Thursday, 25 April 2013

RPH MINGGU KE-16



RPH Minggu 16
Rancangan Pelajaran Harian 15 April~19 April 2013
Tarikh
15 April 2013
Minggu
16
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70
Bidang
Seni Halus
Unit Pembelajaran
Arca Mobail
  • Lakaran reka bentuk arca mobail.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid diharapkan dapat:
1.     Menghasilkan sekurang-kurangnya empat lakaran reka bentuk arca mobail dengan kreatif, baik dan menarik.
Aktiviti Pembelajaran
Amali melukis.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh lukisan lakaran reka bentuk arca mobail melalui tayangan LCD.
2.     Murid diminta untuk memulakan lakaran reka bentuk.
3.     Guru memantau dan membimbig.
4.     Persembahan hasil lakaran reka bentuk.
5.     Sesi memberi komen.
6.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Alat: Projector LCD
Bahan: Contoh lakaran reka bentuk.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Kemasan dan kebersihan.
Refleksi
P & P dapat berjalan dengan lancar namun pelajar tidak dapat menyiapkan tugasan dan akan disambung pada hari esok.

Tarikh
16 April 2013
Minggu
16
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Bidang
Seni Halus
Unit Pembelajaran
Arca Mobail
  • Lakaran reka bentuk arca mobail.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid diharapkan dapat:
1.     Menghasilkan sekurang-kurangnya empat lakaran reka bentuk arca mobail dengan kreatif, baik dan menarik.
Aktiviti Pembelajaran
Amali melukis.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh lukisan lakaran reka bentuk arca mobail melalui tayangan LCD.
2.     Murid diminta untuk memulakan lakaran reka bentuk.
3.     Guru memantau dan membimbing.
4.     Persembahan hasil lakaran reka bentuk.
5.     Sesi memberi komen.
6.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Alat: Projector LCD
Bahan: Contoh lakaran reka bentuk.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Kemasan dan kebersihan.
Refleksi
P & P dapat berjalan dengan lancar namun pelajar tidak dapat menyiapkan tugasan dan akan disambung pada hari esok.
                                                             
Tarikh
16 April 2013
Minggu
16
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K5
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Pster

Hasil Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat:

1.     Memahami maksud poster dan sejarah ciptaannya.
2.     Mengetahui fungsi dan ciri-ciri poster
3.     Mengetahui proses dan teknik menghasilkan poster.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru menerangkan isi kandungan topik yang diajar.
2.     Guru memberi nota kepada pelajar secara ringkas.
3.     Pelajar diuji tahap pemahaman dengan topik yang dipelajari.
4.     Guru membuat rumusan
Keperluan
Bahan: contoh poster
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
Kerjasama dan Kerajinan
Refleksi
Pelajar memberi respon yang baik semasa proses P&P dijalankan. Pelajar bersemangat dan memahami topik dengan baik.pelajar diminta untuk membawa bahan dan alat untuk kerja amali esok.

Tarikh
16 April 2013
Minggu
16
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K10
Masa
70 minit
Bidang
Komunkasi visual
Unit Pembelajaran
Papan Peraga
  • Lakaran muka taip
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan sekrang-kurangnya 4 lakaran muka taip berkapsyenkan Jus Minuman masing-masing.
Aktiviti Pembelajaran
Amali menghasilkan portfolio KRSV.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh lakaran muka taip.
2.     Guru menujukkan demonstrasi membuat muka taip.
3.     Murid diminta untuk memulakan lakaran muka taip.
4.     Guru memantau dan membimbing.
5.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Bahan: Contoh portfolio.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Kreativiti dan kekemasan
Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Tetapi pelajar tidak dapat menyiapkan tugasan dan tugasan akan disambung hari Khamis.

Tarikh
17 April 2013
Minggu
16
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Bidang
Seni Halus
Unit Pembelajaran
Arca Mobail
  • Lakaran reka bentuk arca mobail.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid diharapkan dapat:
1.     Menghasilkan sekurang-kurangnya empat lakaran reka bentuk arca mobail dengan kreatif, baik dan menarik.
Aktiviti Pembelajaran
Amali melukis.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh lukisan lakaran reka bentuk arca mobail melalui tayangan LCD.
2.     Murid diminta untuk memulakan lakaran reka bentuk.
3.     Guru memantau dan membimbing.
4.     Persembahan hasil lakaran reka bentuk.
5.     Sesi memberi komen.
6.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Alat: Projector LCD
Bahan: Contoh lakaran reka bentuk.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Kemasan dan kebersihan.
Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar tidak dapat menyiapkan lakaran dan akan disambung pada hari khamis.

Tarikh
17 April 2013
Minggu
16
Mata Pelajaran
Pendidikan seni dan Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
4K5
Masa
120 minit
Bidang
Komunikasi visual
Unit Pembelajaran
Menghasilkan poster
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, murid dapat:
1.     Mengaplikasikan teknik mewarna dalam penghasilan poster
Aktiviti Pembelajaran
Amali mewarnakan poster
Prosedur
1.     Guru menunjukkan beberapa contoh poster yang berwarna kepada pelajar untuk mengetahui warna yang sesuai digunakan.
2.     Guru membuat demonstrasi kepada pelajar.
3.     Pelajar diberi peluang untuk melihat teknik – teknik mewarna poster dengan betul
4.     Pelajar mewarna karya poster yang mereka telah hasilkan.
5.     Guru memantau kerja pelajar membimbing pelajar mewarna poster.
6.     Guru membimbing pelajar
7.     Kekemasan dan Persembahan karya pelajar.
8.     Guru membuat rumusan.

Keperluan
Alat: Pensel,media bebas, kertas lukisan
Bahan: Contoh karya poster
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
Aktiviti membuat poster tidak dapat diselesaikan dan aktiviti akan disambung pada hari Khamis. Pelajar bersungguh-sungguh semasa aktiviti p&p dijalankan.

Tarikh
18 April 2013
Minggu
16
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K10
Masa
70 minit
Bidang
Komunkasi visual
Unit Pembelajaran
Papan Peraga
  • Lakaran muka taip
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan sekrang-kurangnya 4 lakaran muka taip berkapsyenkan Jus Minuman masing-masing.
Aktiviti Pembelajaran
Amali menghasilkan portfolio KRSV.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh lakaran muka taip.
2.     Guru menujukkan demonstrasi membuat muka taip.
3.     Murid diminta untuk memulakan lakaran muka taip.
4.     Guru memantau dan membimbing.
5.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Bahan: Contoh portfolio.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Kreativiti dan kekemasan
Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar dapat menyiapkan lakaran dengan baik.

Tarikh
18 April 2013
Minggu
16
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Bidang
Seni Halus
Unit Pembelajaran
Arca Mobail
  • Lakaran reka bentuk arca mobail.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid diharapkan dapat:
1.     Menghasilkan sekurang-kurangnya empat lakaran reka bentuk arca mobail dengan kreatif, baik dan menarik.
Aktiviti Pembelajaran
Amali melukis.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh lukisan lakaran reka bentuk arca mobail melalui tayangan LCD.
2.     Murid diminta untuk memulakan lakaran reka bentuk.
3.     Guru memantau dan membimbing.
4.     Persembahan hasil lakaran reka bentuk.
5.     Sesi memberi komen.
6.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Alat: Projector LCD
Bahan: Contoh lakaran reka bentuk.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Kemasan dan kebersihan.
Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar dapat menyiapkan tugasan dengan baik.

Tarikh
18 April 2013
Minggu
16
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
4K5
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Papan iklan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:

1.     Mengetahui fungsi dan maksud papan iklan.
2.     Mengetahui jenis-jenis papan iklan.
3.     Mengetahui aspek penting dalam rekaan bentuk papan iklan.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh papan iklan yang ada dalam buku rujukan.
2.     Guru menerangkan isi kandungan topik.
3.     Guru bersoal jawab dengan pelajar untuk mengetahui tahap pemahaman pelajar terhadap topik yang dipelajari.
4.     Guru memberi nota ringkas kepada pelajar.
5.     Guru membuat rumusan terhadap pelajaran.
Keperluan
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai

Kebersihan dan kemasan.

Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar menunjukkan minat terhadap topik yang diajar.

Tarikh
19 April 2013
Minggu
16
Mata Pelajaran
Pendidikan seni visual
Tingkatan
5K10
Masa
60 minit
Bidang
Kajian Rekaan seni Visual
Unit Pembelajaran
Lakaran olahan idea buah-buahan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan olahan lakaran buah-buahan dengan lebih kreatif.
Aktiviti Pembelajaran
Amali melukis.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea.
2.     Guru menerangkan kaedah membuat olahan.
3.     Amali murid menghasilkan lakaran olahan.
4.     Guru memantau dan membimbing.
5.     Persembahan olahan buah-buahan.
6.     Memberi komen dan membuat rumusan pelajaran.
Keperluan
Alat: Pensel.
Bahan: Contoh lakaran olahan buah-buahan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Kemasan dan kebersihan.
Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Kebanyakan pelajar bermasalah untuk membuat lakaran kerana tidak dapat membayangkan atau tiada idea untuk membuat lakaran. Cara yang terbaik ialah membimbing mereka seorang demi seorang.namun lakaran tidak dapat siap dan akan disambung pada hari selasa.




No comments:

Post a Comment