Thursday, 4 October 2012

RPH MINGGU KE-40


Rancangan Pelajaran Harian ~ 1–5  Oktober 2012

Tarikh
1 Oktober 2012
Minggu
40
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Iklan
Hasil Pembelajaran
1.     Memahami maksud iklan persekitaran dan kaitannya.
2.     Mengetahui prinsip rekaan iklan
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru menerangkan pengenalan kepada pelajar.
2.     Guru menerangkan isi kandungan P&P.
3.     Guru memberi nota kepada pelajar.
4.     Sesi soal jawab dengan pelajar
5.     Guru membuat rumusan tentang p&p. 
Keperluan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
 
Kerjasama dan kerajinan
 
Refleksi
Secara keseluruhan P&P berjalan dengan lancar.pelajar memberi kerjasama dan memberi tumpuan semasa guru mengajar. Respon semasa menjawab soalan juga positif.

Tarikh
1 Oktober 2012
Minggu
40
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K6
Masa
70 minit
Bidang
Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran
tekat
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
 
1.     Mengetahui sejarah dan perkembangan seni tekat.
2.     Memahami fungsi dan kegunaan seni tekat dalam adat dan istiadat Melayu.
3.     Mengkaji jenis-jenis tekat dan perbezaannya.
4.     Mengkaji motif seni tekat dan kaitannya dengan persekitaran.
5.     Meneliti peralatan yang digunakan untuk membuat tekatan.
6.     Memahami proses membuat dan menghasilkan tekatan.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru memberi penerangan pengenalan dan sejarah perkembangan kepada kraf tekat.
2.     Guru menyenaraikan dan mengkaji jenis tekat dan perbezaan setiap jenis tersebut.
3.     Guru menyenaraikan motif seni tekat dan kaitannya dengan persekitaran.
4.     Guru menerangkan dan menunjukkan peralatan yang digunakan untuk membuat tekat dalam buku rujukan kepada pelajar.
5.     Guru menerangkan tentang proses menghasilkan tekat.
6.     Sesi soal jawab dengan pelajar.
7.     Membuat rumusan tentang P&P
Keperluan
Bahan : contoh tekat
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
 
Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar menunjukkan minat semasa guru mengajar dan memberi respon yang baik semasa sesi soal jawab.

Tarikh
2 Oktober 2012
Minggu
40
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
5K3
Masa
35 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Lukisan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Mengaplikasikan asas seni reka dalam karya.
2.     Menghasilkan lukisan menggunakan pelbagai media
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali
Prosedur
1.     Guru menunjukkan demonstrasi menghasilkan lukisan ikan
2.     Guru meminta pelajar menghasilkan lukisan.
3.     Pelajar membuat lukisan dan dipantau serta dibimbing oleh guru.
4.     Pelajar membuat kekemasan.
5.     Guru membuat rumusan dan kritikan terhadap karya pelajar.
Keperluan

Bahan: contoh lukisan ikan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
 
Penerapan Nilai
 
Kerajinan
 
Refleksi
Pelajar memberi kerjasama semasa aktiviti dijalankan.pelajar tidak dapat menyiapkan karya kerana kekangan masa. Pelajar disuruh untuk menyiapkan lukisan di rumah dan dihantar esok.

Tarikh
2 Oktober 2012
Minggu
40
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
70 minit
Bidang
Perkembangan Seni di Malaysia
Unit Pembelajaran
Alat dan permainan (Congkak)
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran,pelajar dapat:
 
1.     Mengetahui permainan tradisional congkak dan ciri-ciri congkak.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru menerangkan pengenalan permainan tradisonal congkak.
2.     Guru menyenaraikan ciri-ciri bahagian congkak.
3.     Guru memberi nota kepada pelajar secara ringkas.
4.     Guru menyoal soalan kepada pelajar untuk mengetahui tahap pemahaman pelajar.
5.     Guru membuat rumusan.                                      
Keperluan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai
 
Kebersihan dan kemasan.
 
Refleksi
Secara keseluruhan p&p berjalan dengan lancar. Pelajar memberi respon yang baik semasa guru mengajar. 

Tarikh
2 Oktober 2012
Minggu
40
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Bidang
Kraf tradisional
Unit Pembelajaran
Soalan Teori kraf tradisional
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Menjawab soalan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Kuiz teori.
Prosedur
1.     Guru memberi 30 soalan kepada pelajar dan jawab dalam masa 40 minit.
2.     30  minit terakhir,guru dan pelajar membuat pembetulan dan perbincang jawapan .
Keperluan

Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
 
Penerapan Nilai
 
Kerajinan
 
Refleksi
Pelajar memberi kerjasama dan respon yang baik semasa aktiviti dijalankan. 60% pelajar dapat menjawab lebih dari 15 soalan. 40% akan diberi latihan banyak supaya mereka dapat menjawab soalan dengan baik.Latihan akan dibuat dari masa ke semasa.

Tarikh
3 Oktober 2012
Minggu
40
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
70 minit
Bidang
Asas seni reka
Unit Pembelajaran
Soalan Teori (Latihan)
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Menjawab soalan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Kuiz teori.
Prosedur
1.     Guru memberi 30 soalan kepada pelajar dan jawab dalam masa 40 minit.
2.     30  minit terakhir,guru dan pelajar membuat pembetulan dan perbincang jawapan .
Keperluan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
 
Kerajinan
 
Refleksi
Pelajar memberi kerjasama dan respon yang baik semasa aktiviti dijalankan. 35% pelajar dapat menjawab lebih dari 15 soalan. 65 % akan diberi latihan banyak supaya mereka dapat menjawab soalan dengan baik.Latihan akan dibuat dari masa ke semasa.

Tarikh
3 Oktober 2012
Minggu
40
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K7
Masa
70 minit
Bidang
Kraf tradisional
Unit Pembelajaran
Soalan Teori kraf tradisional
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Menjawab soalan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Kuiz teori.
Prosedur
1.     Guru memberi 30 soalan kepada pelajar dan jawab dalam masa 40 minit.
2.     30  minit terakhir,guru dan pelajar membuat pembetulan dan perbincang jawapan .
Keperluan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
 
Kerajinan
 
Refleksi
Pelajar memberi kerjasama dan respon yang baik semasa aktiviti dijalankan. 50% pelajar dapat menjawab lebih dari 15 soalan. 50% akan diberi latihan banyak supaya mereka dapat menjawab soalan dengan baik.Latihan akan dibuat dari masa ke semasa.

Tarikh
3 Oktober 2012
Minggu
40
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
4K6
Masa
70 minit
Bidang
Asas seni reka
Unit Pembelajaran
Soalan Teori (Latihan)
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Menjawab soalan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Kuiz teori.
Prosedur
1.     Guru memberi 30 soalan kepada pelajar dan jawab dalam masa 40 minit.
2.     30  minit terakhir,guru dan pelajar membuat pembetulan dan perbincang jawapan .
Keperluan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
 
Kerajinan
 
Refleksi
Pelajar memberi kerjasama dan respon yang baik semasa aktiviti dijalankan. 65% pelajar dapat menjawab lebih dari 15 soalan. 35% akan diberi latihan banyak supaya mereka dapat menjawab soalan dengan baik.Latihan akan dibuat dari masa ke semasa.

Tarikh
4 Oktober 2012
Minggu
40
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
70 minit
Aktiviti
PEPERIKSAAN AKHIR TAHUN
Refleksi
Peperiksaan berjalan dengan lancar

Tarikh
4 Oktober 2012
Minggu
40
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K3
Masa
35 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Lukisan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Mengaplikasikan asas seni reka dalam karya.
2.     Menghasilkan lukisan menggunakan pelbagai media
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali
Prosedur
1.     Guru menunjukkan demonstrasi menghasilkan lukisan burung.
2.     Guru meminta pelajar menghasilkan lukisan.
3.     Pelajar membuat lukisan dan dipantau serta dibimbing oleh guru.
4.     Pelajar membuat kekemasan.
5.     Guru membuat rumusan dan kritikan terhadap karya pelajar.
Keperluan

Bahan: contoh lukisan burung
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
 
Penerapan Nilai
 
Kerajinan
 
Refleksi
Pelajar memberi kerjasama semasa aktiviti dijalankan.pelajar tidak dapat menyiapkan karya kerana kekangan masa. Pelajar disuruh untuk menyiapkan lukisan di rumah dan dihantar esok.

Tarikh
5 Oktober 2012
Minggu
40
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K5
Masa
70 minit
Bidang
Kraf tradisional
Unit Pembelajaran
Soalan Teori kraf tradisional
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Menjawab soalan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Kuiz teori.
Prosedur
1.     Guru memberi 30 soalan kepada pelajar dan jawab dalam masa 40 minit.
2.     30  minit terakhir,guru dan pelajar membuat pembetulan dan perbincang jawapan .
Keperluan

Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
 
Penerapan Nilai
 
Kerajinan
 
Refleksi
Pelajar memberi kerjasama dan respon yang baik semasa aktiviti dijalankan. 85% pelajar dapat menjawab lebih dari 15 soalan. 15% akan diberi latihan banyak supaya mereka dapat menjawab soalan dengan baik.Latihan akan dibuat dari masa ke semasa.

 

 

No comments:

Post a Comment