Tuesday, 27 January 2015

RPH MINGGU KE-4

RPH Minggu 4
Rancangan Pelajaran Harian ~19 ~23 Januari 2015
Tarikh
19 Januari 2015
Minggu
4
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni Visual
Tingkatan
4K5
Masa
70 minit
Bidang
Seni Visual
Unit Pembelajaran
Asas Seni Reka (Unsur Seni)
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Mengetahui unsur seni selain daripada garisan
2.     Memahami dengan baik tentang unsur seni
Aktiviti Pembelajaran
Perbincangan
Prosedur
1.     Guru menerangkan tentang unsur seni rupa, bentuk,jalinan,ruang dan warna.
2.     Pelajar  diminta untuk menyenaraikan ciri-ciri setiap unsur seni.
3.     Rumusan pelajaran
Keperluan
Bahan: Sukatan Pelajaran, Buku nota
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kerjasama

Refleksi
Pelajar menunjukkan respon yang baik dalam p&p dan menunjukkan minat semasa guru mengajar dan membuat penerangan

Tarikh
19 Januari 2015
Minggu
4
Mata Pelajaran
 Pendidikan Seni Visual
Tingkatan
4K8
Masa
70 minit
Bidang
Seni Visual
Unit Pembelajaran
Sukatan Pelajaran dan Format Peperiksaan
Asas Seni Reka (Unsur Seni)
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Mengetahui sukatan pelajaran dan format peperiksaan Pendidikan Seni Visual SPM dengan baik.
2.     Mengingati semula asas seni reka unsur seni.
Aktiviti Pembelajaran
Perbincangan
Prosedur
1.     Guru menerangkan sukatan dan format sebenar SPM Pendidikan Seni.
2.     Pelajar  diminta untuk menyenaraikan asas seni reka unsur seni yang pernah dipelajari.
3.     Guru menerangkan sedikit tentang unsur seni garisan dan rupa
4.     Rumusan pelajaran
Keperluan
Bahan: Sukatan Pelajaran, Buku nota
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kerjasama

Refleksi
Pelajar menunjukkan respon yang baik dalam p&p dan menunjukkan minat semasa guru mengajar dan membuat penerangan

Tarikh
20 Januari 2015
Minggu
4
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni Visual
Tingkatan
5K7
Masa
70 minit
Bidang
Seni Visual
Unit Pembelajaran
Lukisan ( ton )
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Mengetahui teknik menghasilkan ton
Aktiviti Pembelajaran
amali
Prosedur
1.     Guru menunjukkan demontrasi teknik-teknik untuk menghasilkan ton.
2.     Pelajar  diminta untuk menghasilkan ton menggunakan pelbagai teknik yang dipelajari.
3.     Kritikan dan rumusan pelajaran
Keperluan
Bahan: Buku nota, contoh format peperiksaan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kerjasama

Refleksi
Pelajar menunjukkan respon yang baik dalam p&p dan menunjukkan minat untuk membuat aktiviti yang dibuat.

Tarikh
20 Januari 2015
Minggu
4
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni Visual
Tingkatan
5K9
Masa
70 minit
Bidang
Seni Visual
Unit Pembelajaran
Lukisan ( ton )
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Mengetahui teknik menghasilkan ton
Aktiviti Pembelajaran
amali
Prosedur
1.     Guru menunjukkan demontrasi teknik-teknik untuk menghasilkan ton.
2.     Pelajar  diminta untuk menghasilkan ton menggunakan pelbagai teknik yang dipelajari.
3.     Kritikan dan rumusan pelajaran
Keperluan
Bahan: Buku nota, contoh format peperiksaan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kerjasama

Refleksi
Pelajar menunjukkan respon yang baik dalam p&p dan menunjukkan minat untuk membuat aktiviti yang dibuat.

Tarikh
20 Januari 2015
Minggu
4
Mata Pelajaran
Pendidikan seni visual
Tingkatan
4K5
Masa
70 minit
Bidang
Seni Visual
Unit Pembelajaran
Asas Seni Reka (Prinsip Rekaan)
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Mengetahui Prinsip rekaan harmoni, penegasan dan imbangan
2.     Memahami dengan baik tentang Prinsip Rekaan.
Aktiviti Pembelajaran
Perbincangan
Prosedur
1.     Guru menerangkan tentang prinsip rekaan harmoni, Penegasan dan imbangan.
2.     Pelajar  diminta untuk menyenaraikan ciri-ciri setiap Prinsip rekaan.
3.     Guru bersoalan jawab dengan pelajar untuk menguji permahaman pelajar terhadap tajuk yang dipelajari.
4.     Rumusan pelajaran
Keperluan
Bahan: Sukatan Pelajaran, Buku nota
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kerjasama

Refleksi
P&P tidak berjalan seperti yang dirancang. Hanya prinsip rekaan harmoni sahaja yang dapat diterangkan kerana ada pemberian duit bantuan rm100 kepada pelajar. Prinsip rekaan yang lain akan dipelajari pada P&P yang seterusnya.

Tarikh
21 Januari 2015
Minggu
4
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni Visual
Tingkatan
4K8
Masa
70 minit
Bidang
Seni Visual
Unit Pembelajaran
Asas Seni Reka (Unsur Seni)
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Mengetahui unsur seni selain daripada garisan dan rupa
2.     Memahami dengan baik tentang unsur seni
Aktiviti Pembelajaran
Perbincangan
Prosedur
1.     Guru menerangkan tentang unsur seni bentuk,jalinan,ruang dan warna.
2.     Pelajar  diminta untuk menyenaraikan ciri-ciri setiap unsur seni.
3.     Rumusan pelajaran
Keperluan
Bahan: Sukatan Pelajaran, Buku nota
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kerjasama

Refleksi
Pelajar menunjukkan respon yang baik dalam p&p dan menunjukkan minat semasa guru mengajar dan membuat penerangan

Tarikh
21 Januari 2015
Minggu
4
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni Visual
Tingkatan
5K7
Masa
70 minit
Bidang
Seni Visual
Unit Pembelajaran
Lukisan ( ton pada objek )
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Mengaplikasikan teknik menghasilkan ton pada lukisan objek yang diberikan oleh guru.
Aktiviti Pembelajaran
amali
Prosedur
1.     Guru menunjukkan demontrasi teknik-teknik untuk menghasilkan ton pada lukisan tembikar.
2.     Pelajar  diminta untuk menghasilkan ton menggunakan teknik yang pernah dipelajari.
3.     Kritikan dan rumusan pelajaran
Keperluan
Bahan: Buku nota, contoh format peperiksaan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kerjasama

Refleksi
Pelajar menunjukkan respon yang baik dalam p&p dan menunjukkan minat untuk membuat aktiviti yang dibuat.

Tarikh
22 Januari 2015
Minggu
4
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni Visual
Tingkatan
4K8
Masa
70 minit
Bidang
Seni Visual
Unit Pembelajaran
Asas Seni Reka (Prinsip Rekaan)
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Mengetahui Prinsip rekaan harmoni, penegasan dan imbangan
2.     Memahami dengan baik tentang Prinsip Rekaan.
Aktiviti Pembelajaran
Perbincangan
Prosedur
1.     Guru menerangkan tentang prinsip rekaan harmoni, Penegasan dan imbangan.
2.     Pelajar  diminta untuk menyenaraikan ciri-ciri setiap Prinsip rekaan.
3.     Guru bersoalan jawab dengan pelajar untuk menguji permahaman pelajar terhadap tajuk yang dipelajari.
4.     Rumusan pelajaran
Keperluan
Bahan: Sukatan Pelajaran, Buku nota
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kerjasama

Refleksi
Pelajar menunjukkan respon yang baik dalam p&p dan menunjukkan minat semasa guru mengajar dan membuat penerangan

Tarikh
22 Januari 2015
Minggu
4
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K9
Masa
70 minit
Bidang
Seni Visual
Unit Pembelajaran
Lukisan ( ton pada objek )
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Mengaplikasikan teknik menghasilkan ton pada lukisan objek yang diberikan oleh guru.
Aktiviti Pembelajaran
amali
Prosedur
1.     Guru menunjukkan demontrasi teknik-teknik untuk menghasilkan ton pada lukisan tembikar.
2.     Pelajar  diminta untuk menghasilkan ton menggunakan teknik yang pernah dipelajari.
3.     Kritikan dan rumusan pelajaran
Keperluan
Bahan: buku lukisan, contoh format peperiksaan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kerjasama

Refleksi
Pelajar menunjukkan respon yang baik dalam p&p dan menunjukkan minat untuk membuat aktiviti yang dibuat.

Tarikh
23 Januari 2015
Minggu
4
Mata Pelajaran
Pendidikan seni visual
Tingkatan
4K5
Masa
70 minit
Bidang
Seni Visual
Unit Pembelajaran
Asas Seni Reka (Prinsip Rekaan)
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
3.     Mengetahui Prinsip rekaan penegasan, imbangan dan kontra
4.     Memahami dengan baik tentang Prinsip Rekaan.
Aktiviti Pembelajaran
Perbincangan
Prosedur
1.     Guru menerangkan tentang prinsip rekaan penegasan,imbangan dan kontra.
2.     Pelajar  diminta untuk menyenaraikan ciri-ciri setiap Prinsip rekaan.
3.     Guru bersoalan jawab dengan pelajar untuk menguji permahaman pelajar terhadap tajuk yang dipelajari.
4.     Rumusan pelajaran
Keperluan
Bahan: Sukatan Pelajaran, Buku nota
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kerjasama

Refleksi
Pelajar menunjukkan respon yang baik dalam p&p dan menunjukkan minat semasa guru mengajar dan membuat penerangan

Tarikh
23 Januari 2015
Minggu
4
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni Visual
Tingkatan
5K9
Masa
30 minit
Bidang
Seni Visual
Unit Pembelajaran
Lukisan pemandangan.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:

1.     Menghasilkan lukisan yang baik dan kemas.
Aktiviti Pembelajaran
Amali membuat lukisan pemandangan.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh lukisan pemandangan.
2.     Guru membuat demonstrasi menghasilkan lukisan tersebut.
3.     Pelajar menghasilkan lukisan dan dibimbing oleh guru.
4.     Membuat kritikan dan rumusan.
Keperluan
Bahan: Contoh lukisan pemandangan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai
Kerjasama
Refleksi
Pelajar menunjukkan respon yang baik dalam p&p dan menunjukkan minat untuk membuat aktiviti yang dibuat tetapi tidak dapat disiapkan dan akan disambung pada p&p akan datang.

Tarikh
23 Januari 2015
Minggu
4
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni Visual
Tingkatan
5K7
Masa
30 minit
Bidang
Seni Visual
Unit Pembelajaran
Lukisan pemandangan.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:

1.     Menghasilkan lukisan yang baik dan kemas.
Aktiviti Pembelajaran
Amali membuat lukisan pemandangan.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh lukisan pemandangan.
2.     Guru membuat demonstrasi menghasilkan lukisan tersebut.
3.     Pelajar menghasilkan lukisan dan dibimbing oleh guru.
4.     Membuat kritikan dan rumusan.
Keperluan
Bahan: Contoh lukisan pemandangan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai
Lukisan pemandangan.
Refleksi
Pelajar menunjukkan respon yang baik dalam p&p dan menunjukkan minat untuk membuat aktiviti yang dibuat tetapi tidak dapat disiapkan dan akan disambung pada p&p akan datang.