Thursday, 9 May 2013

RPH MINGGU KE-18



RPH Minggu 18
Rancangan Pelajaran Harian  29 April~3 Mei 2013
Tarikh
29 April 2013
Minggu
18
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Arca Mobail
  • Lukisan 3 dimensi tiga sudut pandangan yang menarik.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan sebuah lukisan tiga dimensi yang menunjukkan tiga sudut pandangan arca mobail yang menarik dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Amali melukis.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh lukisan tiga dimensi.
2.     Guru menerangkan teknik menghasilkan lukisan.
3.     Murid diminta untuk menghasilkan lukisan.
4.     Guru memantau dan membimbing.
5.     Rumusan pelajaran dengan persembahan karya  lakaran murid.
Keperluan
Alat: Pensil warna, kertas lukisan.
Bahan: Contoh lukisan 3 dimensi.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Kemasan dan kebersihan.
Refleksi
P & P dapat berjalan dengan lancar namun pelajar tidak dapat menyiapkan tugasan dan akan disambung pada hari esok.

Tarikh
30 April 2013
Minggu
18
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Arca Mobail
  • Lukisan 3 dimensi tiga sudut pandangan yang menarik.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan sebuah lukisan tiga dimensi yang menunjukkan tiga sudut pandangan arca mobail yang menarik dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Amali melukis.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh lukisan tiga dimensi.
2.     Guru menerangkan teknik menghasilkan lukisan.
3.     Murid diminta untuk menghasilkan lukisan.
4.     Guru memantau dan membimbing.
5.     Rumusan pelajaran dengan persembahan karya  lakaran murid.
Keperluan
Alat: Pensil warna, kertas lukisan.
Bahan: Contoh lukisan 3 dimensi.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Kemasan dan kebersihan.
Refleksi
P & P dapat berjalan dengan lancar namun pelajar tidak dapat menghasilkan sudut pandangan yang menarik dan mereka boleh baiki semula apabila produk siap dihasilkan.
                                                             
Tarikh
30 April 2013
Minggu
18
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K5
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Menghasilkan tulisan blok

Hasil Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat:

1.     Menghasilkan tulisan blok yang betul dan kemas.

Aktiviti Pembelajaran
Amali melukis
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh tulisan blok kepada pelajar.
2.     Guru menunjukkan cara menghasilkan tulisan blok.
3.     Pelajar diminta untuk membuat amali
4.     Guru memantau dan membimbing pelajar.
5.     Pelajar membuat kekemasan.
6.     Guru membuat kritikan dan rumusan
Keperluan
Bahan: contoh tulisan blok
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
Kerjasama dan Kerajinan
Refleksi
Pelajar memberi respon yang baik semasa proses P&P dijalankan. Pelajar bersemangat dan memahami teknik menghasilkan tulisan blok.

Tarikh
30 April 2013
Minggu
18
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K10
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Kajian Rekaan seni Visual (KRSV)
Reka Corak
  • Kajian warna cadangan papan peraga
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid diharapkan dapat:
1.     Menghasilkan sekurang-kurangnya empat kajian/gubahan warna bagi papan peraga yang dipilih dengan baik, menarik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran
Amali mewarna.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh karya kajian warna dan menerangkan konsep gubahan warna.
2.     Amali murid menghasilkan kajian warna reka corak.
3.     Guru memantau dan membimbing.
4.     Persembahan hasil karya lukisan.
5.     Sesi memberi komen.
6.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Alat:Pensel warna
Bahan: Contoh gubahan warna
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Kemasan dan kebersihan.
Refleksi
P & P dapat berjalan dengan lancar namun pelajar tidak dapat menyiapkan tugasan mewarna dan akan disambung pada hari Khamis.

Tarikh
1 Mei 2013
Minggu
18


CUTI UMUM HARI PEKERJA


Tarikh
2 Mei 2013
Minggu
18
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K10
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Kajian Rekaan seni Visual (KRSV)
Reka Corak
  • Kajian warna cadangan papan peraga
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid diharapkan dapat:
1.     Menghasilkan sekurang-kurangnya empat kajian/gubahan warna bagi papan peraga yang dipilih dengan baik, menarik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran
Amali mewarna.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh karya kajian warna dan menerangkan konsep gubahan warna.
2.     Amali murid menghasilkan kajian warna reka corak.
3.     Guru memantau dan membimbing.
4.     Persembahan hasil karya lukisan.
5.     Sesi memberi komen.
6.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Alat:Pensel warna
Bahan: Contoh gubahan warna
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Kemasan dan kebersihan.
Refleksi
P & P dapat berjalan dengan lancar namun pelajar tidak dapat menyiapkan tugasan mewarna dan akan disambung pada hari esok.

Tarikh
2 Mei 2013
Minggu
18
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi visual
Unit Pembelajaran
Kajian Rekaan seni Visual (KRSV)

·          Ilustrasi persembahan dalam situasi sebenar.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid diharapkan dapat:
1.     Menghasilkan ilustrasi persembahan papan peraga dalam situasi sebenar dengan baik, menarik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran
Kerja Amali.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh ilustrasi papan peraga dalam situasi di dalam sebuah kedai runcit.
2.     Guru membuat demonstrasi menghasilkan ilustrasi tersebut.
3.     Amali murid menghasilkan ilustrasi
4.     Guru memantau dan membimbing.
5.     Persembahan hasil karya lukisan.
6.     Sesi memberi komen.
7.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Alat:Pensel warna
Bahan: Contoh ilustrasi papan pergaga di kedai runcit.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Komunikasi visual
Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar dapat menyiapkan tugasan dengan baik dan kemas.

Tarikh
2 Mei 2013
Minggu
18
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
4K5
Masa
60 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Kaligrafi rumi
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:

1.     Mengetahui maksud kaligrafi .
2.     Mengetahui jenis-jenis kaligrafi rumi.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh kaligrafi yang ada dalam buku rujukan.
2.     Guru menerangkan isi kandungan topik.
3.     Guru bersoal jawab dengan pelajar untuk mengetahui tahap pemahaman pelajar terhadap topik yang dipelajari.
4.     Guru memberi nota ringkas kepada pelajar.
5.     Guru membuat rumusan terhadap pelajaran.
Keperluan
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai

Kebersihan dan kemasan.

Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar menunjukkan minat terhadap topik yang diajar. Minggu hadapan pelajar akan mempelajari tulisan khatl.

Tarikh
3 Mei 2013
Minggu
18
Mata Pelajaran
Pendidikan seni visual
Tingkatan
5K10
Masa
60 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Kajian Rekaan seni Visual (KRSV)
Reka Corak
  • Kajian warna cadangan papan peraga
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid diharapkan dapat:
1.     Menghasilkan sekurang-kurangnya empat kajian/gubahan warna bagi papan peraga yang dipilih dengan baik, menarik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran
Amali mewarna.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh karya kajian warna dan menerangkan konsep gubahan warna.
2.     Amali murid menghasilkan kajian warna reka corak.
3.     Guru memantau dan membimbing.
4.     Persembahan hasil karya lukisan.
5.     Sesi memberi komen.
6.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Alat:Pensel warna
Bahan: Contoh gubahan warna
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Kemasan dan kebersihan.
Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar dapat menyiapkan tugasan yang diberikan dengan baik dan kemas.




No comments:

Post a Comment