Monday, 29 July 2013

RPH MINGGU KE-30



RPH Minggu 30
Rancangan Pelajaran Harian 22 Julai~26 Julai 2013
Tarikh
22 Julai 2013
Minggu
30
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
60
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Soalan Teori Seni halus
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Menjawab soalan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Kuiz teori.
Prosedur
1.     Guru memberi 20 soalan kepada pelajar dan jawab dalam masa 25 minit.
2.     5 minit terakhir,guru dan pelajar membuat pembetulan jawapan.
Keperluan

Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai

Kerajinan

Refleksi
Pelajar memberi kerjasama semasa aktiviti dijalankan. Keputusan kuiz juga agak baik kerana semua pelajar dapat menjawab lebih dari 10 soalan.

Tarikh
22 Julai 2013
Minggu
30
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K5
Masa
60 minit
Bidang
Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran
Tenunan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran Pelajar dapat:

1.     Mengetahui sejarah dan perkembangan tenunan tanah air.
2.     Mengenal pasti jenis-jenis tenunan dan reka bentuknya.
3.     Memahami kegunaan kain songket dan kain pua serta proses penghasilannya.
4.     Mengetahui dimensi baru hasil produk tenunan.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran Teori
Prosedur
1.     Guru memberi penerangan pengenalan dan sejarah perkembangan kepada tenunan di tanah air.
2.     Guru menyenaraikan dan menerangkan jenis tenunan dan reka bentuknya.
3.     Guru menyenaraikan kegunaan kain songket dan kain pua serta proses penghasilannya.
4.     Guru menunjukkan contoh Kraf tenunan dimensi baru dan fungsinya.
5.     Sesi soal jawab dengan pelajar.
6.     Membuat rumusan tentang P&P
Keperluan
Bahan: Contoh kfat tenunan dimensi baru.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kekemasan dan kebersihan

Refleksi
Pelajar menunjukkan respon yang baik semasa guru membuat penerangan. Pelajar juga menulis nota dengan baik.Secara keseluruhan, P&P berjalan dengan lancar.

Tarikh
23 Julai 2013
Minggu
30
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
60 minit
Bidang
Seni Halus
Unit Pemlajaran
Soalan Teori Seni halus
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Menjawab soalan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Kuiz teori.
Prosedur
1.     Guru memberi 20 soalan kepada pelajar dan jawab dalam masa 25 minit.
2.     5 minit terakhir,guru dan pelajar membuat pembetulan jawapan.
Keperluan

Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai

Kerajinan

Refleksi
Pelajar memberi kerjasama semasa aktiviti dijalankan. Keputusan kuiz juga agak baik kerana semua pelajar dapat menjawab lebih dari 10 soalan.
                                                             
Tarikh
23 Julai 2013
Minggu
30
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K5
Masa
60 minit
Bidang
Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran
Tenunan (Latihan)
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:

1.     Menjawab soalan dengan betul dan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Latihan objektif
Prosedur
1.     Guru memberi 30 soalan kepada pelajar dan jawab dalam masa 45 minit.
2.     15 minit terakhir,guru dan pelajar membuat pembetulan jawapan.
Keperluan

Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai

Kerajinan

Refleksi
Pelajar memberi kerjasama semasa aktiviti dijalankan.  Semua pelajar dapat menjawab lebih dari 10 soalan.

Tarikh
23 Julai 2013
Minggu
30
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K10
Masa
60 minit
Bidang
Seni Halus
Unit Pembelajaran
Soalan Teori Seni halus
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Menjawab soalan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Kuiz teori.
Prosedur
1.     Guru memberi 35 soalan kepada pelajar dan jawab dalam masa 50 minit.
2.     10 minit terakhir,guru dan pelajar membuat pembetulan jawapan.
Keperluan

Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai

Kerajinan

Refleksi
Pelajar memberi kerjasama semasa aktiviti dijalankan. Semua pelajar dapat menjawab lebih dari 10 soalan.

Tarikh
24 Julai 2013
Minggu
30
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
60 minit
Bidang
Seni Halus
Unit Pemlajaran
Menghasilkan lukisan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan lukisan teko
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali
Prosedur
1.     Pelajar di beri latihan untuk melukis lukisan alam benda iaitu teko.
2.     Pelajar melihat guru membuat demonstrasi melukis teko dan pencahayaannya.
Keperluan
Bahan: kertas lukisan,pensel
Penerapan Nilai
Kerjasama dan bertanggungjawab.
Refleksi
Pelajar tidak dapat menyiapkan tugasan dan akan disambung pada masa ke 8.

Tarikh
24 Julai 2013
Minggu
30
Mata Pelajaran
Pendidikan seni dan Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
4K5
Masa
60 minit
Bidang
Kraf tradisional
Unit Pemlajaran
tekat
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:

1.     Mengetahui sejarah dan perkembangan seni tekat.
2.     Memahami fungsi dan kegunaan seni tekat dalam adat dan istiadat Melayu.
3.     Mengkaji jenis-jenis tekat dan perbezaannya.
4.     Mengkaji motif seni tekat dan kaitannya dengan persekitaran.
5.     Meneliti peralatan yang digunakan untuk membuat tekatan.
6.     Memahami proses membuat dan menghasilkan tekatan.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru memberi penerangan pengenalan dan sejarah perkembangan kepada kraf tekat.
2.     Guru menyenaraikan dan mengkaji jenis tekat dan perbezaan setiap jenis tersebut.
3.     Guru menyenaraikan motif seni tekat dan kaitannya dengan persekitaran.
4.     Guru menerangkan dan menunjukkan peralatan yang digunakan untuk membuat tekat dalam buku rujukan kepada pelajar.
5.     Guru menerangkan tentang proses menghasilkan tekat.
6.     Sesi soal jawab dengan pelajar.
7.     Membuat rumusan tentang P&P
Keperluan
Bahan : contoh tekat
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar menunjukkan minat semasa guru mengajar dan memberi respon yang baik semasa sesi soal jawab.

Tarikh
24 Julai 2013
Minggu
30
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
60 minit
Bidang
Seni Halus
Unit Pembelajaran
Menghasilkan lukisan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan lukisan teko
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali
Prosedur
1.     Pelajar menyambung tugasan yang telah dipelajari.
2.     Guru memantau dan memberi bimbingan kepada pelajar.
3.     Pelajar membuat kekemasan dan guru memberi kritikan kepada pelajar serta rumusan.
Keperluan
Bahan: kertas lukisan,pensel
Penerapan Nilai
Kerjasama dan bertanggungjawab.
Refleksi
Pelajar dapat menyiapkan lukisan dan 50% saja yang dapat melukis dengan baik. Pelajar lain perlu diberi latihan lagi.

Tarikh
25 Julai 2013
Minggu
30
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K10
Masa
60 minit
Bidang
Seni Halus
Unit Pembelajaran
Soalan Teori Seni halus
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Menjawab soalan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Kuiz teori.
Prosedur
1.     Guru memberi 35 soalan kepada pelajar dan jawab dalam masa 50 minit.
2.     10 minit terakhir,guru dan pelajar membuat pembetulan jawapan.
Keperluan

Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai

Kerajinan

Refleksi
Pelajar memberi kerjasama semasa aktiviti dijalankan. Semua pelajar dapat menjawab lebih dari 10 soalan.

Tarikh
25 Julai 2013
Minggu
30
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
4K5
Masa
60 minit
Bidang
Kraf tradisional
Unit Pembelajaran
Tekat (Latihan)
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:

1.             Menjawab soalan dengan betul dan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Latihan objektif
Prosedur
1.     Guru memberi 30 soalan kepada pelajar dan jawab dalam masa 45 minit.
2.     15 minit terakhir,guru dan pelajar membuat pembetulan jawapan.
Keperluan

Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai

Kerajinan

Refleksi
Pelajar memberi kerjasama semasa aktiviti dijalankan.  Semua pelajar dapat menjawab lebih dari 15 soalan.

Tarikh
26 Julai 2013
Minggu
30
Mata Pelajaran
Pendidikan seni visual
Tingkatan
5K10
Masa
60 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Menghasilkan lukisan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan lukisan gelas
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali
Prosedur
1.     Pelajar di beri latihan untuk melukis lukisan alam benda iaitu gelas.
2.     Pelajar melihat guru membuat demonstrasi melukis gelas dan pencahayaannya.
3.     Guru memantau dan membimbing pelajar.
4.     Guru membuat kritikan dan rumusan.
Keperluan
Bahan: kertas lukisan,pensel
Penerapan Nilai
Kerjasama dan bertanggungjawab.
Refleksi
Pelajar tidak dapat menyiapkan tugasan dan pelajar hendaklah menyiapkan di rumah dan dihantar pada hari selasa.