Thursday, 20 June 2013

RPH MINGGU KE-24



RPH Minggu 24
Rancangan Pelajaran Harian 10 Jun~14 Jun 2013
Tarikh
10 Jun 2013
Minggu
24
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70
Bidang
Seni Halus
Unit Pembelajaran
Lukisan/Catan
  • Pembetulan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menyatakan kekuatan dan kelemahan karya lukisan atau catan peperiksaan dari segi gubahan, penggunaan media dan teknik dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Perbincangan-Kritikan dan apresiasi.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan karya lukisan peperiksaan pelajar.
2.     Guru memberi komen secara keseluruhan.
3.     Murid diminta untuk menyatakan kekuatan dan kelemahan karya dari segi gubahan, media dan teknik.
4.     Guru mengukuhkan komen murid.
5.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Bahan: Karya lukisan murid.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Penghargaan dan apresiasi karya lukisan.
Refleksi
Pelajar telah mengetahui kekuatan dan kelemahan masing-masing dalam penghasilan karya seni halus.

Tarikh
11 Jun 2013
Minggu
24
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Bidang
Seni Halus
Unit Pemlajaran
Pembetulan kertas peperiksaan 2611/1 (Teori Seni)
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menyatakan kehendak soalan dan jawapan soalan objektif dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Perbincangan.
Prosedur
1.     Guru mengedarkan kertas peperiksaan murid.
2.     Guru memberi komen keputusan secara keseluruhan.
3.     Murid diminta untuk menyatakan kehendak setiap soalan serta jawapan kertas peperiksaan.
4.     Guru mengukuhkan jawapan murid.
5.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Bahan: Kertas soalan peperiksaan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Kerjasama dan bertanggungjawab.
Refleksi
Keputusan peperiksaan pelajar adalah kurang memuaskan. Ramai pelajar yang tidak begitu memahami kehendak soalan dan hanya meneka jawapan sahaja.
                                                             
Tarikh
11 Jun 2013
Minggu
24
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K5
Masa
70 minit
Bidang
Seni Halus
Unit Pembelajaran
Lukisan/Catan
  • Pembetulan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menyatakan kekuatan dan kelemahan karya lukisan atau catan peperiksaan dari segi gubahan, penggunaan media dan teknik dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Perbincangan-Kritikan dan apresiasi.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan karya lukisan peperiksaan pelajar.
2.     Guru memberi komen secara keseluruhan.
3.     Murid diminta untuk menyatakan kekuatan dan kelemahan karya dari segi gubahan, media dan teknik.
4.     Guru mengukuhkan komen murid.
5.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Bahan: Karya lukisan murid.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Penghargaan dan apresiasi karya lukisan.
Refleksi
Pelajar mengetahui kekuatan dan kelemahan masing-masing dalam penghasilan karya seni halus.

Tarikh
11 Jun 2013
Minggu
24
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K10
Masa
70 minit
Bidang
Seni Halus
Unit Pembelajaran
Lukisan/Catan
  • Pembetulan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menyatakan kekuatan dan kelemahan karya lukisan atau catan peperiksaan dari segi gubahan, penggunaan media dan teknik dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Perbincangan-Kritikan dan apresiasi.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan karya lukisan peperiksaan pelajar.
2.     Guru memberi komen secara keseluruhan.
3.     Murid diminta untuk menyatakan kekuatan dan kelemahan karya dari segi gubahan, media dan teknik.
4.     Guru mengukuhkan komen murid.
5.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Bahan: Karya lukisan murid.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Penghargaan dan apresiasi karya lukisan.
Refleksi
Pelajar mengetahui kekuatan dan kelemahan masing-masing dalam penghasilan karya seni halus. Ada pelajar tidak memahami soalan dan keluar tajuk.

Tarikh
12 Jun 2013
Minggu
24
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Kajian Rekaan seni Visual (KRSV)

·          Ilustrasi persembahan dalam situasi sebenar.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid diharapkan dapat:
1.     Menghasilkan ilustrasi persembahan arca mobail dalam situasi sebenar dengan baik, menarik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran
Kerja Amali.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh ilustrasi arca mobail dalam situasi sebenar di dalam sebuah restoran makanan laut.
2.     Guru membuat demonstrasi menghasilkan ilustrasi tersebut.
3.     Amali murid menghasilkan ilustrasi
4.     Guru memantau dan membimbing.
5.     Persembahan hasil karya lukisan.
6.     Sesi memberi komen.
7.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Alat:Pensel warna
Bahan: Contoh ilustrasi arca mobail di restoran makanan laut.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Komunikasi visual
Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar dapat menyiapkan tugasan dengan baik dan kemas.

Tarikh
12 Jun 2013
Minggu
24
Mata Pelajaran
Pendidikan seni dan Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
4K5
Masa
120 minit
Bidang
Seni Halus
Unit Pemlajaran
Pembetulan kertas peperiksaan 2611/1 (Teori Seni)
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menyatakan kehendak soalan dan jawapan soalan objektif dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Perbincangan.
Prosedur
1.     Guru mengedarkan kertas peperiksaan murid.
2.     Guru memberi komen keputusan secara keseluruhan.
3.     Murid diminta untuk menyatakan kehendak setiap soalan serta jawapan kertas peperiksaan.
4.     Guru mengukuhkan jawapan murid.
5.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Bahan: Kertas soalan peperiksaan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Kerjasama dan bertanggungjawab.
Refleksi
Keputusan peperiksaan pelajar adalah kurang memuaskan. Ramai pelajar yang tidak begitu memahami kehendak soalan dan hanya meneka jawapan sahaja.

Tarikh
13 Jun 2013
Minggu
24
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K10
Masa
70 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Papan peraga
  • Lukisan 3 dimensi tiga sudut pandangan yang menarik.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan sebuah lukisan tiga dimensi yang menunjukkan tiga sudut pandangan papan peraga yang menarik dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Amali melukis.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh lukisan tiga dimensi.
2.     Guru menerangkan teknik menghasilkan lukisan.
3.     Murid diminta untuk menghasilkan lukisan.
4.     Guru memantau dan membimbing.
5.     Rumusan pelajaran dengan persembahan karya  lakaran murid.
Keperluan
Alat: Pensil warna, kertas lukisan.
Bahan: Contoh lukisan 3 dimensi.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Kemasan dan kebersihan.
Refleksi
P & P dapat berjalan dengan lancar namun pelajar tidak dapat menghasilkan sudut pandangan yang menarik dan mereka boleh baiki semula apabila produk siap dihasilkan.

Tarikh
13 Jun 2013
Minggu
24
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Kajian Rekaan seni Visual (KRSV)
Alat dan bahan
  • Ilustrasi alat dan bahan untuk menghasilkan arca mobail
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid diharapkan dapat:
1.     Menghasilkan lukisan atau catan alat dan bahan.
Aktiviti Pembelajaran
Amali mewarna.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh karya alat dan bahan serta membuat menerangkan alat tersebut.
2.     Amali murid menghasilkan lukisan atau catan alat dan bahan.
3.     Guru memantau dan membimbing.
4.     Persembahan hasil karya lukisan.
5.     Sesi memberi komen.
6.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Alat:Pensel warna
Bahan: Contoh lukisan alat dan bahan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
kekemasan
Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar belum dapat menyiapkan dan disambung pada minggu depan.

Tarikh
13 Jun 2013
Minggu
24
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
4K5
Masa
60 minit
Bidang
Reka bentuk
Unit Pembelajaran
Reka bentuk Industri
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran pelajar dapat:

1.     Mengetahui maksud serta fungsi reka bentuk industri .
2.     Mengetahui kaedah dan jenis reka bentuk industri.
3.     Menyenaraikan proses reka bentuk industri
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh reka bentuk industri yang ada dalam buku rujukan.
2.     Guru menerangkan isi kandungan topik.
3.     Guru bersoal jawab dengan pelajar untuk mengetahui tahap pemahaman pelajar terhadap topik yang dipelajari.
4.     Guru memberi nota ringkas kepada pelajar.
5.     Guru membuat rumusan terhadap pelajaran.
Keperluan
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai

Kebersihan dan kemasan.

Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar menunjukkan minat terhadap topik yang diajar.

Tarikh
14 Jun 2013
Minggu
24
Mata Pelajaran
Pendidikan seni visual
Tingkatan
5K10
Masa
60 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Papan peraga
  • Lukisan 3 dimensi tiga sudut pandangan yang menarik.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan sebuah lukisan tiga dimensi yang menunjukkan tiga sudut pandangan papan peraga yang menarik dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Amali melukis.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh lukisan tiga dimensi.
2.     Guru menerangkan teknik menghasilkan lukisan.
3.     Murid diminta untuk menghasilkan lukisan.
4.     Guru memantau dan membimbing.
5.     Rumusan pelajaran dengan persembahan karya  lakaran murid.
Keperluan
Alat: Pensil warna, kertas lukisan.
Bahan: Contoh lukisan 3 dimensi.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Kemasan dan kebersihan.
Refleksi
P & P dapat berjalan dengan lancar namun pelajar tidak dapat menghasilkan sudut pandangan yang menarik dan mereka boleh baiki semula apabila produk siap dihasilkan.


No comments:

Post a Comment