Thursday, 4 October 2012

RPH MINGGU KE-39


Rancangan Pelajaran Harian ~ 24–28  September 2012

Tarikh
24 September 2012
Minggu
39
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
70 minit
Bidang
Perkembangan Seni di Malaysia
Unit Pembelajaran
Tokoh Kraf Tanah Air
Hasil Pembelajaran
1.     Mengenali tokoh kraf dan menghargai sumbangan mereka dalam pembangunan kraf.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru menerangkan pengenalan kepada pelajar.
2.     Guru memberikan beberapa contoh tokoh seni kraf.
3.     Guru menerangkan latar belakang tokoh serta sumbangan yang telah mereka sumbangkan.
4.     Guru memberi nota kepada pelajar.
5.     Sesi soal jawab dengan pelajar
6.     Guru membuat rumusan tentang p&p. 
Keperluan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
 
Kerjasama dan kerajinan
 
Refleksi
P&p tidak dapat di habiskan dan akan disambung pada hari esok. Pelajar memberi respon yang baik semasa cikgu membuat penerangan.

Tarikh
24 September 2012
Minggu
39
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K6
Masa
70 minit
Bidang
Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran
Batik dan Ukiran Kayu
Hasil Pembelajaran
1.     Mengetahui maksud kraf batik dan ukiran kayu.
2.     Mengetahui jenis-jenis batik dan ukiran kayu.
3.     Menyenaraikan teknik-teknik yang digunakan untuk menghasilkan kraf batik dan ukiran kayu
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran Teori
Prosedur
1.     Guru menerangkan tentang pengenalan kraf batik dan ukiran kayu.
2.     Guru menerangkan tentang isi kandungan P&P.
3.     Guru memberi nota kepada pelajar.
4.     Sesi soal jawab dibuat bersama pelajar.
5.     Rumusan pembelajaran.
Keperluan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
 
Kerjasama dan Kerajinan
 
Refleksi
Secara keseluruhan P&P berjalan dengan lancar. Pelajar memberi respon yang baik semasa guru mengajar.

Tarikh
25 September 2012
Minggu
39
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
5K3
Masa
35 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Lukisan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Mengaplikasikan asas seni reka dalam karya.
2.     Menghasilkan lukisan menggunakan pelbagai media
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali
Prosedur
1.     Guru menunjukkan demonstrasi menghasilkan lukisan.
2.     Guru meminta pelajar menghasilkan lukisan objek atau hidupan hidup.
3.     Pelajar membuat lukisan dan dipantau serta dibimbing oleh guru.
4.     Pelajar membuat kekemasan.
5.     Guru membuat rumusan dan kritikan terhadap karya pelajar.
Keperluan

Bahan: contoh lukisan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
 
Penerapan Nilai
 
Kerajinan
 
Refleksi
Pelajar memberi kerjasama semasa aktiviti dijalankan.pelajar tidak dapat menyiapkan karya kerana kekangan masa. Pelajar disuruh untuk menyiapkan lukisan di rumah dan dihantar esok.

Tarikh
25 September 2012
Minggu
39
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
70 minit
Bidang
Perkembangan Seni di Malaysia
Unit Pembelajaran
Tokoh Kraf Tanah Air
Hasil Pembelajaran
1.     Mengenali tokoh kraf dan menghargai sumbangan mereka dalam pembangunan kraf.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru menerangkan pengenalan kepada pelajar.
2.     Guru memberikan beberapa contoh tokoh seni kraf.
3.     Guru menerangkan latar belakang tokoh serta sumbangan yang telah mereka sumbangkan.
4.     Guru memberi nota kepada pelajar.
5.     Sesi soal jawab dengan pelajar
6.     Guru membuat rumusan tentang p&p. 
Keperluan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
 
Kerjasama dan kerajinan
 
Refleksi
Secara keseluruhan Pembelajaran dapat berjalan dengan lancar. Pelajar memberi tumpuan yang baik semasa pembelajaran dilakukan.

Tarikh
25 September 2012
Minggu
39
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Bidang
Reka bentuk
Unit Pembelajaran
Soalan Teori reka bentuk
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Menjawab soalan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Kuiz teori.
Prosedur
1.     Guru memberi 30 soalan kepada pelajar dan jawab dalam masa 40 minit.
2.     30  minit terakhir,guru dan pelajar membuat pembetulan dan perbincang jawapan .
Keperluan

Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
 
Penerapan Nilai
 
Kerajinan
 
Refleksi
Pelajar memberi kerjasama dan respon yang baik semasa aktiviti dijalankan. 75% pelajar dapat menjawab lebih dari 15 soalan. 25% akan diberi latihan banyak supaya mereka dapat menjawab soalan dengan baik.Latihan akan dibuat dari masa ke semasa.

Tarikh
26 September 2012
Minggu
39
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
70 minit
Bidang
Perkembangan Seni di Malaysia
Unit Pembelajaran
Peralatan domestik
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran,pelajar dapat:
 
1.     Mengetahui peralatan domestik dan bahan-bahan yang digunakan serta fungsinya.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru menerangkan pengenalan peralatan domestik.
2.     Guru menyenaraikan contoh barangan domestik dan bahan yang digunakan serta fungsinya
3.     Guru memberi nota kepada pelajar secara ringkas.
4.     Guru menyoal soalan kepada pelajar untuk mengetahui tahap pemahaman pelajar.
5.     Guru membuat rumusan.                                      
Keperluan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai
 
Kebersihan dan kemasan.
 
Refleksi
Secara keseluruhan p&p berjalan dengan lancar. Pelajar memberi respon yang baik semasa guru mengajar. 

Tarikh
26 September2012
Minggu
39
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K7
Masa
70 minit
Bidang
Reka bentuk
Unit Pembelajaran
Soalan Teori reka bentuk
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Menjawab soalan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Kuiz teori.
Prosedur
1.     Guru memberi 30 soalan kepada pelajar dan jawab dalam masa 40 minit.
2.     30  minit terakhir,guru dan pelajar membuat pembetulan dan perbincang jawapan .
Keperluan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
 
Kerajinan
 
Refleksi
Pelajar memberi kerjasama dan respon yang baik semasa aktiviti dijalankan. 60% pelajar dapat menjawab lebih dari 15 soalan. 40% akan diberi latihan banyak supaya mereka dapat menjawab soalan dengan baik.Latihan akan dibuat dari masa ke semasa.

Tarikh
26 September 2012
Minggu
39
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
4K6
Masa
70 minit
Bidang
Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran
Anyaman dan tenunan
Hasil Pembelajaran
1.     Mengetahui maksud kraf anyaman dan tenunan.
2.     Mengetahui jenis-jenis dan bahan serta peralatan anyaman dan tenunan.
3.     Menyenaraikan teknik-teknik yang digunakan untuk menghasilkan kraf anyaman dan tenunan.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran Teori
Prosedur
1.     Guru menerangkan tentang pengenalan kraf anyaman dan tenunan.
2.     Guru menerangkan tentang isi kandungan P&P.
3.     Guru memberi nota kepada pelajar.
4.     Sesi soal jawab dibuat bersama pelajar.
5.     Rumusan pembelajaran.
Keperluan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
 
Kerjasama dan Kerajinan
 
Refleksi
Secara keseluruhan P&P berjalan dengan lancar. Pelajar memberi respon yang baik semasa guru mengajar.

Tarikh
27 September 2012
Minggu
39
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Risalah
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Mengetahui maksud risalah
2.     Mengetahui jenis-jenis risalah dan fungsinya.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran Teori
Prosedur
1.     Guru menerangkan tentang pengenalan risalah.
2.     Guru menerangkan tentang isi kandungan P&P.
3.     Guru memberi nota kepada pelajar.
4.     Sesi soal jawab dibuat bersama pelajar.
5.     Rumusan pembelajaran.
Keperluan
Bahan: Contoh risalah
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
 
Penerapan Nilai
 
Kerjasama dan kerajinan
 
Refleksi
Pelajar memberi kerjasama dan respon yang baik semasa p&p dijalankan.pelajar menunjukkan minat terhadap tajuk pembelajaran.

Tarikh
27 September 2012
Minggu
39
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K3
Masa
35 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Lukisan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Mengaplikasikan asas seni reka dalam karya.
2.     Menghasilkan lukisan menggunakan pelbagai media
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali
Prosedur
1.     Guru menunjukkan demonstrasi menghasilkan lukisan.
2.     Guru meminta pelajar menghasilkan lukisan objek atau hidupan hidup.
3.     Pelajar membuat lukisan dan dipantau serta dibimbing oleh guru.
4.     Pelajar membuat kekemasan.
5.     Guru membuat rumusan dan kritikan terhadap karya pelajar.
Keperluan

Bahan: contoh lukisan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
 
Penerapan Nilai
 
Kerajinan
 
Refleksi
Pelajar memberi kerjasama semasa aktiviti dijalankan.pelajar tidak dapat menyiapkan karya kerana kekangan masa. Pelajar disuruh untuk menyiapkan lukisan di rumah dan dihantar esok.

Tarikh
28 September 2012
Minggu
39
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K5
Masa
70 minit
Bidang
Reka bentuk
Unit Pembelajaran
Soalan Teori reka bentuk
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Menjawab soalan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Kuiz teori.
Prosedur
1.     Guru memberi 30 soalan kepada pelajar dan jawab dalam masa 40 minit.
2.     30  minit terakhir,guru dan pelajar membuat pembetulan dan perbincang jawapan .
Keperluan

Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
 
Penerapan Nilai
 
Kerajinan
 
Refleksi
Pelajar memberi kerjasama dan respon yang baik semasa aktiviti dijalankan. 70% pelajar dapat menjawab lebih dari 15 soalan. 30% akan diberi latihan banyak supaya mereka dapat menjawab soalan dengan baik.Latihan akan dibuat dari masa ke semasa.

 

 

No comments:

Post a Comment