Sunday, 26 August 2012

RPH MINGGU KE-32


Rancangan Pelajaran Harian ~6 – 10 Ogos 2012

Tarikh
6 Ogos 2012
Minggu
32
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
60 minit
Bidang
Perkembangan Seni Visual di Malaysia
Unit Pembelajaran
Senjata (melukis keris)
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
 
1.     Mengaplikasikan asas seni reka dalam karya.
2.     Dapat menghasilkan lukisan keris yang menarik.
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh gambar keris kepada pelajar.
2.     Guru membuat demonstrasi melukis keris.
3.     Pelajar menghasilkan lukisan dan dipantau serta dibimbing oleh guru
4.     Pelajar membuat kekemasan terhadap karya
5.     Guru Membuat kritikan dan rumusan tentang P&P.
Keperluan
Bahan : contoh gambar keris
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar menunjukkan respon yang baik semasa melakukan aktiviti. Pelajar tidak dapat meyiapkan lukisan dan lukisan akan disambung pada hari esok.

 

Tarikh
6 Ogos 2012
Minggu
31
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K6
Masa
60 minit
Bidang
Reka Bentuk
Unit Pembelajaran
Reka bentuk Industri
Hasil Pembelajaran
Pelajar dapat:
 
1.     Mengenali reka bentuk industi dalam bentuk produk yang dihasilkan.
2.     Memahami keputusan mereka bentuk berdasarkan keperluan, bentuk dan fungsi, penampilan bahan serta struktur reka bentuk.
3.     Mengenalpasti penggunaan dan keistimewaan reka bentuk industry.
4.     Mengetahui proses reka bentuk berdasarkan urutan yang betul.
5.     Mempelajari fungsi, penghasilan model dam prototaip.
Aktiviti Pembelajaran
Membelajaran teori
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh-contoh produk kepada pelajar dan pelajar diminta untuk menyatakan produk-produk tersebut.
2.     Guru menerangkan keputusan mereka bentuk berdasarkan keperluan, bentuk dan fungsi, penampilan bahan serta struktur reka bentuk.
3.     Guru menerangkan proses reka bentuk berdasarkan urutan yang betul.
4.     Guru menyatakan serta menjelaskan fungsi dan penghasilan model dan prototaip.
5.     Guru meminta sesorang pelajar membuat rumusan.
Keperluan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
 
Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
Secara keseluruhan, pelajar memberi respon yang baik semasa P&P. Pelajar menunjukkan minat semasa guru membuat penerangan.

 

Tarikh
7 Ogos 2012
Minggu
32
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
5K3
Masa
30 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Lukisan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Mengaplikasikan asas seni reka dalam karya.
2.     Menghasilkan lukisan menggunakan pelbagai media
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali
Prosedur
1.     Guru menunjukkan demonstrasi menghasilkan lukisan.
2.     Guru meminta pelajar menghasilkan lukisan objek atau hidupan hidup.
3.     Pelajar membuat lukisan dan dipantau serta dibimbing oleh guru.
4.     Pelajar membuat kekemasan.
5.     Guru membuat rumusan dan kritikan terhadap karya pelajar.
Keperluan

Bahan: contoh lukisan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
 
Penerapan Nilai
 
Kerajinan
 
Refleksi
Pelajar memberi kerjasama semasa aktiviti dijalankan.pelajar tidak dapat menyiapkan karya kerana kekangan masa. Pelajar disuruh untuk menyiapkan lukisan di rumah dan dihantar esok.

 

Tarikh
7 Ogos 2012
Minggu
32
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
60 minit
Bidang
Perkembangan Seni Visual di Malaysia
Unit Pembelajaran
Senjata (melukis keris)
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
 
1.     Mengaplikasikan asas seni reka dalam karya.
2.     Dapat menghasilkan lukisan keris yang menarik.
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali
Prosedur
1.     Pelajar menyambung menghasilkan lukisan dan dipantau serta dibimbing oleh guru
2.     Pelajar membuat kekemasan terhadap karya
3.     Guru Membuat kritikan dan rumusan tentang P&P.
Keperluan
Bahan : contoh gambar keris
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar menunjukkan respon yang baik semasa melakukan aktiviti. Pelajar dapat menyiapkan karya dengan baik.

 

Tarikh
7 Ogos2012
Minggu
32
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
60 minit
Bidang
Asas Senireka
Unit Pembelajaran
Soalan Teori asas senireka
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Menjawab soalan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Kuiz teori.
Prosedur
1.     Guru memberi 40 soalan kepada pelajar dan jawab dalam masa 55 minit.
2.     5 minit terakhir,guru dan pelajar membuat pembetulan jawapan.
Keperluan

Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
 
Penerapan Nilai
 
Kerajinan
 
Refleksi
Pelajar memberi kerjasama dan respon yang baik semasa aktiviti dijalankan. 70% pelajar dapat menjawab lebih dari 20 soalan. 30% akan diberi latihan banyak supaya mereka dapat menjawab soalan dengan baik.Latihan akan dibuat dari masa ke semasa.

 

Tarikh
8 Ogos 2012
Minggu
32
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
60 minit
Bidang
Perkembangan Seni Visual di Malaysia.
Unit Pembelajaran
Kenderaan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran Pelajar dapat:
 
1.     Mengetahui fungsi kenderaan pada ketika dahulu.
2.     Mengetahui struktur kereta lembu dan kenderaan darat yang lain.
3.     Mengetahui fungsi pengangkutan air
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran Teori
Prosedur
1.     Guru menunjukkan kenderaan yang digunakan pada masa dahulu.
2.     Guru memberi nota kepada pelajar.
3.     Sesi soalan jawab dengan pelajar.
4.     Guru membuat rumusan.
Keperluan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai
 
Kekemasan dan kebersihan
 
Refleksi
Pelajar menunjukkan respon yang baik semasa guru membuat penerangan. Pelajar juga menulis nota dengan baik.Secara keseluruhan, P&P berjalan dengan lancar.

 

Tarikh
8 Ogos 2012
Minggu
32
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K7
Masa
60 minit
Bidang
Asas Senireka
Unit Pembelajaran
Soalan Teori asas senireka
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Menjawab soalan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Kuiz teori.
Prosedur
1.     Guru memberi 40 soalan kepada pelajar dan jawab dalam masa 55 minit.
2.     5 minit terakhir,guru dan pelajar membuat pembetulan jawapan.
Keperluan

Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
 
Penerapan Nilai
 
Kerajinan
 
Refleksi
Pelajar memberi kerjasama dan respon yang baik semasa aktiviti dijalankan. 60% pelajar dapat menjawab lebih dari 20 soalan. 40% akan diberi latihan banyak supaya mereka dapat menjawab soalan dengan baik.Latihan akan dibuat dari masa ke semasa.

 

Tarikh
8 Ogos 2012
Minggu
32
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
4K6
Masa
60 minit
Bidang
Reka Bentuk
Unit Pembelajaran
Menghasilkan rekaan telefon bimbit model baru
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran Pelajar dapat:
 
1.     Mengaplikasikan asas seni reka dalam rekaan.
2.     Menghasilkan rekaan telefon bimbit dengan baik.
 
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran Teori
Prosedur
1.     Guru Menunjukkan contoh rekaan telefon bimbit model baru kepada pelajar untuk dijadikan sebagai rujukan.
2.     Guru memantau kerja pelajar dan membimbing pelajar untuk menghasilkan rekaan tersebut.
3.     Pelajar membuat kekemasan.
4.     Guru membuat kritikan dan rumusan kepada pembelajaran.
 
Keperluan
Bahan: Contoh Rekaan telefon bimbit.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai
 
Kekemasan dan kebersihan
 
Refleksi
80% pelajar menyiapkan kerja amali dan menghasilkan rekaan dengan baik.20% pelajar akan menyiapkan karya dan hantar pada hari esok. Secara keseluruhan, P&P berjalan dengan lancar.

 

Tarikh
9 Ogos 2012
Minggu
32
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
60 minit
Bidang
Seni bina
Unit Pembelajaran
Rumah tradisional melayu,istana dan masjid.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
 
1.     Mengetahui fungsi rumah tradisional
2.     Mengetahui jenis-jenis rumah tradisional
3.     Mengetahui fungsi bahagian ruang rumah melayu.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru membuat penerangan tentang seni bina rumah tradisional melayu.
2.     Guru memberi nota kepada pelajar supaya lebih memahami tentang rumah tradisional
3.     Sesi soal jawab dengan pelajar.
4.     Membuat rumusan tentang P&P
Keperluan

Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
 
Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar menunjukkan minat semasa guru mengajar dan memberi respon yang baik semasa sesi soal jawab.

 

Tarikh
9 Ogos 2012
Minggu
32
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K3
Masa
30 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Lukisan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Mengaplikasikan asas seni reka dalam karya.
2.     Menghasilkan lukisan menggunakan pelbagai media
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali
Prosedur
1.     Guru menunjukkan demonstrasi menghasilkan lukisan.
2.     Guru meminta pelajar menghasilkan lukisan objek atau hidupan hidup.
3.     Pelajar membuat lukisan dan dipantau serta dibimbing oleh guru.
4.     Pelajar membuat kekemasan.
5.     Guru membuat rumusan dan kritikan terhadap karya pelajar.
Keperluan

Bahan: contoh lukisan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
 
Penerapan Nilai
 
Kerajinan
 
Refleksi
Pelajar memberi kerjasama semasa aktiviti dijalankan.pelajar tidak dapat menyiapkan karya kerana kekangan masa. Pelajar disuruh untuk menyiapkan lukisan di rumah dan dihantar esok.

 

Tarikh
10 Ogos 2012
Minggu
32
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K5
Masa
60 minit
Bidang
Seni halus (Ujian Bulanan 2)
Unit Pembelajaran
Lukisan dan catan
Hasil Pembelajaran
Pelajar dapat menghasilkan lukisan yang baik dan kemas.
Aktiviti Pembelajaran
Peperiksaaan kertas 2
Prosedur
1.     Guru mengedar kertas soalan
2.     Pelajar menghasilkan lukisan berdasarkan tajuk yang diberi oleh guru.
Keperluan
Bahan: kertas lukisan dan warna
Penerapan Nilai
 
Kemasan dan kebersihan.
 
Refleksi
Pelajar dapat menyiapkan lukisan dengan baik dan kemas.

 

No comments:

Post a Comment