Thursday, 17 January 2013

RPH MINGGU KE-3


RPH Minggu 3
Rancangan Pelajaran Harian ~14 ~18 Januari 2013
Tarikh
14 Januari 2013
Minggu
3
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Lukisan (pensel)
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Mengetahui sejarah pensel.
2.     Mengetahui jenis pensel
3.     Mengetahui konsep jenis pensel.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori.
Prosedur
1.     Guru membuat penerangan tentang topik.
2.     Bersoal jawab dengan pelajar tentang topik pembelajaran.
3.     Pelajar menulis nota yang guru berikan.
4.     Guru membuat rumusan tentang topik.
Keperluan
Bahan: contoh ton dalam penggunaan pensel.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kerjasama

Refleksi
P&P dapat dijalankan seperti yang dirancang. Pelajar menunjukkan minat terhadap p&p dan memberi respon yang baik terhadap topik yang diajar.

Tarikh
15 Januari 2013
Minggu
3
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Lukisan alam benda.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan lukisan yang baik dan kemas.
Aktiviti Pembelajaran
Amali membuat lukisan objek
Prosedur
1.     Guru meletakkan objek di tengah-tengah kelas.
2.     Guru menunjukkan cara-cara melukis objek tersebut dengan memfokuskan dan membuat kadar banding supaya mengikut saiz yang dikehendaki
3.     Guru membuat demonstrasi menghasilkan lukisan tersebut.
4.     Pelajar menghasilkan lukisan dan dibimbing oleh guru.
5.     Membuat kritikan dan rumusan.
Keperluan
Bahan: bekas air,buku tebal, bekas sudu,sudu.
Alat: contoh lukisan,pensel,pembaris
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kerjasama

Refleksi
P&P dapat dijalankan dengan baik tetapi pelajar tidak dapat menyiapkan lukisan tersebut dan p&p akan disambung pada hari esok.pelajar menunjukkan minat terhadap p & p

Tarikh
15 Januari 2013
Minggu
3
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K5
Masa
70 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
lukisan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:

1.     Mengetahui teknik lukisan dan media yang digunakan.
2.     Mengetahui penggunaan pensel dalam menghasilkan lukisan.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori.
Prosedur
1.     Guru menerangkan topik p&p.
2.     Bersoal jawab dengan pelajar tentang topik.
3.     Pelajar menyalin nota yang diberi oleh guru.
4.     Guru membuat rumusan.
Keperluan
Bahan: Contoh lukisan yang menggunakan pensel
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai

Kebersihan dan kemasan.

Refleksi
Murid menunjukkan respon yang baik dalam p&p dan menunjukkan minat semasa guru mengajar. Pelajar diminta membawa bahan untuk p&p esok.

Tarikh
15 Januari 2012
Minggu
3
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K10
Masa
70 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Lukisan alam benda.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan lukisan yang baik dan kemas.
Aktiviti Pembelajaran
Amali membuat lukisan objek
Prosedur
1.     Guru meletakkan objek di tengah-tengah kelas.
2.     Guru menunjukkan cara-cara melukis objek tersebut dengan memfokuskan dan membuat kadar banding supaya mengikut saiz yang dikehendaki
3.     Guru membuat demonstrasi menghasilkan lukisan tersebut.
4.     Pelajar menghasilkan lukisan dan dibimbing oleh guru.
5.     Membuat kritikan dan rumusan.
Keperluan
Bahan: bekas air
Alat: contoh lukisan,pensel,pembaris
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kerjasama

Refleksi
P&P dapat dijalankan dengan baik. Pelajar menunjukkan minat terhadap aktiviti yang dijalankan.80% dapat menyiapkan lukisan.20% siapkan dirumah.

Tarikh
16 Januari 2013
Minggu
3
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
50 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Lukisan alam benda.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan lukisan yang baik dan kemas.
Aktiviti Pembelajaran
Amali membuat lukisan objek
Prosedur
1.     Guru meletakkan objek di tengah-tengah kelas.
2.     Guru menyuruh pelajar untuk menyambung tugasan yang belum siap.
3.     Pelajar menghasilkan lukisan dan dibimbing oleh guru.
4.     Membuat kritikan dan rumusan.
Keperluan
Bahan: bekas air,buku tebal, bekas sudu,sudu.
Alat: contoh lukisan,pensel,pembaris
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kerjasama

Refleksi
P&P dapat dijalankan dengan baik tetapi pelajar tidak dapat menyiapkan lukisan tersebut dan p&p akan disambung pada hari esok.pelajar menunjukkan minat terhadap p & p

Tarikh
16 Januari 2013
Minggu
3
Mata Pelajaran
Pendidikan seni dan Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
4K5
Masa
120 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Lukisan (jalinan serangga)
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:

1.     Menghasilkan lukisan haiwan yang mempunyai unsur jalinan dengan kemas dan baik
Aktiviti Pembelajaran
Amali lukisan
Prosedur
1.     Guru membuat demonstrasi menghasilkan serangga berserta jalinan pada haiwan tersebut
2.     Pelajar membuat lukisan dan membuat  kekemasan dan dibimbing oleh guru.
3.     Guru membuat kritikan dan rumusan.
Keperluan
Bahan: Contoh lukisan rama-rama
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai

Kebersihan dan kemasan.

Refleksi
Murid menunjukkan respon yang baik dalam p&p dan menunjukkan minat semasa guru mengajar. Pelajar dapat menyiapkan lukisan dengan baik.

Tarikh
17 Januari 2013
Minggu
3
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K10
Masa
60 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Lukisan (pensel)
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Mengetahui sejarah pensel.
2.     Mengetahui jenis pensel
3.     Mengetahui konsep jenis pensel.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori.
Prosedur
1.     Guru membuat penerangan tentang topik.
2.     Bersoal jawab dengan pelajar tentang topik pembelajaran.
3.     Pelajar menulis nota yang guru berikan.
4.     Guru membuat rumusan tentang topik.
Keperluan
Bahan: contoh ton dalam penggunaan pensel.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kerjasama

Refleksi
P&P dapat dijalankan seperti yang dirancang. Pelajar menunjukkan minat terhadap p&p dan memberi respon yang baik terhadap topik yang diajar.

Tarikh
17 Januari 2013
Minggu
3
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Lukisan alam benda.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan lukisan yang baik dan kemas.
Aktiviti Pembelajaran
Amali membuat lukisan objek
Prosedur
1.     Guru meletakkan objek di tengah-tengah kelas.
2.     Guru menyuruh pelajar untuk menyambung tugasan yang belum siap.
3.     Pelajar menghasilkan lukisan dan dibimbing oleh guru.
4.     Membuat kritikan dan rumusan.
Keperluan
Bahan: bekas air,buku tebal, bekas sudu,sudu.
Alat: contoh lukisan,pensel,pembaris
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kerjasama

Refleksi
P&P dapat dijalankan dengan baik.pelajar dapat menyiapkan lukisan tersebut.100% pelajar dapat menyiapkan tugasan dengan baik.pelajar menunjukkan minat terhadap p & p

Tarikh
17 Januari 2013
Minggu
3
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K5
Masa
60 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
 Catan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Mengetahui maksud catan dan media yang digunakan untuk mengahsilkan catan.
2.     Mengetahui aliran-aliran seni lukis.
3.     Mengetahui teknik cat air.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh catan kepada pelajar
2.     Guru membuat penerangan tentang topik
3.     Bersoal jawab dengan pelajar
4.     Pelajar menulis nota.
5.     Membuat rumusan topik.
Keperluan
Bahan: contoh catan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kerjasama

Refleksi
P&P dapat dijalankan dengan baik.pelajar menunjukkan minat terhadap p&p.

Tarikh
18 Januari 2013
Minggu
3
Mata Pelajaran
Pendidikan seni visual
Tingkatan
5K10
Masa
60 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Lukisan (jalinan haiwan)
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:

1.     Menghasilkan lukisan haiwan yang mempunyai unsur jalinan dengan kemas dan baik
Aktiviti Pembelajaran
Amali lukisan
Prosedur
1.     Guru membuat demonstrasi menghasilkan  berserta jalinan pada haiwan tersebut
2.     Pelajar membuat lukisan dan membuat  kekemasan dan dibimbing oleh guru.
3.     Guru membuat kritikan dan rumusan.
Keperluan
Bahan: Contoh lukisan haiwan
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai

Kebersihan dan kemasan.

Refleksi
Murid menunjukkan respon yang baik dalam p&p dan menunjukkan minat semasa guru mengajar. Pelajar dapat menyiapkan lukisan dengan baik.

No comments:

Post a Comment