat dan bahan untuk menghasilkan corak pada karya dengan baik dan kemas.
Aktiviti Pembelajaran
Amali melukis
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh lukisan peralatan dan bahan.
2.     Amali murid menghasilkan lukisan
3.     Guru memantau dan membimbing.
4.     Persembahan karya lukisan.
5.     Rumusan pelajaran.

Keperluan
Alat: Pensel, kertas lukisan
Bahan: Contoh lukisan peralatan dan bahan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
Pelajar menunjukkan respon yang baik semasa membuat kerja amali. Hasil karya juga baik dan kemas.

Tarikh
10 Julai 2012
Minggu
28
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
70 minit
Bidang
Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran
Ukiran kayu
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Mengenali dan memahami jenis ukiran kayu.
2.     Mengetahui jenis-jenis peralatan dan bahan dalam kraf ukiran.
3.     Memahami proses menghasilkan ukiran kayu.
4.     Mengenali bentuk silat dan corak serta nilai yang ditampilkan dalam ukiran kayu.
5.     Mengkaji motif dan pola corak ukiran yang digunakan untuk kraf ukiran


Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru memberi penerangan pengenalan kepada kraf ukiran kayu dan mengenali dan memahami jenis ukiran kayu.
2.     Guru menyenaraikan jenis peralatan dan bahan dalam kraf ukiran.
3.     Guru menerangkan tentang proses menghasilkan ukiran kayu.
4.     Guru menunjukkan bentuk silat dan corak serta nilai dalam ukiran kayu.
5.     Sesi soal jawab dengan pelajar.
6.     Membuat rumusan tentang P&P.

Keperluan
Bahan: Contoh motif ukiran kayu
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan.
Refleksi
Pelajar memberi respon yang baik semasa P&P dan memberi kerjasama yang baik dengan guru.

Tarikh
10 Julai 2012
Minggu
28
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Reka Corak
  • Lukisan peralatan dan bahan serta proses akhir.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan sebuah lukisan yang menunjukkan peralat dan bahan untuk menghasilkan corak pada karya dengan baik dan kemas.
Aktiviti Pembelajaran
Amali melukis
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh lukisan peralatan dan bahan.
2.     Amali murid menghasilkan lukisan
3.     Guru memantau dan membimbing.
4.     Persembahan karya lukisan.
5.     Rumusan pelajaran.

Keperluan
Alat: Pensel, kertas lukisan
Bahan: Contoh lukisan peralatan dan bahan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
Pelajar menghasilkan kerja amali dengan bersungguh-sungguh. Hasil persembahan juga baik.

Tarikh
11 Jun 2012
Minggu
28
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi visual
Unit Pembelajaran
Menghasilkan motif ukiran kayu
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:

1.     Mengaplikasikan prinsip dan asas rekaan serta menghasilkan motif flora pada ukiran kayu dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali menghasilkan motif ukiran kayu
Prosedur
1.     Guru menunjukkan beberapa contoh ukiran kayu untuk dijadikan panduan kepada pelajar.
2.     Guru menunjukkan demonstrasi proses permulaan menghasilkan motif ukiran kayu.
3.     Pelajar menghasilkan motif ukiran kayu berdasarkan spesifikasi yang diberikan oleh guru.
4.     Pelajar dibimbing oleh guru semasa proses penghasilan motif ukiran kayu.
5.     Persembahan karya pelajar
6.     Guru membuat rumusan

Keperluan
Bahan: Contoh motif ukiran kayu
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kekemasan dan kebersihan

Refleksi
60% pelajar menyiapkan kerja amali dan menghasilkan motif dengan baik. Secara keseluruhan, P&P berjalan dengan lancar.

Tarikh
11 Julai 2012
Minggu
28
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K7
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Reka Corak
  • Lukisan peralatan dan bahan serta proses akhir.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan sebuah lukisan yang menunjukkan peralat dan bahan untuk menghasilkan corak pada karya dengan baik dan kemas.
Aktiviti Pembelajaran
Amali melukis
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh lukisan peralatan dan bahan.
2.     Amali murid menghasilkan lukisan
3.     Guru memantau dan membimbing.
4.     Persembahan karya lukisan.
5.     Rumusan pelajaran.

Keperluan
Alat: Pensel, kertas lukisan
Bahan: Contoh lukisan peralatan dan bahan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
Pelajar menghasilkan kerja amali dengan bersungguh-sungguh. Hasil persembahan juga baik.

Tarikh
11 Julai 2012
Minggu
28
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
4K6
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Menghasilkan poster
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, murid dapat:
1.     Mengaplikasikan teknik mewarna dalam penghasilan poster
Aktiviti Pembelajaran
Amali mewarnakan poster
Prosedur
1.     Pelajar menyambung projek amali menghasilkan poster.
2.     Pelajar mewarna karya poster yang mereka telah hasilkan.
3.     Guru memantau kerja pelajar membimbing pelajar mewarna poster.
4.     Guru membantu pelajar menyiapkan poster.
5.     Kekemasan dan Persembahan karya pelajar.
6.     Guru membuat rumusan.

Keperluan
Alat: Pensel,media bebas, kertas lukisan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai

Kebersihan dan kemasan.

Refleksi
Secara keseluruhan p&p berjalan dengan lancar. 70% menyiapkan karya. Pelajar memberi respon yang baik semasa guru mengajar dan hasil karya juga kemas dan baik.

Tarikh
12 Julai 2012
Minggu
28
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
70 minit
Bidang
Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran
Anyaman
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, murid dapat:
1.     Mengenali kraf anyaman mengkuang dan pandan.
2.     Memahami proses penyediaan daun dan proses menganyam.
3.     Mengetahui jenis kelarai serta memahami fungsi dan rupa bentuk tikar.

Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru member penerangan pengenalan kepada kraf anyaman.
2.     Guru menerangkan tentang proses penyediaan daun dan proses menganyam.
3.     Guru menyenaraikan jenis kelarai dan menunjukkan bahagian-bahagian tikar kepada pelajar.
4.     Sesi soal jawab dengan pelajar.
5.     Guru membuat rumusan.

Keperluan
Bahan : contoh kraf anyaman
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar menunjukkan minat semasa guru mengajar dan memberi respon yang baik semasa sesi soal jawab.

Tarikh
12 Julai 2012
Minggu
28
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K3
Masa
35 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Reka Corak
  • Lukisan peralatan dan bahan.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan sebuah lukisan yang menunjukkan peralat dan bahan untuk menghasilkan corak pada karya dengan baik dan kemas.
Aktiviti Pembelajaran
Amali melukis
Prosedur
1.     Pelajar menyambung kerja amali .
2.     Amali pelajar menghasilkan lukisan peralatan dan bahan menghasilkan karya kasut.
3.     Guru memantau dan membimbing.
4.     Persembahan karya lukisan.
5.     Rumusan pelajaran.

Keperluan
Alat: Pensel, kertas lukisan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
Pelajar membuat kerja amali dengan bersungguh-sungguh. Hasil kerja juga sangat baik.

Tarikh
13 Julai 2012
Minggu
28
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
70 minit
Bidang
Kraf tradisional
Unit Pembelajaran
Anyaman
Hasil Pembelajaran
Pelajar dapat:

1.     Mengaplikasi prinsip dan asas dalam menghasilkan motif anyaman dalam hasil kerja.
2.     Menghasilkan rekaan motif anyaman dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Membuat kerja amali
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh reka motif anyaman kepada pelajar.
2.     Guru membuat demonstrasi menghasilkan anyaman penanda buku.
3.     Pelajar menghasilkan anyaman dan dibimbing oleh guru.
4.     Pelajar membuat kekemasan dan guru membuat kritikan terhadap hasil kerja pelajar.
5.     Guru meminta seseorang pelajar membuat rumusan.
Keperluan
Alat: Kertas berwarna, gunting, pembaris dan gam
Bahan: Contoh penanda buku.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
Secara keseluruhan, pelajar memberi respon yang baik semasa P&P. Pelajar menunjukkan minat dalam menghasilkan karya.30% pelajar dapat menyiapkan karya. Pelajar yang belum siap diminta siapkan dan hantar minggu hadapan.

Tarikh
13 Julai 2012
Minggu
28
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K5
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Reka Corak
  • Lukisan peralatan dan bahan serta proses akhir.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan sebuah lukisan yang menunjukkan peralat dan bahan untuk menghasilkan corak pada karya dengan baik dan kemas.
Aktiviti Pembelajaran
Amali melukis
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh lukisan peralatan dan bahan.
2.     Amali murid menghasilkan lukisan
3.     Guru memantau dan membimbing.
4.     Persembahan karya lukisan.
5.     Rumusan pelajaran.

Keperluan
Alat: Pensel, kertas lukisan
Bahan: Contoh lukisan peralatan dan bahan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
Pelajar menghasilkan kerja amali dengan bersungguh-sungguh. Hasil persembahan juga baik.


No comments:

Post a Comment