Thursday, 20 June 2013

RPH MINGGU KE-25



RPH Minggu 25
Rancangan Pelajaran Harian 17 Jun~21 Jun 2013
Tarikh
17 Jun 2013
Minggu
25
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Kajian Rekaan seni Visual (KRSV)
Alat dan bahan
  • Ilustrasi alat dan bahan untuk menghasilkan arca mobail
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid diharapkan dapat:
1.     Menghasilkan lukisan atau catan alat dan bahan.
Aktiviti Pembelajaran
Amali mewarna.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh karya alat dan bahan serta membuat menerangkan alat tersebut.
2.     Amali murid menghasilkan lukisan atau catan alat dan bahan.
3.     Guru memantau dan membimbing.
4.     Persembahan hasil karya lukisan.
5.     Sesi memberi komen.
6.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Alat:Pensel warna
Bahan: Contoh lukisan alat dan bahan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
kekemasan
Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar dapat menyiapkan lukisan dengan baik dan kemas.

Tarikh
18 Jun 2013
Minggu
25
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Bidang
Seni Halus
Unit Pemlajaran
Menghasilkan arca mobail
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan arca mobail dengan baik dan kemas.
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh arca mobail yang ada di bilik seni.
2.     Pelajar diagihkan alat dan bahan yang ada untuk menghasilkan arca mobail mengikut tema yang telah dibuat.
3.     Pelajar diminta menghasilkan arca.
4.     Guru membuat pemantauan dan membantu serta membimbing pelajar menghasilkan arca.
Keperluan
Bahan: pisau,gunting,gam, warna pelaka,straw board
Penerapan Nilai
Kerjasama dan bertanggungjawab.
Refleksi
Pelajar tidak dapat menyiapkan tugasan dan akan disambung pada hari berikut.
                                                             
Tarikh
18 Jun 2013
Minggu
25
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K5
Masa
70 minit
Bidang
Reka bentuk
Unit Pembelajaran
Reka bentuk hiasan dalaman.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran pelajar dapat:
1.     Mengetahui maksud reka bentuk hiasan dalaman.
2.     Mengetahui aspek-aspek penting dalam hiasan dalaman.
3.     Menyenaraikan proses menghasilkan model berdasarkan pelan lantai.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh reka bentuk hiasan dalaman yang ada dalam buku rujukan.
2.     Guru menerangkan isi kandungan topik.
3.     Guru bersoal jawab dengan pelajar untuk mengetahui tahap pemahaman pelajar terhadap topik yang dipelajari.
4.     Guru memberi nota ringkas kepada pelajar.
5.     Guru membuat rumusan terhadap pelajaran.
Keperluan
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai

Kebersihan dan kemasan.

Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar menunjukkan minat terhadap topik yang diajar. Pelajar diminta membawa bahan untuk membuat perspektif dalam hiasan dalaman.

Tarikh
18 Jun 2013
Minggu
25
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K10
Masa
70 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Kajian Rekaan seni Visual (KRSV)

·          Ilustrasi persembahan dalam situasi sebenar.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid diharapkan dapat:
1.     Menghasilkan ilustrasi persembahan papan peraga dalam situasi sebenar dengan baik, menarik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran
Kerja Amali.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh ilustrasi papan peraga dalam situasi sebenar di dalam sebuah kedai runcit.
2.     Guru membuat demonstrasi menghasilkan ilustrasi tersebut.
3.     Amali murid menghasilkan ilustrasi
4.     Guru memantau dan membimbing.
5.     Persembahan hasil karya lukisan.
6.     Sesi memberi komen.
7.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Alat:Pensel warna
Bahan: Contoh ilustrasi papan peraga di kedai runcit
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Komunikasi visual
Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar dapat menyiapkan tugasan dengan baik dan kemas.

Tarikh
19 Jun 2013
Minggu
25
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Bidang
Seni Halus
Unit Pemlajaran
Menghasilkan arca mobail
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan arca mobail dengan baik dan kemas.
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali
Prosedur
1.     Pelajar diminta menyambung menghasilkan arca.
2.     Guru membuat pemantauan dan membantu serta membimbing pelajar menghasilkan arca.
Keperluan
Bahan: pisau,gunting,gam, warna pelaka,straw board
Penerapan Nilai
Kerjasama dan bertanggungjawab.
Refleksi
Pelajar tidak dapat menyiapkan tugasan dan akan disambung pada hari berikut.

Tarikh
19 Jun 2013
Minggu
25
Mata Pelajaran
Pendidikan seni dan Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
4K5
Masa
120 minit
Bidang
Reka bentuk
Unit Pemlajaran
Reka bentuk hiasan dalaman
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan reka bentuk hiasan dalaman dalam ruangan dalam rumah.
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh hiasan dalaman ruangan rumah kepada pelajar.
2.     Pelajar dibentuk beberapa kumpulan.
3.     Setiap kumpulan akan diagihkan contoh gambar hiasan dalaman dan pelajar hendaklah melukis semula gambar tersebut.
4.     Pelajar menghasilkan karya dan dibimbing oleh guru.
5.     Pelajar membuat kekemasan.
6.     Guru membuat kritikan terhadap beberapa karya pelajar.
7.     Guru membuat rumusan.
Keperluan
Bahan: contoh gambar reka bentuk hiasan dalaman, pensel warna.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Kerjasama dan bertanggungjawab.
Refleksi
Pelajar dapat menyiapkan karya dan lukisan pelajar juga memuaskan.

Tarikh
20 Jun 2013
Minggu
25
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K10
Masa
70 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Papan peraga
  • Lukisan atau catan alat dan bahan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan sebuah lukisan atau catan alat dan bahan untuk menghasilkan papan peraga.
Aktiviti Pembelajaran
Kerja Amali
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh lukisan alat dan bahan kepada pelajar
2.     Pelajar diminta untuk menghasilkan lukisan.
3.     Guru memantau dan membimbing.
4.     Rumusan pelajaran dengan persembahan karya murid.
Keperluan
Alat: Pensil warna, kertas lukisan.
Bahan: Contoh lukisan alat dan bahan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Kemasan dan kebersihan.
Refleksi
P & P tidak dapat dijalankan kerana ada perhimpunan pagi. P&P ditunda pada esok hari.

Tarikh
20 Jun 2013
Minggu
24
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Bidang
Seni Halus
Unit Pembelajaran
Menghasilkan arca mobail
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan arca mobail dengan baik dan kemas.
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali
Prosedur
1.     Pelajar diminta menyambung menghasilkan arca.
2.     Guru membuat pemantauan dan membantu serta membimbing pelajar menghasilkan arca.
Keperluan
Bahan: pisau,gunting,gam, warna pelaka,straw board
Penerapan Nilai
Kerjasama dan bertanggungjawab.
Refleksi
Pelajar tidak dapat menyiapkan tugasan dan akan disambung pada hari berikut.

Tarikh
20 Jun 2013
Minggu
24
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
4K5
Masa
60 minit
Bidang
Reka bentuk
Unit Pembelajaran
Reka bentuk landskap
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran pelajar dapat:

1.     Mengetahui maksud serta fungsi reka bentuk landskap .
2.     Mengetahui perancangan seni reka landskap
3.     Mengetahui fungsi dan jenis tumbuh-tumbuhan yang digunakan dalam reka bentuk landskap.
4.     Menyenaraikan proses reka bentuk landskap.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh reka bentuk landskap yang ada dalam buku rujukan.
2.     Guru menerangkan isi kandungan topik.
3.     Guru bersoal jawab dengan pelajar untuk mengetahui tahap pemahaman pelajar terhadap topik yang dipelajari.
4.     Guru memberi nota ringkas kepada pelajar.
5.     Guru membuat rumusan terhadap pelajaran.
Keperluan
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai

Kebersihan dan kemasan.

Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar menunjukkan minat terhadap topik yang diajar.

Tarikh
21 Jun 2013
Minggu
25
Mata Pelajaran
Pendidikan seni visual
Tingkatan
5K10
Masa
60 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Papan peraga
  • Lukisan atau catan alat dan bahan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan sebuah lukisan atau catan alat dan bahan untuk menghasilkan papan peraga.
Aktiviti Pembelajaran
Kerja Amali
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh lukisan alat dan bahan kepada pelajar
2.     Pelajar diminta untuk menghasilkan lukisan.
3.     Guru memantau dan membimbing.
4.     Rumusan pelajaran dengan persembahan karya murid.
Keperluan
Alat: Pensil warna, kertas lukisan.
Bahan: Contoh lukisan alat dan bahan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai
Kemasan dan kebersihan.
Refleksi
P & P dapat berjalan dengan lancar namun pelajar tidak dapat menyiapkan sepenuhnya dan diminta untuk menyiapkan di rumah.