RPH Minggu 11
Rancangan Pelajaran Harian 11 Mac~15 Mac
2013
Tarikh
|
11 Mac 2013
|
Minggu
|
11
|
Mata Pelajaran
|
Pendidikan
Seni
|
Tingkatan
|
5K6
|
Masa
|
70
|
Bidang
|
Seni
Halus
|
Unit Pembelajaran
|
Arca
Mobail
|
Hasil Pembelajaran
|
Pada
akhir pelajaran murid dapat:
1.
Mencari
contoh-contoh gambar arca mobail dan hidupa laut melalui pelbagai sumber
untuk dijadikan sumber ilham dalam penghasilan karya.
2.
Memberi
komen yang membina terhadap gambar koleksi dengan bahasa seni visual dengan
baik.
|
Aktiviti Pembelajaran
|
Penghasilan
portfolio kerja kursus.
|
Prosedur
|
1.
Guru
menunjukkan pelbagai contoh karya arca mobail dan hidupan laut.
2.
Guru
memperkenal dan menyampaikan isi pelajaran.
3.
Murid
diminta untuk mengeluarkan contoh-contoh gambar koleksi yang dicari.
4.
Aktiviti
menyusun dan membuat catatan gambar koleksi dengan bahasa seni visual.
5.
Guru
memantau dan membimbing.
6.
Rumusan
pelajaran.
|
Keperluan
|
Alat:
contoh gambar koleksi
Bahan: Buku nota, contoh arca. Rujukan: PSV SPM |
Penerapan Nilai
|
Penghargaan
dan apresiasi karya arca..
|
Refleksi
|
Murid
memahami dan mengetahui isi pelajaran serta berupaya memberi komen dengan
bahasa seni visual dengan baik. Pelajar tidak dapat menyiapkan tugasan dan
akan bersambung pada hari esok.
|
Tarikh
|
12 Mac 2013
|
Minggu
|
11
|
Mata Pelajaran
|
Pendidikan
Seni
|
Tingkatan
|
5K6
|
Masa
|
70 minit
|
Bidang
|
Seni
Halus
|
Unit Pembelajaran
|
Arca
Mobail
|
Hasil Pembelajaran
|
Pada
akhir pelajaran murid dapat:
1.
Mencari
contoh-contoh gambar arca mobail dan hidupa laut melalui pelbagai sumber
untuk dijadikan sumber ilham dalam penghasilan karya.
2.
Memberi
komen yang membina terhadap gambar koleksi dengan bahasa seni visual dengan
baik.
|
Aktiviti Pembelajaran
|
Penghasilan
portfolio kerja kursus.
|
Prosedur
|
1.
Guru
menunjukkan pelbagai contoh karya arca mobail dan hidupan laut.
2.
Guru
memperkenal dan menyampaikan isi pelajaran.
3.
Murid
diminta untuk mengeluarkan contoh-contoh gambar koleksi yang dicari.
4.
Aktiviti
menyusun dan membuat catatan gambar koleksi dengan bahasa seni visual.
5.
Guru
memantau dan membimbing.
6.
Rumusan
pelajaran.
|
Keperluan
|
Alat:
contoh gambar koleksi
Bahan: Buku nota, contoh arca. Rujukan: PSV SPM |
Penerapan Nilai
|
Penghargaan
dan apresiasi karya arca..
|
Refleksi
|
Pelajar
tidak dapat menyiapkan tugasan dan akan bersambung pada hari esok.
|
Tarikh
|
12 Mac 2013
|
Minggu
|
11
|
Mata Pelajaran
|
Pendidikan
Seni
|
Tingkatan
|
4K5
|
Masa
|
70 minit
|
Bidang
|
Asas Seni
Reka
|
Unit Pembelajaran
|
1. corak
batik.
|
Hasil Pembelajaran
|
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.
Menghasilkan corak batik yang
menarik dan kemas.
|
Aktiviti Pembelajaran
|
Amali lukisan
|
Prosedur
|
1.
Guru
menunjukkan demonstrasi menghasilkan corak.
2.
Pelajar
diminta untuk menghasilkan corak yang berunsur rupa.
3.
Guru
memantau dan membimbing pelajar.
4.
Membuat
rumusan dan kritikan.
|
Keperluan
|
Bahan: contoh corak batik
|
Penerapan Nilai
|
Kerjasama
|
Refleksi
|
P&P dapat dijalankan dengan baik. Pelajar seronok
semasa aktiviti dijalankan.
|
Tarikh
|
12 Mac 2013
|
Minggu
|
11
|
Mata Pelajaran
|
Pendidikan
Seni
|
Tingkatan
|
5K10
|
Masa
|
70 minit
|
Bidang
|
Kajian Rekaan
Seni Visual (KRSV)
|
Unit Pembelajaran
|
Koleksi
gambar
|
Hasil Pembelajaran
|
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.
Menyiapkan bahagian koleksi gambar buah-buahan, papan
peraga dan muka taip.
2.
Membuat catatan pada setiap gambar
yang ditampal.
|
Aktiviti Pembelajaran
|
Amali
portfolio
|
Prosedur
|
1.
Guru
menunjukkan cara menampal koleksi gambar kepada pelajar dalam kumpulan.
2.
Guru
membuat demonstarasi cara menampal dengan betul dan kemas serta membuat
catatan.
3.
Pelajar
dikehendaki menampal sendiri koleksi gambar dan dibimbing oleh guru.
4.
Membuat
kritikan dan rumusan.
|
Keperluan
|
Bahan: gambar koleksi
Rujukan: Portfolia pelajar lepasan SPM |
Penerapan Nilai
|
Kerjasama dan
kekemasan
|
Refleksi
|
Murid menunjukkan respon yang baik dalam
p&p ada pelajar yang tidak dapat menyiapkan bahagian portfolio dan akan
disambung hari khamis.
|
Tarikh
|
13 Mac 2013
|
Minggu
|
11
|
Mata Pelajaran
|
Pemulihan Pendidikan
Seni
|
Tingkatan
|
5K6
|
Masa
|
70 minit
|
Bidang
|
Seni
Halus
|
Unit Pembelajaran
|
Arca
Mobail
|
Hasil Pembelajaran
|
Pada
akhir pelajaran murid dapat:
1.
Mencari
contoh-contoh gambar arca mobail dan hidupa laut melalui pelbagai sumber
untuk dijadikan sumber ilham dalam penghasilan karya.
2.
Memberi
komen yang membina terhadap gambar koleksi dengan bahasa seni visual dengan
baik.
|
Aktiviti Pembelajaran
|
Penghasilan
portfolio kerja kursus.
|
Prosedur
|
1.
Guru
meminta pelajar menyambung tugasan portfolio.
2.
Aktiviti
menyusun dan membuat catatan gambar koleksi dengan bahasa seni visual.
3.
Guru
memantau dan membimbing.
4.
Rumusan
pelajaran.
|
Keperluan
|
Alat:
contoh gambar koleksi
Bahan: Buku nota, contoh arca. Rujukan: PSV SPM |
Penerapan Nilai
|
Penghargaan
dan apresiasi karya arca..
|
Refleksi
|
Pelajar
dapat menyiapkan tugasan dapat menghasilkan tugasan dengan baik.
|
Tarikh
|
13 Mac 2013
|
Minggu
|
11
|
Mata Pelajaran
|
Pendidikan
seni dan Pemulihan Pendidikan Seni
|
Tingkatan
|
4K5
|
Masa
|
120 minit
|
Bidang
|
Seni halus
|
Unit Pembelajaran
|
Lukisan
|
Hasil Pembelajaran
|
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.
Menghasilkan lukisan dengan baik
dan kemas.
|
Aktiviti Pembelajaran
|
Pembelajaran
amali
|
Prosedur
|
1.
Guru
menunjukkan beberapa contoh lukisan kepada pelajar.
2.
Guru
membuat contoh lukisan untuk panduan pelajar.
3.
Pelajar
menghasilkan lukisan sendiri dan dibimbing oleh guru.
4.
Membuat
kritikan dan rumusan.
|
Keperluan
|
Bahan: Contoh lukisan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi. |
Penerapan Nilai
|
Kerjasama
|
Refleksi
|
P&P dapat dijalankan dengan baik . pelajar menunjukkan
minat terhadap P & P.
|
Tarikh
|
14 Mac 2013
|
Minggu
|
11
|
Mata Pelajaran
|
Pendidikan
Seni
|
Tingkatan
|
5K10
|
Masa
|
70 minit
|
Bidang
|
Kajian Rekaan
Seni Visual (KRSV)
|
Unit Pembelajaran
|
Koleksi
gambar
|
Hasil Pembelajaran
|
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.
Menyiapkan bahagian koleksi gambar buah-buahan, papan
peraga dan muka taip.
2.
Membuat catatan pada setiap gambar
yang ditampal.
|
Aktiviti Pembelajaran
|
Amali
portfolio
|
Prosedur
|
1.
Guru
menunjukkan cara menampal koleksi gambar kepada pelajar dalam kumpulan.
2.
Guru
membuat demonstrasi cara menampal dengan betul dan kemas serta membuat catatan.
3.
Pelajar
dikehendaki menampal sendiri koleksi gambar dan dibimbing oleh guru.
4.
Membuat
kritikan dan rumusan.
|
Keperluan
|
Bahan: gambar koleksi
Rujukan: Portfolia pelajar lepasan SPM |
Penerapan Nilai
|
Kerjasama dan
kekemasan
|
Refleksi
|
Murid menunjukkan respon yang baik dalam
p&p ada pelajar yang tidak dapat menyiapkan bahagian portfolio dan akan
disambung hari Jumaat.
|
Tarikh
|
14 Mac 2013
|
Minggu
|
11
|
Mata Pelajaran
|
Pendidikan
Seni
|
Tingkatan
|
5K6
|
Masa
|
70 minit
|
Bidang
|
Kajian Rekaan Seni Visual
|
Unit Pembelajaran
|
Lukisan realistik.
|
Hasil Pembelajaran
|
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.
Menghasilkan sebuah
lukisan realistik bermotifkan hidupan laut dengan mengutamakan unsur bentuk,
warna dan jalinan dengan baik.
|
Aktiviti Pembelajaran
|
Amali melukis.
|
Prosedur
|
1.
Guru menunjukkan
contoh lukisan realistik.
2.
Guru menerangkan
dan membuat demonstrasi teknik penghasilan lukisan realistik.
3.
Amali murid
menghasilkan lukisan.
4.
Guru memantau dan
membimbing.
5.
Persembahan karya
lukisan.
6.
Rumusan pelajaran.
|
Keperluan
|
Alat: Pensel warna.
Bahan: Contoh lukisan realistik. Rujukan: PSV SPM |
Penerapan Nilai
|
Kemasan dan kebersihan.
|
Refleksi
|
Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti
pembelajaran dan pelajar tidak dapat menyiapkan tugasan dan disambung pada
minggu depan.
|
Tarikh
|
7 Mac 2013
|
Minggu
|
10
|
Mata Pelajaran
|
Pemulihan Pendidikan
Seni
|
Tingkatan
|
4K5
|
Masa
|
70 minit
|
Bidang
|
Komunikasi
visual
|
Unit Pembelajaran
|
Bentuk grafik
|
Hasil Pembelajaran
|
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.
Mengetahui maksud grafik dalam
konteks seni.
2.
Mengetahui jenis-jenis reka bentuk
grafik.
3.
Mengetahui aspek penting dalam
reka bentuk grafik.
|
Aktiviti Pembelajaran
|
Pembelajaran
teori
|
Prosedur
|
1.
Guru
memberi penerangan kepada topik.
2.
Guru
membuat soal jawab dengan pelajar untuk mengetahui tahap pemahaman pelajar.
3.
Guru
memberi nota kepada pelajar.
4.
Membuat
rumusan.
|
Keperluan
|
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
|
Penerapan Nilai
|
Kerjasama
|
Refleksi
|
Murid menunjukkan respon yang baik dalam
p&p dan menunjukkan minat semasa guru mengajar.
|
Tarikh
|
15 Mac 2013
|
Minggu
|
11
|
Mata Pelajaran
|
Pendidikan
seni visual
|
Tingkatan
|
5K10
|
Masa
|
60 minit
|
Bidang
|
Kajian Rekaan
Seni Visual (KRSV)
|
Unit Pembelajaran
|
Koleksi
gambar
|
Hasil Pembelajaran
|
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.
Menyiapkan bahagian koleksi gambar buah-buahan, papan
peraga dan muka taip.
2.
Membuat catatan pada setiap gambar
yang ditampal.
|
Aktiviti Pembelajaran
|
Amali
portfolio
|
Prosedur
|
1.
Guru
menunjukkan cara menampal koleksi gambar kepada pelajar dalam kumpulan.
2.
Guru
membuat demonstarasi cara menampal dengan betul dan kemas serta membuat
catatan.
3.
Pelajar
dikehendaki menampal sendiri koleksi gambar dan dibimbing oleh guru.
4.
Membuat
kritikan dan rumusan.
|
Keperluan
|
Bahan: gambar koleksi
Rujukan: Portfolia pelajar lepasan SPM |
Penerapan Nilai
|
Kerjasama dan
kekemasan
|
Refleksi
|
Murid menunjukkan respon yang baik dalam
p&p ada pelajar yang tidak dapat menyiapkan bahagian portfolio dan
diminta untuk menyiapkan di rumah.
|
No comments:
Post a Comment