Tuesday, 25 September 2012

RPH MINGGU KE-38


Rancangan Pelajaran Harian ~ 18–22  September 2012

Tarikh
18 September 2012
Minggu
38
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
5K3
Masa
35 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Lukisan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Mengaplikasikan asas seni reka dalam karya.
2.     Menghasilkan lukisan menggunakan pelbagai media
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali
Prosedur
1.     Guru menunjukkan demonstrasi menghasilkan lukisan.
2.     Guru meminta pelajar menghasilkan lukisan objek atau hidupan hidup.
3.     Pelajar membuat lukisan dan dipantau serta dibimbing oleh guru.
4.     Pelajar membuat kekemasan.
5.     Guru membuat rumusan dan kritikan terhadap karya pelajar.
Keperluan

Bahan: contoh lukisan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
 
Penerapan Nilai
 
Kerajinan
 
Refleksi
Pelajar memberi kerjasama semasa aktiviti dijalankan.pelajar tidak dapat menyiapkan karya kerana kekangan masa. Pelajar disuruh untuk menyiapkan lukisan di rumah dan dihantar esok.

 

Tarikh
18 September 2012
Minggu
38
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi visual
Unit Pembelajaran
Logo
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat:
 
1.     Mengetahui jenis dan ciri-ciri logo
2.     Memahami fungsi dan jenis logo
3.     Menghubungkait rekaan logo dengan objek alam sekeliling
4.     Mengetahui elemen  asas penciptaan logo
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru menerangkan fungsi dan jenis logo dalam reka bentuk grafik.
2.     Guru membuat penerangan tentang ciri-ciri sesuatu rekaan logo.
3.     Pelajar mengaitkan setiap contoh logo dengan alam sekeliling.
4.     Guru membuat penerangan tentang ciri-ciri dan elemen asas dalam penghasilan logo
5.     Guru memberi nota kepada pelajar secara ringkas.
6.     Pelajar diuji tahap pemahaman dengan topik yang dipelajari.
7.     Guru membuat rumusan
Keperluan
Bahan: contoh logo
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
Kerjasama dan Kerajinan
Refleksi
Pelajar memberi respon yang baik semasa proses P&P dijalankan. Pelajar bersemangat dan memahami topik dengan baik.

 

Tarikh
18 September 2012
Minggu
38
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Bidang
Seni Halus
Unit Pembelajaran
Soalan Teori seni halus
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Menjawab soalan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Kuiz teori.
Prosedur
1.     Guru memberi 30 soalan kepada pelajar dan jawab dalam masa 40 minit.
2.     30  minit terakhir,guru dan pelajar membuat pembetulan dan perbincang jawapan .
Keperluan

Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
 
Penerapan Nilai
 
Kerajinan
 
Refleksi
Pelajar memberi kerjasama dan respon yang baik semasa aktiviti dijalankan. 70% pelajar dapat menjawab lebih dari 15 soalan. 30% akan diberi latihan banyak supaya mereka dapat menjawab soalan dengan baik.Latihan akan dibuat dari masa ke semasa.

 

Tarikh
19 September 2012
Minggu
38
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
50 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Tipografi
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran,pelajar dapat:
 
1.     Memahami maksud tipografi
2.     Mengenali kategori dan klasifikasi muka taip.
3.     Mengetahui anatomi muka taip.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru menerangkan maksud tipografi kepada pelajar.
2.     Guru membuat penerangan tentang kategori dan klasifikasi muka taip.
3.     Guru membantu pelajar untuk memahami anatomi muka taip.
4.     Guru memberi nota kepada pelajar secara ringkas.
5.     Guru membuat rumusan.                                      
Keperluan
Bahan: Contoh tipografi
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai
 
Kebersihan dan kemasan.
 
Refleksi
Secara keseluruhan p&p berjalan dengan lancar. Pelajar memberi respon yang baik semasa guru mengajar.  

 

Tarikh
19 September2012
Minggu
38
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K7
Masa
60 minit
Bidang
Seni Halus
Unit Pembelajaran
Soalan Teori seni halus
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Menjawab soalan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Kuiz teori.
Prosedur
1.     Guru memberi 30 soalan kepada pelajar dan jawab dalam masa 40 minit.
2.     30  minit terakhir,guru dan pelajar membuat pembetulan dan perbincang jawapan .
Keperluan

Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
 
Penerapan Nilai
 
Kerajinan
 
Refleksi
Pelajar memberi kerjasama dan respon yang baik semasa aktiviti dijalankan. 70% pelajar dapat menjawab lebih dari 15 soalan. 30% akan diberi latihan banyak supaya mereka dapat menjawab soalan dengan baik.Latihan akan dibuat dari masa ke semasa.

 

Tarikh
19 September 2012
Minggu
38
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
4K6
Masa
60 minit
Bidang
Kraf Tradisional dan Dimensi Baru
Unit Pembelajaran
Tembikar
Hasil Pembelajaran
1.     Mengenali kraf tembikar dari segi jenis dan penggunaan peralatan  serta memahami sifat bahan.
2.     Mempelajari proses penyediaan tanah liat dan membentuk tembikar
3.     Memahami kaedah pembakaran tradisional dan pembakaran moden.
4.     Mengenali kepelbagaian penampilan kraf tembikar melalui tembikar dimensi baru.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran Teori
Prosedur
1.     Guru memberi pengenalan terhadap kraf tembikar serta menyenaraikan jenis serta penggunaan peralatan serta memahami sifat bahannya.
2.     Guru mengedarkan buku rujukan kepada pelajar dan pelajar melihat proses penyediaan tanah liat dan membentuk tembikar.
3.     Guru menerangkan kaedah pembakaran tradisional dan pembakaran moden kepada pelajar. 
4.     Guru menunjukkan penampilan kraf tembikar dimensi baru kepada pelajar.
5.     Membuat rumusan terhadap tajuk P&P
Keperluan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar menunjukkan minat semasa guru mengajar dan memberi respon yang baik semasa sesi soal jawab.

 

Tarikh
20 September 2012
Minggu
38
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
70 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Lukisan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Mengaplikasikan asas seni reka dalam karya.
2.     Menghasilkan lukisan menggunakan pelbagai media
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali
Prosedur
1.     Guru menunjukkan demonstrasi menghasilkan lukisan.
2.     Guru meminta pelajar menghasilkan lukisan objek atau hidupan hidup.
3.     Pelajar membuat lukisan dan dipantau serta dibimbing oleh guru.
4.     Pelajar membuat kekemasan.
5.     Guru membuat rumusan dan kritikan terhadap karya pelajar.
Keperluan

Bahan: contoh lukisan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
 
Penerapan Nilai
 
Kerajinan
 
Refleksi
Pelajar memberi kerjasama semasa aktiviti dijalankan.pelajar tidak dapat menyiapkan karya kerana kekangan masa. Pelajar disuruh untuk menyiapkan lukisan di rumah dan dihantar esok.

 

Tarikh
20 September 2012
Minggu
38
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K3
Masa
35 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Lukisan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Mengaplikasikan asas seni reka dalam karya.
2.     Menghasilkan lukisan menggunakan pelbagai media
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali
Prosedur
1.     Guru menunjukkan demonstrasi menghasilkan lukisan.
2.     Guru meminta pelajar menghasilkan lukisan objek atau hidupan hidup.
3.     Pelajar membuat lukisan dan dipantau serta dibimbing oleh guru.
4.     Pelajar membuat kekemasan.
5.     Guru membuat rumusan dan kritikan terhadap karya pelajar.
Keperluan

Bahan: contoh lukisan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
 
Penerapan Nilai
 
Kerajinan
 
Refleksi
Pelajar memberi kerjasama semasa aktiviti dijalankan.pelajar tidak dapat menyiapkan karya kerana kekangan masa. Pelajar disuruh untuk menyiapkan lukisan di rumah dan dihantar esok.

 

Tarikh
21 September 2012
Minggu
38
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K5
Masa
70 minit
Bidang
Seni Halus
Unit Pembelajaran
Soalan Teori seni halus
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Menjawab soalan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Kuiz teori.
Prosedur
1.     Guru memberi 30 soalan kepada pelajar dan jawab dalam masa 40 minit.
2.     30  minit terakhir,guru dan pelajar membuat pembetulan dan perbincang jawapan .
Keperluan

Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
 
Penerapan Nilai
 
Kerajinan
 
Refleksi
Pelajar memberi kerjasama dan respon yang baik semasa aktiviti dijalankan. 60% pelajar dapat menjawab lebih dari 15 soalan. 40% akan diberi latihan banyak supaya mereka dapat menjawab soalan dengan baik.Latihan akan dibuat dari masa ke semasa.

 

Tarikh
22 September 2012
Minggu
38
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K5
Masa
60 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Soalan Teori seni halus
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Menjawab soalan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Kuiz teori.
Prosedur
1.     Guru memberi 30 soalan kepada pelajar dan jawab dalam masa 40 minit.
2.     30  minit terakhir,guru dan pelajar membuat pembetulan dan perbincang jawapan .
Keperluan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
Kerajinan
Refleksi
Pelajar memberi kerjasama dan respon yang baik semasa aktiviti dijalankan. 65% pelajar dapat menjawab lebih dari 15 soalan. 35% akan diberi latihan banyak supaya mereka dapat menjawab soalan dengan baik.Latihan akan dibuat dari masa ke semasa.