Sunday, 5 August 2012

RPH MINGGU KE-31

Rancangan Pelajaran Harian ~30 – 3 Julai 2012

Tarikh
30 Julai 2012
Minggu
31
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
60 minit
Bidang
Perkembangan Seni Visual di Malaysia
Unit Pembelajaran
Aliran Gerakan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:

1.     Mengetahui Aliran Gerakan seni halus
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru Menyenaraikan aliran gerakan seni halus kepada pelajar.
2.     Guru membuat penerangan terhadap aliran gerakan seni halus kepada pelajar.
3.     Guru memberi nota kepada pelajar supaya pelajar dapat faham aliran-aliran gerakan dalam seni halus.
4.     Sesi soal jawab dengan pelajar.
5.     Membuat rumusan tentang P&P
Keperluan

Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar menunjukkan respon yang baik semasa sesi soal jawab. P&P akan disambung pada hari esok dalam tajuk yang sama.

Tarikh
30 Julai 2012
Minggu
31
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K6
Masa
60 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Kaligrafi jawi dan rumi
Hasil Pembelajaran
Pelajar dapat:

1.     Mengaplikasikan asas seni reka dalam seni kaligrafi.
2.     Menghasilkan kaligrafi yang baik.
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh kaligrafi khat kepada pelajar.
2.     Guru meminta pelajar untuk menyalin semula tulisan jawi dan rumi yang diberi dengan gaya yang tersendiri.
3.     Guru memantau dan membimbing pelajar menghasilkan kaligrafi.
4.     Guru membuat rumusan.  
Keperluan
Bahan : contoh kaligrafi
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai

Kekemasan dan kebersihan

Refleksi
Pelajar dapat menyiapkan kerja amali kaligrafi dengan baik. 95% dapat menghantar dan 5% lagi belum siap dan akan siap dirumah dan hantar pada hari esok. Secara keseluruhan P&P berjalan dengan lancar.

Tarikh
31 Julai 2012
Minggu
31
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
5K3
Masa
30 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Soalan Teori Seni halus
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Menjawab soalan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Kuiz teori.
Prosedur
1.     Guru memberi 20 soalan kepada pelajar dan jawab dalam masa 25 minit.
2.     5 minit terakhir,guru dan pelajar membuat pembetulan jawapan.
Keperluan

Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai

Kerajinan

Refleksi
Pelajar memberi kerjasama semasa aktiviti dijalankan. Keputusan kuiz juga agak baik kerana semua pelajar dapat menjawab lebih dari 10 soalan.

Tarikh
31 Julai 2012
Minggu
31
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
60 minit
Bidang
Perkembangan Seni Visual di Malaysia
Unit Pembelajaran
Aliran Gerakan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:

1.     Mengetahui Aliran Gerakan seni halus
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru Menyenaraikan aliran gerakan seni halus kepada pelajar.
2.     Guru membuat penerangan terhadap aliran gerakan seni halus kepada pelajar.
3.     Guru memberi nota kepada pelajar supaya pelajar dapat faham aliran-aliran gerakan dalam seni halus.
4.     Sesi soal jawab dengan pelajar.
5.     Membuat rumusan tentang P&P
Keperluan

Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar menunjukkan respon yang baik semasa sesi soal jawab.

Tarikh
31 Julai 2012
Minggu
31
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
60 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
  • Menghasilkan lukisan katak
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran Pelajar dapat:
1.     Menghasilkan lukisan katak dengan menampakkan jalinan pada lukisan.  
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh lukisan katak yang menampakkan ton serta jalinan.
2.     Pelajar menghasilkan karya dan guru membuat pemantauan dan membimbing pelajar.
3.     Persembahan dan kritikan hasil karya murid.
4.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Bahan: Contoh lukisan katak.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai

Kemasan dan kebersihan.

Refleksi
Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dalam aktiviti amali lukisan. Lukisan dapat dihasilkan dengan baik.95% pelajar dapat menyiapkan karya. Namun 5% pelajar lagi akan menyiapkan karya dan dihantar pada hari esok.

Tarikh
1 Ogos 2012
Minggu
31
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
60 minit
Bidang
Perkembangan Seni Visual di Malaysia.
Unit Pembelajaran
Artis dan Tokoh
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran Pelajar dapat:

1.     Mengetahui artis dan tokoh tanah air serta aliran yang mereka gunakan.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran Teori
Prosedur
1.     Guru menyenaraikan artis dan tokoh seni tanah air dan menerangkan aliran dan karya yang telah mereka hasilkan.
2.     Guru memberi nota kepada pelajar supaya pelajar.
3.     Sesi soal jawab dengan pelajar.
4.     Membuat rumusan tentang P&P
Keperluan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kekemasan dan kebersihan

Refleksi
Pelajar menunjukkan respon yang baik semasa guru membuat penerangan. Pelajar juga menulis nota dengan baik.Secara keseluruhan, P&P berjalan dengan lancar.

Tarikh
1 Ogos 2012
Minggu
31
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K7
Masa
60 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Menghasilkan origami
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Mengaplikasikan asas seni reka dalam karya.
2.     Menghasilkan origami yang menarik dan kemas.
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh origami kepada pelajar.
2.     Guru membuat demonstrasi menghasilkan origami burung
Keperluan

Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai

Kerajinan

Refleksi
Pelajar memberi kerjasama semasa aktiviti dijalankan. Keputusan kuiz juga agak baik kerana semua pelajar dapat menjawab lebih dari 15 soalan.

Tarikh
1 Ogos 2012
Minggu
31
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
4K6
Masa
60 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Menghasilkan tipografi
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran,pelajar dapat:

1.     Mengaplikasikan asas seni reka dalam karya.
2.     Dapat menghasilkan tipografi yang baik dan kemas.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh tipografi yang menggunakan teknik graf.
2.     Pelajar dikehendaki menghasilkan nama sendiri pada petak graf tersebut.
3.     Guru memantau dan membimbing pelajar.
4.     Guru membuat kritikan karya pelajar dan membuat rumusan.                                      
Keperluan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kebersihan dan kemasan.

Refleksi
Secara keseluruhan p&p berjalan dengan lancar. Pelajar memberi respon yang baik semasa guru mengajar.70% dapat menyiapkan karya. 30% tidak dapat disiapkan kerana menerima laptop 1 Malaysia namun akan dihantar pada hari esok.

Tarikh
2 Ogos 2012
Minggu
31
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
60 minit
Bidang
Peralatan
Unit Pembelajaran
Senjata
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:

1.     Mengetahui fungsi keris serta jenis-jenisnya.
2.     Mengetahui bahagian-bahagian keris
3.     Mengenali fizikal senjata-senjata yang lain.
4.     Mengetahui cara-cara penjagaan senjata.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru membuat penerangan tentang keris dan senjata-senjata lain.
2.     Guru memberi nota kepada pelajar supaya lebih memahami tentang senjata.
3.     Sesi soal jawab dengan pelajar.
4.     Membuat rumusan tentang P&P
Keperluan

Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar menunjukkan minat semasa guru mengajar dan memberi respon yang baik semasa sesi soal jawab.

Tarikh
2 Ogos 2012
Minggu
31
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K3
Masa
30 minit
Bidang
Asas Senireka
Unit Pembelajaran
Soalan Teori asas senireka
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Menjawab soalan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Kuiz teori.
Prosedur
3.     Guru memberi 20 soalan kepada pelajar dan jawab dalam masa 25 minit.
4.     5 minit terakhir,guru dan pelajar membuat pembetulan jawapan.
Keperluan

Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai

Kerajinan

Refleksi
Pelajar memberi kerjasama dan respon yang baik semasa aktiviti dijalankan. Keputusan kuiz juga agak baik kerana semua pelajar dapat menjawab lebih dari 10 soalan. Latihan akan dibuat dari masa ke semasa.

Tarikh
3 Ogos 2012
Minggu
31
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K5
Masa
60 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
  • Menghasilkan lukisan katak
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran Pelajar dapat:
1.     Menghasilkan lukisan katak dengan menampakkan jalinan pada lukisan. 
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh lukisan katak yang menampakkan ton serta jalinan.
2.     Pelajar menghasilkan karya dan guru membuat pemantauan dan membimbing pelajar.
3.     Persembahan dan kritikan hasil karya murid.
4.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Bahan: Contoh lukisan katak.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai

Kemasan dan kebersihan.

Refleksi
Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dalam aktiviti amali lukisan. Lukisan dapat dihasilkan dengan baik.90% pelajar dapat menyiapkan karya. Namun 10% pelajar lagi akan menyiapkan karya dan dihantar minggu hadapan.


1 comment:

  1. RPH Minggu 31-32 Cikgu lengkap, terkini dan menarik.Teruskan.

    ReplyDelete