Thursday, 21 June 2012

RPH MINGGU KE-25


Rancangan Pelajaran Harian ~18 – 22 Jun 2012

Tarikh
18 Jun 2012
Minggu
25
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni Visual
Tingkatan
4K6
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Menghasilkan kotak Pembungkusan

Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:

1.     Menghasilkan kotak bungkus untuk produk tepung Kentucky.

Aktiviti Pembelajaran
Amali menghasilkan kotak pembungkusan
Prosedur
1.     Guru Menunjukkan contoh kotak pembungkusan tepung kentucky kepada pelajar  supaya pelajar mendapat idea untuk kerja amali.
2.     Guru membuka kotak tersebut untuk melihat lipatan kotak tersebut.
3.     Pelajar dibimbing untuk mengira ukuran kotak.
4.     Guru membimbing pelajar menghasilkan kotak pembungkusan
5.     Persembahan karya lukisan
6.     Rumusan pelajaran

Keperluan
Alat: media bebas, kertas lukisan.
Bahan : Kotak Tepung Kentucky
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kekemasan dan kebersihan

Refleksi
Pelajar bersungguh dalam membuat kerja amali. P&P akan bersambung pada hari Rabu kerana pelajar tak dapat siapkan kerja amali.



Tarikh
19 Jun 2012
Minggu
25
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
5K3
Masa
35 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Reka Corak
  • Lukisan produk reka corak tiga sudut pandangan berbeza.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan sebuah lukisan produk reka corak pada kasut kanvas dari tiga sudut pandangan yang berbeza dengan baik, kualiti dan realistik.
Aktiviti Pembelajaran
Amali melukis
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh reka corak dan menerangkan konsep tiga sudut pandangan.
2.     Amali murid menghasilkan kajian reka corak tiga sudut pandangan.
3.     Guru memantau dan membimbing.
4.     Persembahan karya lukisan.
5.     Rumusan pelajaran.

Keperluan
Alat: Pensel, kertas lukisan
Bahan: Contoh reka corak tiga sudut pandangan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
Pelajar menunjukkan respon yang baik semasa membuat kerja amali.kerja amali tidak dapat disiapkan kerana masa terlalu singkat. Akan bersambung pada hari khamis.



Tarikh
19 Jun 2012
Minggu
25
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Menghasilkan Poster
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:

1.     Mengaplikasikan asas-asas seni dalam karya
2.     Menghasilkan sebuah karya poster yang mempunyai mesej yang tersendiri
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali menghasilkan poster
Prosedur
1.     Guru menunjukkan beberapa contoh poster kepada pelajar.
2.     Guru membuat demonstarasi kepada pelajar.
3.     Pelajar diberi peluang untuk melihat cara-cara menghasilkan poster dengan betul.
4.     Pelajar dibimbing oleh guru semasa proses penghasilan poster.
5.     Persembahan karya pelajar
6.     Guru membuat rumusan

Keperluan
Bahan: Contoh karya poster
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kekemasan dan kebersihan

Refleksi
Aktiviti membuat poster tidak dapat diselesaikan dan aktiviti akan disambung pada hari Rabu. Pelajar bersungguh-sungguh semasa aktiviti p&p dijalankan.



Tarikh
19 Jun 2012
Minggu
25
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Reka Corak
  • Lukisan produk reka corak tiga sudut pandangan berbeza.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan sebuah lukisan produk reka corak pada kasut kanvas dari tiga sudut pandangan yang berbeza dengan baik, kualiti dan realistik.
Aktiviti Pembelajaran
Amali melukis
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh reka corak dan menerangkan konsep tiga sudut pandangan.
2.     Amali murid menghasilkan kajian reka corak tiga sudut pandangan.
3.     Guru memantau dan membimbing.
4.     Persembahan karya lukisan.
5.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Alat: Pensel, kertas lukisan
Bahan: Contoh reka corak tiga sudut pandangan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
Pelajar menghasilkan kerja amali dengan bersungguh-sungguh. Hasil persembahan juga baik.



Tarikh
20 Jun 2012
Minggu
25
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi visual
Unit Pembelajaran
Menghasilkan poster
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, murid dapat:
1.     Mengaplikasikan teknik mewarna dalam penghasilan poster
Aktiviti Pembelajaran
Amali mewarnakan poster
Prosedur
1.     Guru menunjukkan beberapa contoh poster yang berwarna kepada pelajar untuk mengetahui warna yang sesuai digunakan.
2.     Guru membuat demonstrasi kepada pelajar.
3.     Pelajar diberi peluang untuk melihat teknik – teknik mewarna poster dengan betul
4.     Pelajar mewarna karya poster yang mereka telah hasilkan.
5.     Guru memantau kerja pelajar membimbing pelajar mewarna poster.
6.     Guru membimbing pelajar
7.     Kekemasan dan Persembahan karya pelajar.
8.     Guru membuat rumusan.

Keperluan
Alat: Pensel,media bebas, kertas lukisan
Bahan: Contoh karya poster
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
Aktiviti membuat poster tidak dapat diselesaikan dan aktiviti akan disambung pada hari Khamis. Pelajar bersungguh-sungguh semasa aktiviti p&p dijalankan.



Tarikh
20 Jun 2012
Minggu
25
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K7
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Reka Corak
  • Lukisan produk reka corak tiga sudut pandangan berbeza.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan sebuah lukisan produk reka corak pada kasut kanvas dari tiga sudut pandangan yang berbeza dengan baik, kualiti dan realistik.
Aktiviti Pembelajaran
Amali melukis
Prosedur
6.     Guru menunjukkan contoh reka corak dan menerangkan konsep tiga sudut pandangan.
7.     Amali murid menghasilkan kajian reka corak tiga sudut pandangan.
8.     Guru memantau dan membimbing.
9.     Persembahan karya lukisan.
10.   Rumusan pelajaran.
Keperluan
Alat: Pensel, kertas lukisan
Bahan: Contoh reka corak tiga sudut pandangan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
Pelajar bersungguh-sungguh membuat kerja amali. Hasil persembahan pelajar juga baik.



Tarikh
20 Jun 2012
Minggu
25
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
4K6
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Menghasilkan kotak Pembungkusan

Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:

1.     Menghasilkan kotak bungkus untuk produk tepung Kentucky.

Aktiviti Pembelajaran
Amali menghasilkan kotak pembungkusan
Prosedur
1.     Pelajar menyambung projek amali untuk pembungkusan.
2.     Pelajar dibimbing untuk menghasilkan reka letak ilustrasi dan maklumat penting dalam pembungkusan.
3.     Guru membimbing pelajar menghasilkan kotak pembungkusan
4.     Persembahan karya lukisan
5.     Rumusan pelajaran

Keperluan
Alat: media bebas, kertas lukisan.
Bahan : Kotak Tepung Kentucky
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kebersihan dan kemasan.

Refleksi
80% Pelajar dapat menyiapkan kerja amali dengan baik dan kemas. Secara keseluruhan p&p berjalan dengan lancar



Tarikh
21 Jun 2012
Minggu
25
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi visual
Unit Pembelajaran
Menghasilkan poster
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, murid dapat:
1.     Mengaplikasikan teknik mewarna dalam penghasilan poster
Aktiviti Pembelajaran
Amali mewarnakan poster
Prosedur
1.     Pelajar menyambung projek amali menghasilkan poster.
2.     Pelajar mewarna karya poster yang mereka telah hasilkan.
3.     Guru memantau kerja pelajar membimbing pelajar mewarna poster.
4.     Guru membantu pelajar menyiapkan poster.
5.     Kekemasan dan Persembahan karya pelajar.
6.     Guru membuat rumusan.

Keperluan
Alat: Pensel,media bebas, kertas lukisan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
65% Pelajar dapat menyiapkan kerja amali dengan bersungguh-sungguh. Hasil persembahan karya juga sangan baik.



Tarikh
21 Jun 2012
Minggu
25
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K3
Masa
35 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Reka Corak
  • Lukisan produk reka corak tiga sudut pandangan berbeza.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan sebuah lukisan produk reka corak pada kasut kanvas dari tiga sudut pandangan yang berbeza dengan baik, kualiti dan realistik.
Aktiviti Pembelajaran
Amali melukis
Prosedur
1.     Pelajar menyambung kerja amali reka corak.
2.     Amali pelajar menghasilkan kajian reka corak tiga sudut pandangan.
3.     Guru memantau dan membimbing.
4.     Persembahan karya lukisan.
5.     Rumusan pelajaran.

Keperluan
Alat: Pensel, kertas lukisan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
Pelajar membuat kerja amali dengan bersungguh-sungguh. Hasil kerja juga sangat baik.



Tarikh
22 Jun 2012
Minggu
25
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Menghasilkan Simbol
Hasil Pembelajaran
Pelajar dapat:

1.     Mengaplikasikan asas-asas seni dalam karya.
2.     Menghasilkan sebuah simbol yang mereka tahu dan mempunyai mesej yang tersendiri.

Aktiviti Pembelajaran
Membuat kerja amali
Prosedur
1.     Guru menunjukkan beberapa contoh simbol kepada pelajar.
2.     Guru membuat demonstrasi menghasilkan simbol kepada pelajar.
3.     Pelajar diminta untuk menghasilkan satu simbol dengan menggunakan warna yang betul
4.     Guru memantau kerja pelajar membimbing pelajar menghasilkan simbol.
5.     Guru membuat rumusan dan kritikan terhadap karya pelajar.   
Keperluan
Alat: Pensel, media kering, kertas lukisan
Bahan : contoh logo
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
60% pelajar telah menyiapkan kerja amali. Pelajar telah menghasilkan simbol dengan baik.



Tarikh
22 Jun 2012
Minggu
24
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K5
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Reka Corak
  • Lukisan produk reka corak tiga sudut pandangan berbeza.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan sebuah lukisan produk reka corak pada kasut kanvas dari tiga sudut pandangan yang berbeza dengan baik, kualiti dan realistik.
Aktiviti Pembelajaran
Amali melukis
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh reka corak dan menerangkan konsep tiga sudut pandangan.
2.     Amali murid menghasilkan kajian reka corak tiga sudut pandangan.
3.     Guru memantau dan membimbing.
4.     Persembahan karya lukisan.
5.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Alat: Pensel, kertas lukisan
Bahan: Contoh reka corak tiga sudut pandangan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
Pelajar menghasilkan kerja amali dengan bersungguh-sungguh. Hasil persembahan juga baik.


No comments:

Post a Comment