Sunday, 2 September 2012

RPH MINGGU KE-35


Rancangan Pelajaran Harian ~27 – 30 Ogos 2012

Tarikh
27 Ogos 2012
Minggu
35
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
60 minit
Bidang
Perkembangan Seni Visual di Malaysia
Unit Pembelajaran
Pakaian tradisional
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
 
1.     Mengetahui penerimaan pengaruh-pengaruh luar pakaian tradisional Melayu.
2.     Mengetahui jenis-jenis pakaian tradisional Melayu.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh gambar pakaian tradisional Melayu kepada pelajar.
2.     Guru memberi penerangan kepada isi kandungan.
3.     Pelajar diberikan nota untuk lebih memahami pembelajaran
4.     Guru Menguji kefahaman pelajar tentang pembelajaran.
5.     Guru Membuat rumusan tentang P&P.
Keperluan
Bahan : contoh gambar Pakaian Tradisional
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar menunjukkan respon yang baik semasa P&P dijalankan. 50% pelajar membawa buku nota, yang lain disuruh salin dalam kertas lain dan tampal dalam buku nota PSV nanti.

 

Tarikh
27 Ogos 2012
Minggu
35
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K6
Masa
60 minit
Bidang
Reka Bentuk
Unit Pembelajaran
Reka bentuk hiasan dalaman
Hasil Pembelajaran
Pelajar dapat:
 
1.     Mengetahui maksud reka bentuk hiasan dalaman.
2.     Mengetahui aspek dan kompenan yang perlu ada dalam sesebuah hiasan dalaman.
3.     Mengetahui prinsip reka bentuk hiasan dalaman.
Aktiviti Pembelajaran
Membelajaran teori
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh-contoh hiasan dalaman kepada pelajar.
2.     Guru menerangkan tentang hiasan dalaman untuk memberi pemahaman kepada pelajar.
3.     Guru menyenaraikan prinsip-prinsip rekaan.
4.     Pelajar diberi nota ringkas untuk memudahkan pelajar belajar semula.
5.     Guru meminta seseorang pelajar membuat rumusan.
Keperluan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
 
Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
Secara keseluruhan, pelajar memberi respon yang baik semasa P&P. Pelajar menunjukkan minat semasa guru membuat penerangan.

 

Tarikh
28 Ogos 2012
Minggu
35
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
5K3
Masa
30 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Lukisan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Mengaplikasikan asas seni reka dalam karya.
2.     Menghasilkan lukisan menggunakan pelbagai media
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali
Prosedur
1.     Guru menunjukkan demonstrasi menghasilkan lukisan.
2.     Guru meminta pelajar menghasilkan lukisan objek atau hidupan hidup.
3.     Pelajar membuat lukisan dan dipantau serta dibimbing oleh guru.
4.     Pelajar membuat kekemasan.
5.     Guru membuat rumusan dan kritikan terhadap karya pelajar.
Keperluan

Bahan: contoh lukisan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
 
Penerapan Nilai
 
Kerajinan
 
Refleksi
Pelajar memberi kerjasama semasa aktiviti dijalankan.pelajar tidak dapat menyiapkan karya kerana 1masa sahaja. Pelajar diminta untuk menyiapkan lukisan di rumah dan dihantar esok.

 

Tarikh
28 Ogos 2012
Minggu
35
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
60 minit
Bidang
Perkembangan Seni Visual di Malaysia
Unit Pembelajaran
Pakaian Tradisional ( Perhiasan diri)
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
 
1.     Mengetahui perhiasan diri yang digunakan di setiap bahagian.
2.     Mengetahui lebih terperinci bahan dan bentuk barang yang digunakan untuk hiasan.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru menunjukkan beberapa barangan hiasan untuk pakaian tradisional.
2.     Guru memberi penerangan terhadap pembelajaran.
3.     Pelajar diberikan nota ringkas.
4.     Pelajar disoal untuk menguji pemahaman.
5.     Guru Membuat rumusan tentang P&P.
Keperluan
Bahan : contoh gambar perhiasan diri.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar menunjukkan respon yang baik semasa P&P dijalankan.

 

Tarikh
28 Ogos2012
Minggu
35
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
60 minit
Bidang
Reka bentuk
Unit Pembelajaran
Soalan Teori reka bentuk
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Menjawab soalan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Kuiz teori.
Prosedur
1.     Guru memberi 40 soalan kepada pelajar dan jawab dalam masa 55 minit.
2.     5 minit terakhir,guru dan pelajar membuat pembetulan jawapan.
Keperluan

Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
 
Penerapan Nilai
 
Kerajinan
 
Refleksi
Pelajar memberi kerjasama dan respon yang baik semasa aktiviti dijalankan. 60% pelajar dapat menjawab lebih dari 20 soalan. 40% akan diberi latihan banyak supaya mereka dapat menjawab soalan dengan baik.Latihan akan dibuat dari masa ke semasa.

 

Tarikh
29 Ogos 2012
Minggu
35
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
60 minit
Bidang
Perkembangan Seni Visual di Malaysia.
Unit Pembelajaran
Kenderaan (kereta lembu)
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran Pelajar dapat:
 
1.     Mengaplikasikan asas senireka dalam karya yang dibuat.
2.     Menghasilkan lukisan yang menarik.
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh gambar kereta lembu kepada pelajar.
2.     Guru membuat demonstrasi mengasilkan kereta lembu.
3.     Pelajar membuat lukisan kereta lembu dan guru membuat pemantauan.
4.     Pelajar membuat kekemasan
5.     Guru membuat kritikan dan rumusan.
Keperluan
Alat: Contoh Kereta Lembu
Bahan: Kertas lukisan, warna
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai
 
Kekemasan dan kebersihan
 
Refleksi
Pelajar menunjukkan respon yang baik semasa aktiviti dijalankan. 50% dapat menyiapkan kerja,50% lagi akan menyiapkan latihan dirumah. Secara keseluruhan, P&P berjalan dengan lancar.

 

Tarikh
29 Ogos 2012
Minggu
35
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K7
Masa
60 minit
Bidang
Reka bentuk
Unit Pembelajaran
Soalan Teori reka bentuk
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Menjawab soalan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Kuiz teori.
Prosedur
1.     Guru memberi 40 soalan kepada pelajar dan jawab dalam masa 55 minit.
2.     5 minit terakhir,guru dan pelajar membuat pembetulan jawapan.
Keperluan

Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
 
Penerapan Nilai
 
Kerajinan
 
Refleksi
Pelajar memberi kerjasama dan respon yang baik semasa aktiviti dijalankan. 50% pelajar dapat menjawab lebih dari 20 soalan. 50% akan diberi latihan banyak supaya mereka dapat menjawab soalan dengan baik.Latihan akan dibuat dari masa ke semasa.

 

Tarikh
29 Ogos 2012
Minggu
35
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
4K6
Masa
60 minit
Bidang
Reka Bentuk
Unit Pembelajaran
Menghasilkan rekaan dalam bilik tidur
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran Pelajar dapat:
 
1.     Mengaplikasikan asas seni reka dalam rekaan.
2.     Menghasilkan rekaan bilik tidur dengan baik.
 
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran Teori
Prosedur
1.     Guru Menunjukkan contoh rekaan bilik tidur kepada pelajar untuk dijadikan sebagai rujukan.
2.     Guru memantau kerja pelajar dan membimbing pelajar untuk menghasilkan rekaan tersebut.
3.     Pelajar membuat kekemasan.
4.     Guru membuat kritikan dan rumusan kepada pembelajaran.
 
Keperluan
Bahan: Contoh Rekaan hiasan dalaman bilik tidur.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai
 
Kekemasan dan kebersihan
 
Refleksi
80% pelajar menyiapkan kerja amali dan menghasilkan rekaan dengan baik.20% pelajar akan menyiapkan karya dan hantar pada hari esok. Secara keseluruhan, P&P berjalan dengan lancar.

 

Tarikh
30 Ogos 2012
Minggu
35
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
60 minit
Bidang
Perkembangan Seni Visual di Malaysia.
Unit Pembelajaran
Kenderaan (perahu)
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran Pelajar dapat:
 
1.     Mengaplikasikan asas senireka dalam karya yang dibuat.
2.     Menghasilkan lukisan yang menarik.
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh gambar perahu kepada pelajar.
2.     Guru membuat demonstrasi mengasilkan perahu.
3.     Pelajar membuat lukisan perahu dan guru membuat pemantauan.
4.     Pelajar membuat kekemasan
5.     Guru membuat kritikan dan rumusan.
Keperluan
Alat: Contoh gambar perahu
Bahan: Kertas lukisan, warna
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai
 
Kekemasan dan kebersihan
 
Refleksi
Pelajar menunjukkan respon yang baik semasa aktiviti dijalankan. 45% dapat menyiapkan kerja,55% lagi akan menyiapkan latihan dirumah. Secara keseluruhan, P&P berjalan dengan lancar.

 

Tarikh
30 Ogos 2012
Minggu
35
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K3
Masa
30 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Lukisan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Mengaplikasikan asas seni reka dalam karya.
2.     Menghasilkan lukisan menggunakan pelbagai media
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali
Prosedur
1.     Guru menunjukkan demonstrasi menghasilkan lukisan.
2.     Guru meminta pelajar menghasilkan lukisan objek atau hidupan hidup.
3.     Pelajar membuat lukisan dan dipantau serta dibimbing oleh guru.
4.     Pelajar membuat kekemasan.
5.     Guru membuat rumusan dan kritikan terhadap karya pelajar.
Keperluan

Bahan: contoh lukisan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
 
Penerapan Nilai
 
Kerajinan
 
Refleksi
Pelajar memberi kerjasama semasa aktiviti dijalankan.pelajar tidak dapat menyiapkan karya kerana kekangan masa. Pelajar disuruh untuk menyiapkan lukisan di rumah dan dihantar esok.

 

 

1 comment:

  1. Cikgu,

    RPH untuk Minggu 32-34 lengkap dan kemaskini.Teruskan usaha baik anda.

    Happy teaching and have a nice day!

    ReplyDelete