Thursday, 13 September 2012

RPH MINGGU KE-37


Rancangan Pelajaran Harian ~10 – 14 September 2012

Tarikh
10 September 2012
Minggu
37
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Pembungkusan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
 
1.     Menyatakan perkara-perkara penting dalam reka bentuk pembungkusan serta memberikan contoh dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh pembungkusan.
2.     Guru menerangkan perkara-perkara penting dalam reka bentuk pembungkusan.
3.     Murid diminta untuk mencatat nota.
4.     Guru membuat rumusan terhadap pelajaran.
Keperluan
Bahan: Contoh reka bentuk pembungkusan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
 
Kebersihan dan kemasan.
 
Refleksi
Murid menunjukkan respon yang baik dalam p&p dan menunjukkan minat semasa guru mengajar

 

Tarikh
10 September 2012
Minggu
37
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K6
Masa
70 minit
Bidang
Reka Bentuk
Unit Pembelajaran
Reka Bentuk Lanskap
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
 
1.     Mengenali sejarah landskap dan kaitannya dengan ekosistem.
2.     Mengenali jenis-jenis landskap dan  peranannya.
3.     Memahami fungsi fizikal dan estetik tumbuhan landskap.
4.     Mengenali eleman reka bentuk landskap. Mengaplikasi unsur seni dan prinsip rekaan dalam reka bentuk landskap.
5.     Memahami proses mereka bentuk landskap.
 
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru menerangkan pengenalan dan sejarah reka bentuk landskap.
2.     Guru menyenaraikan jenis-jenis landskap dan peranannya.
3.     Pelajar mengkaji dan membuat perbincangan tentang fungsi fizikal dan estetik tumbuhan landskap serta elemen reka bentuk landskap.
4.     Guru menjelaskan unsur seni dan prinsip rekaan dalam reka bentuk landskap dan proses mereka bentuk landskap.
5.     Guru membuat rumusan.                           
Keperluan
Bahan : contoh lanskap
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
 
Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar menunjukkan minat semasa guru mengajar dan memberi respon yang baik semasa sesi soal jawab.

 

Tarikh
11 September2012
Minggu
37
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
5K3
Masa
35 minit
Aktiviti
Peperiksaan Percubaan SPM

 

Tarikh
11 September 2012
Minggu
37
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Poster
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat:
 
1.     Memahami fungsi dan kegunaan poster
2.     Mengkaji sejarah perkembangan poster
3.     Mengenal ciri-ciri dan elemen dalam penghasilan poster.
4.     Mengetahui jenis-jenis poster
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru menerangkan fungsi dan kegunaan poster.
2.     Guru membuat penerangan tentang ciri-ciri dan elemen serta sejarah perkembangan poster.
3.     Guru memberi nota kepada pelajar secara ringkas.
4.     Pelajar diuji tahap pemahaman dengan topik yang dipelajari.
5.     Guru membuat rumusan
Keperluan
Bahan: contoh poster
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
Kerjasama dan Kerajinan
Refleksi
Pelajar memberi respon yang baik semasa proses P&P dijalankan. Pelajar bersemangat dan memahami topik dengan baik.

 

Tarikh
11 September 2012
Minggu
37
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Aktiviti
Peperiksaan Percubaan SPM

 

Tarikh
12 September 2012
Minggu
37
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Kaligrafi
Hasil Pembelajaran
Pelajar dapat:
 
1.     Mengetahui sejarah dan perkembangan kaligrafi.
2.     Meneliti teknik penulisan kaligrafi.
3.     Mengetahui jenis tulisan khat.
 
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran Teori
Prosedur
1.     Guru menerangkan sejarah serta perkembangan kaligrafi.
2.     Guru membuat penerangan tentang teknik penulisan kaligrafi.
3.     Pelajar diminta menyenaraikan jenis tulisan khat.
4.     Guru memberi nota kepada pelajar secara ringkas.
5.     Guru membuat rumusan.  
Keperluan
Bahan : contoh kaligrafi
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
 
Kekemasan dan kebersihan
 
Refleksi
Pelajar memberi respon yang baik semasa proses P&P dijalankan. Pelajar bersemangat dan memahami topik dengan baik.

 

Tarikh
12 September 2012
Minggu
37
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K7
Masa
70 minit
Aktiviti
Peperiksaan Percubaan SPM

 

Tarikh
12 September 2012
Minggu
37
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
4K6
Masa
70 minit
Bidang
Reka Bentuk
Unit Pembelajaran
Lanskap taman awam
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran Pelajar dapat:
 
1.     Menghasilkan taman awam dengan baik dan kemas mengikut perancangan yang betul.
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali
Prosedur
1.     Guru menunjukkan beberapa contoh taman lanskap awam kepada pelajar.
2.     Guru membuat demonstrasi menghasilkan lanskap taman awam.
3.     Pelajar menghasilkan taman awam masing-masing.
4.     Guru membuat pemantauan dan membimbing pelajar.
5.     Guru membuat rumusan dan kritikan terhadap karya pelajar
 
Keperluan
Bahan: Contoh rekaan lanskap taman awam
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
Pelajar menunjukkan respon yang baik semasa P&P dijalankan. Mereka menunjukkan minat terhadap tajuk yang dipelajari. 30% pelajar dapat menyiapkan karya. Namun pelajar yang lain diminta untuk menyiapkan dirumah dan hantar pada masa P&P yang seterusnya.

 

Tarikh
13 September 2012
Minggu
37
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Simbol
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
 
1.     Memahami konsep dan fungsi simbol dalam reka bentuk grafik.
2.     Mengetahui jenis dan ciri – ciri simbol
 
Aktiviti Pembelajaran
1.     Guru menerangkan fungsi dan konsep simbol dalam reka bentuk grafik.
2.     Guru membuat penerangan tentang ciri – ciri sesuatu rekaan simbol dengan menunjukkan contoh simbol.
3.     Guru memberi nota kepada pelajar secara ringkas
4.     Pelajar diuji tahap pemahaman dengan  topik yang dipelajari.
5.     Guru membuat rumusan.
Prosedur
 
Keperluan
Bahan : Contoh simbol
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai
 
Kebersihan dan kemasan.
 
Refleksi
Secara keseluruhan p&p berjalan dengan lancar. Pelajar memberi respon yang baik semasa guru mengajar.

 

Tarikh
13 September 2012
Minggu
37
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K3
Masa
35 minit
Bidang
Perbincangan kertas peperiksaan PSV 1
Unit Pembelajaran
Soalan Teori (kertas 1)
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Mengetahui jawapan untuk semua soalan.
Aktiviti Pembelajaran
Perbincangan soalan
Prosedur
1.     Guru membacakan soalan kepada pelajar dan membincangkan setiap jawapan sama ada betul atau salah supaya pelajar tahu sebab jawapan soalan tersebut.
2.     Pelajar bersama-guru memberi jawapan yang sesuai bagi setiap soalan.
3.     Guru membuat rumusan bagi markah keseluruhan kelas.
Keperluan
Rujukan: Kertas soalan Percubaan SPM 2012
 
Penerapan Nilai
Kerajinan
Refleksi
Pelajar memberi kerjasama dan respon yang baik semasa aktiviti dijalankan. Pelajar dapat bersama-sama dengan cikgu berbincang soalan.

 

Tarikh
14 September 2012
Minggu
37
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K5
Masa
70 minit
Bidang
Perbincangan kertas peperiksaan PSV 1
Unit Pembelajaran
Soalan Teori (kertas 1)
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Mengetahui jawapan untuk semua soalan.
Aktiviti Pembelajaran
Perbincangan soalan
Prosedur
1.     Guru membacakan soalan kepada pelajar dan membincangkan setiap jawapan sama ada betul atau salah supaya pelajar tahu sebab jawapan soalan tersebut.
2.     Pelajar bersama-guru memberi jawapan yang sesuai bagi setiap soalan.
3.     Guru membuat rumusan bagi markah keseluruhan kelas.
Keperluan

Rujukan: Kertas soalan Percubaan SPM 2012
 
Penerapan Nilai
 
Kerajinan
 
Refleksi
Pelajar memberi kerjasama dan respon yang baik semasa aktiviti dijalankan. Pelajar dapat bersama-sama dengan cikgu berbincang soalan.

 

No comments:

Post a Comment