Sunday, 17 February 2013

RPH MINGGU KE-5



RPH Minggu 5
Rancangan Pelajaran Harian ~28 Januari- 2 Februari 2013
Tarikh
28 Januari 2013
Minggu
5
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Catan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Mengetahui maksud catan dan media yang digunakan untuk menghasilkan catan.
2.     Mengetahui aliran-aliran seni lukis.
3.     Mengetahui teknik cat air.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh catan kepada pelajar
2.     Guru membuat penerangan tentang topik
3.     Bersoal jawab dengan pelajar
4.     Pelajar menulis nota.
5.     Membuat rumusan topik.
Keperluan
Bahan: contoh catan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kerjasama

Refleksi
P&P dapat dijalankan dengan baik.pelajar menunjukkan minat terhadap p&p.

Tarikh
29 Januari 2013
Minggu
5
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
catan pemandangan.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:

1.     Menghasilkan catan yang baik dan kemas.
Aktiviti Pembelajaran
Amali membuat catan pemandangan.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh catan pemandangan.
2.     Guru membuat demonstrasi menghasilkan lakaran.
3.     Pelajar menghasilkan lakaran dan dibimbing oleh guru.
4.     Membuat kritikan dan rumusan.
Keperluan
Bahan: Contoh lakaran pemandangan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai
Kerjasama
Refleksi
P&P dapat dijalankan dengan baik tetapi pelajar tidak dapat menyiapkan lakaran tersebut dan p&p akan disambung pada hari esok.pelajar menunjukkan minat terhadap p & p

Tarikh
29 Januari 2013
Minggu
5
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K5
Masa
70 minit
Bidang
Seni Halus
Unit Pembelajaran
Arca
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Mengetahui lebih mendalam teknik dan proses penghasilan arca.
2.     Pelajar dapat mengetahui teknik dan bentuk arca.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh arca kepada pelajar.
2.     Membuat penerangan tentang tajuk.
3.     Pelajar disoal jawab untuk menguji pemahaman pelajar terhadap tajuk.
4.     Guru membuat nota dan pelajar dikehendaki salin.
5.     Membuat rumusan terhadap tajuk P & P.
Keperluan
Bahan: Contoh reka bentuk arca
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai
Kerjasama
Refleksi
P&P dapat dijalankan dengan baik . pelajar menunjukkan minat terhadap P & P.

Tarikh
29 Januari 2013
Minggu
5
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K10
Masa
70 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Membuat potret
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan potret dengan baik dan kemas.
Aktiviti Pembelajaran
Amali membuat potret
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh potret kepada pelajar.
2.     Guru membuat demonstrasi membuat lakaran potret.
3.     Pelajar membuat potret dan dibimbing oleh guru.
4.     Pelajar membuat jalinan dan ton pada potret.
5.     Membuat kritikan dan rumusan.
Keperluan
Bahan: contoh lukisan potret
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kerjasama

Refleksi
P&P dapat dijalankan dengan baik. Pelajar tidak dapat menyiapkan tugasan dan akan disambung pada hari khamis.

Tarikh
30 Januari 2013
Minggu
5
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
50 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Mewarna lukisan pemandangan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan catan yang baik dan kemas.
Aktiviti Pembelajaran
Amali membuat mewarna pada lakaran pemandangan
Prosedur
1.     Guru menunjukkan cara-cara mewarna menggunakan warna air pada lukisan.
2.     Guru membuat demonstrasi ke atas lukisan beberapa orang pelajar.
3.     Pelajar mewarna lukisan dan dibimbing oleh guru.
4.     Membuat kritikan dan rumusan.
Keperluan
Bahan: contoh catan pemandangan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kerjasama

Refleksi
P&P dapat dijalankan dengan baik. Pelajar tidak dapat siapkan mewarna lukisan pemandangan dan akan disambung pada hari esok.

Tarikh
30 Januari 2013
Minggu
5
Mata Pelajaran
Pendidikan seni dan Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
4K5
Masa
120 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Mereka bentuk arca bertemakan ilmu
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan lukisan arca yang baik dan kemas
Aktiviti Pembelajaran
Amali membuat rekabentuk arca.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contok lukisan rekabentuk arca.
2.     Guru membuat demonstarasi melukis rekabentuk arca dan menerangkan maksud disebalik arca tersebut.
3.     Pelajar dikendaki membuat arca bertemakan ilmu.
4.     Pelajar diberi peluang untuk membentang maksud setiap rekabentuk arca yang dibuat.
5.     Membuat kritikan dan rumusan.
Keperluan
Bahan: contoh lukisan rekabentuk arca
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kerjasama

Refleksi
Murid menunjukkan respon yang baik dalam p&p dan menunjukkan minat semasa guru mengajar. Pelajar juga faham konsep dalam membuat rekabentuk arca. Pelajar diminta untuk membawa warna bagi menjalankan aktiviti mewarna esok.

Tarikh
31 Januari 2013
Minggu
5
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K10
Masa
70 minit
Bidang
Seni Halus
Unit Pembelajaran
Membuat potret
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan potret dengan baik dan kemas.
Aktiviti Pembelajaran
Amali membuat potret
Prosedur
1.     Guru mengarahkan pelajar menyambung tugasan membuat potret.
2.     Pelajar membuat potret dan dibimbing oleh guru.
3.     Pelajar membuat jalinan dan ton pada potret.
4.     Membuat kritikan dan rumusan.
Keperluan
Bahan: contoh lukisan potret
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kerjasama

Refleksi
P&P dapat dijalankan dengan baik. 50% pelajar dapat menyiapkan dengan baik dan 50% lagi pelajar membuat karya tidak begitu memuaskan. Pelajar-pelajar tersebut diminta untuk membuat kekemasan lukisan di rumah.

Tarikh
31 Januari 2013
Minggu
5
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Mewarna lukisan pemandangan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan catan yang baik dan kemas.
Aktiviti Pembelajaran
Amali membuat mewarna pada lakaran pemandangan
Prosedur
1.     Guru menyuruh pelajar menyambung tugasan catan pemandangan.
2.     Guru membuat demonstrasi sekali lagi ke atas lukisan beberapa orang pelajar.
3.     Pelajar mewarna lukisan dan dibimbing oleh guru.
4.     Membuat kritikan dan rumusan.
Keperluan
Bahan: contoh catan pemandangan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kerjasama

Refleksi
P&P dapat dijalankan dengan baik. 85% pelajar dapat menyiapkan catan.selebihnya akan menyiapkan catan di rumah.

Tarikh
31 Januari 2013
Minggu
5
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
4K5
Masa
70 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Mewarna lukisan rekabentuk arca
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan rekabentuk arca yang menarik dengan warna yang sesuai.
Aktiviti Pembelajaran
Amali mewarna rekabentuk arca
Prosedur
1.     Guru menunjukkan cara-cara mewarna lukisan arca.
2.     Guru membuat demonstrasi ke atas lukisan beberapa orang pelajar.
3.     Pelajar mewarna lukisan dan dibimbing oleh guru.
4.     Membuat kritikan dan rumusan.
Keperluan
Bahan: contoh lukisan rekabentuk arca
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kerjasama

Refleksi
P&P dapat dijalankan dengan baik. 85% pelajar dapat menyiapkan lukisan rekabentuk arca. Selebihnya tidak menyiapkan lukisan dan akan menyiapkan lukisan di rumah.pelajar menunjukkan minat terhadap P&P.

Tarikh
1 FEBRUARI 2013
Minggu
5
Mata Pelajaran
Pendidikan seni visual
Tingkatan
5K10
Masa
60 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
catan pemandangan.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:

1.     Menghasilkan catan yang baik dan kemas.
Aktiviti Pembelajaran
Amali membuat catan pemandangan.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh catan pemandangan.
2.     Guru membuat demonstrasi menghasilkan lakaran.
3.     Pelajar menghasilkan lakaran dan dibimbing oleh guru.
4.     Membuat kritikan dan rumusan.
Keperluan
Bahan: Contoh lakaran pemandangan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai
Kerjasama
Refleksi
P&P dapat dijalankan dengan baik tetapi pelajar tidak dapat menyiapkan lakaran tersebut dan p&p akan disambung pada hari esok.pelajar menunjukkan minat terhadap p & p

Tarikh
2 Januari 2013
Minggu
5
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K10
Masa
60 minit
Bidang
Seni Halus
Unit Pembelajaran
catan pemandangan.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:

1.     Menghasilkan catan yang baik dan kemas.
Aktiviti Pembelajaran
Amali membuat lakaran lukisan pemandangan.
Prosedur
1.     Guru menuruh pelajar untuk menyambung tugasan membuat lakaran lukisan pemandangan.
2.     Guru membuat demonstrasi pada beberapa lukisan pelajar.
3.     Pelajar menghasilkan lakaran dan dibimbing oleh guru.
4.     Membuat kritikan dan rumusan.
Keperluan
Bahan: Contoh lakaran pemandangan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai
Kerjasama
Refleksi
P&P dapat dijalankan dengan baik.65% dapat menyiapkan lakaran dan selebihnya akan menyiapkan  lakaran dirumah. Pelajar menunjukkan minat terhadap p & p yang dijalankan. Pelajar diminta untuk membawa warna air dan peralatan lain untuk mewarna.

Tarikh
2 Feb 2013
Minggu
5
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
60 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Membuat potret
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan potret dengan baik dan kemas.
Aktiviti Pembelajaran
Amali membuat potret
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh potret kepada pelajar.
2.     Guru membuat demonstrasi membuat lakaran potret.
3.     Pelajar membuat potret dan dibimbing oleh guru.
4.     Pelajar membuat jalinan dan ton pada potret.
5.     Membuat kritikan dan rumusan.
Keperluan
Bahan: contoh lukisan potret
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kerjasama

Refleksi
P&P dapat dijalankan dengan baik. Pelajar tidak dapat menyiapkan tugasan dan akan disambung pada hari Isnin. Pelajar menunjukkan minat semasa p & p dijalankan.

Tarikh
2 Februari 2013
Minggu
5
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K5
Masa
60 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Cetakan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Mengetahui sejarah cetakan dan maksud cetakan.
2.     Mengenali bahan untuk membuat cetakan.
3.     Mengetahui ciri-ciri cetakan.
4.     Mengetahui rekabentuk pembingkaian karya cetakan dalam siri.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru menerangkan tentang sejarah, maksud dan ciri-ciri cetakan.
2.     Guru menunjukkan beberapa bahan-bahan untuk membuat cetakan.
3.     Guru menunjukkan rekabentuk cetakan berbingkai.
4.     Bersoal jawab dengan pelajar
5.     Membuat nota berkaitan topik.
6.     Membuat kesimpulan tentang p & p.

Keperluan
Bahan: contoh rekabentuk karya cetakan berbingkai.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kerjasama

Refleksi
P&P dapat dijalankan dengan baik. Pelajar dapat menyiapkan nota dan menunjukkan minat dengan topik p&p yang diajar.

No comments:

Post a Comment