Thursday, 26 July 2012

RPH MINGGU KE-30

Rancangan Pelajaran Harian ~23 – 27 Julai 2012
Tarikh
23 Julai 2012
Minggu
30
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K6
Masa
60 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Kaligrafi
Hasil Pembelajaran
Pelajar dapat:

1.     Mengetahui sejarah dan perkembangan kaligrafi.
2.     Meneliti teknik penulisan kaligrafi.
3.     Mengetahui jenis tulisan khat.

Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran Teori
Prosedur
1.     Guru menerangkan sejarah serta perkembangan kaligrafi.
2.     Guru membuat penerangan tentang teknik penulisan kaligrafi.
3.     Pelajar diminta menyenaraikan jenis tulisan khat.
4.     Guru memberi nota kepada pelajar secara ringkas.
5.     Guru membuat rumusan.  
Keperluan
Bahan : contoh kaligrafi
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai

Kekemasan dan kebersihan

Refleksi
Pelajar menunjukkan minat dalam tajuk kaligrafi. Pelajar ingin mencuba untuk menghasilkannya. Minggu akan datang, pelajar akan diberi peluang untuk menghasilkan kaligrafi tersebut.

Tarikh
24 Julai 2012
Minggu
30
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
5K3
Masa
30 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Soalan Teori Seni halus
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Menjawab soalan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Kuiz teori.
Prosedur
1.     Guru memberi 20 soalan kepada pelajar dan jawab dalam masa 25 minit.
2.     5 minit terakhir,guru dan pelajar membuat pembetulan jawapan.
Keperluan

Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai

Kerajinan

Refleksi
Pelajar memberi kerjasama semasa aktiviti dijalankan. Keputusan kuiz juga agak baik kerana semua pelajar dapat menjawab lebih dari 10 soalan.

Tarikh
24 Julai 2012
Minggu
30
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
60 minit
Bidang
Reka Bentuk
Unit Pembelajaran
Lanskap taman mini
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran Pelajar dapat:

1.     Menghasilkan taman mini dengan baik dan kemas mengikut perancangan yang betul.
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali
Prosedur
1.     Guru menunjukkan beberapa contoh taman lanskap mini kepada pelajar.
2.     Guru membuat demonstrasi menghasilkan lanskap mini.
3.     Pelajar menghasilkan taman mini masing-masing.
4.     Guru membuat pemantauan dan membimbing pelajar.
5.     Guru membuat rumusan dan kritikan terhadap karya pelajar

Keperluan
Bahan: Contoh rekaan lanskap taman mini
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
Pelajar menunjukkan respon yang baik semasa P&P dijalankan. Mereka menunjukkan minat terhadap tajuk yang dipelajari. 30% pelajar dapat menyiapkan karya. Namun pelajar yang lain diminta untuk menyiapkan dirumah dan hantar pada masa P&P yang seterusnya.

Tarikh
24 Julai 2012
Minggu
30
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
60 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
  • Menghasilkan lukisan bunga Lili
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran Pelajar dapat:
1.     Menghasilkan lukisan bunga lili dengan menampakkan jalinan pada lukisan.  
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh lukisan bunga Lili yang menampakkan ton serta jalinan.
2.     Pelajar menghasilkan karya dan guru membuat pemantauan dan membimbing pelajar.
3.     Persembahan dan kritikan hasil karya murid.
4.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Bahan: Contoh lukisan bunga Lili.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai

Kemasan dan kebersihan.

Refleksi
Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dalam aktiviti amali lukisan. Lukisan dapat dihasilkan dengan baik.90% pelajar dapat menyiapkan karya. Namun 10% pelajar lagi akan menyiapkan karya dan dihantar minggu hadapan.

Tarikh
25 Jun 2012
Minggu
30
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
60 minit
Bidang
Kraf tradisional
Unit Pembelajaran
Tenunan
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran Pelajar dapat:

1.     Mengetahui sejarah dan perkembangan tenunan tanah air.
2.     Mengenal pasti jenis-jenis tenunan dan reka bentuknya.
3.     Memahami kegunaan kain songket dan kain pua serta proses penghasilannya.
4.     Mengetahui dimensi baru hasil produk tenunan.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran Teori
Prosedur
1.     Guru memberi penerangan pengenalan dan sejarah perkembangan kepada tenunan di tanah air.
2.     Guru menyenaraikan dan menerangkan jenis tenunan dan reka bentuknya.
3.     Guru menyenaraikan kegunaan kain songket dan kain pua serta proses penghasilannya.
4.     Guru menunjukkan contoh Kraf tenunan dimensi baru dan fungsinya.
5.     Sesi soal jawab dengan pelajar.
6.     Membuat rumusan tentang P&P
Keperluan
Bahan: Contoh kfat tenunan dimensi baru.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kekemasan dan kebersihan

Refleksi
Pelajar menunjukkan respon yang baik semasa guru membuat penerangan. Pelajar juga menulis nota dengan baik.Secara keseluruhan, P&P berjalan dengan lancar.

Tarikh
25 Julai 2012
Minggu
30
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K7
Masa
60 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
Soalan Teori Seni halus
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Menjawab soalan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Kuiz teori.
Prosedur
1.     Guru memberi 30 soalan kepada pelajar dan jawab dalam masa 45 minit.
2.     15 minit terakhir,guru dan pelajar membuat pembetulan jawapan.
Keperluan

Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai

Kerajinan

Refleksi
Pelajar memberi kerjasama semasa aktiviti dijalankan. Keputusan kuiz juga agak baik kerana semua pelajar dapat menjawab lebih dari 15 soalan.

Tarikh
25 Julai 2012
Minggu
30
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
4K6
Masa
60 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Tipografi
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran,pelajar dapat:

1.     Memahami maksud tipografi
2.     Mengenali kategori dan klasifikasi muka taip.
3.     Mengetahui anatomi muka taip.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru menerangkan maksud tipografi kepada pelajar.
2.     Guru membuat penerangan tentang kategori dan klasifikasi muka taip.
3.     Guru membantu pelajar untuk memahami anatomi muka taip.
4.     Guru memberi nota kepada pelajar secara ringkas.
5.     Guru membuat rumusan.                                       
Keperluan
Bahan: Contoh tipografi
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kebersihan dan kemasan.

Refleksi
Secara keseluruhan p&p berjalan dengan lancar. Pelajar memberi respon yang baik semasa guru mengajar. Aktiviti amali akan buat pada minggu hadapan.

Tarikh
26 Julai 2012
Minggu
30
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
60 minit
Bidang
Kraf tradisional
Unit Pembelajaran
tekat
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:

1.     Mengetahui sejarah dan perkembangan seni tekat.
2.     Memahami fungsi dan kegunaan seni tekat dalam adat dan istiadat Melayu.
3.     Mengkaji jenis-jenis tekat dan perbezaannya.
4.     Mengkaji motif seni tekat dan kaitannya dengan persekitaran.
5.     Meneliti peralatan yang digunakan untuk membuat tekatan.
6.     Memahami proses membuat dan menghasilkan tekatan.
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru memberi penerangan pengenalan dan sejarah perkembangan kepada kraf tekat.
2.     Guru menyenaraikan dan mengkaji jenis tekat dan perbezaan setiap jenis tersebut.
3.     Guru menyenaraikan motif seni tekat dan kaitannya dengan persekitaran.
4.     Guru menerangkan dan menunjukkan peralatan yang digunakan untuk membuat tekat dalam buku rujukan kepada pelajar.
5.     Guru menerangkan tentang proses menghasilkan tekat.
6.     Sesi soal jawab dengan pelajar.
7.     Membuat rumusan tentang P&P
Keperluan
Bahan : contoh tekat
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
P&P berjalan dengan lancar. Pelajar menunjukkan minat semasa guru mengajar dan memberi respon yang baik semasa sesi soal jawab.

Tarikh
26 Julai 2012
Minggu
30
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K3
Masa
30 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Soalan Teori komunikasi visual
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:
1.     Menjawab soalan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Kuiz teori.
Prosedur
3.     Guru memberi 20 soalan kepada pelajar dan jawab dalam masa 25 minit.
4.     5 minit terakhir,guru dan pelajar membuat pembetulan jawapan.
Keperluan

Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai

Kerajinan

Refleksi
Pelajar memberi kerjasama dan respon yang baik semasa aktiviti dijalankan. Keputusan kuiz juga agak baik kerana semua pelajar dapat menjawab lebih dari 10 soalan. Latihan akan dibuat dari masa ke semasa.

Tarikh
27 Julai 2012
Minggu
30
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K5
Masa
60 minit
Bidang
Seni halus
Unit Pembelajaran
  • Menghasilkan lukisan bunga Lili
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran Pelajar dapat:
1.     Menghasilkan lukisan bunga lili dengan menampakkan jalinan pada lukisan.  
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali.
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh lukisan bunga Lili yang menampakkan ton serta jalinan.
2.     Pelajar menghasilkan karya dan guru membuat pemantauan dan membimbing pelajar.
3.     Persembahan dan kritikan hasil karya murid.
4.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Bahan: Contoh lukisan bunga Lili.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai

Kemasan dan kebersihan.

Refleksi
Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dalam aktiviti amali lukisan. Lukisan dapat dihasilkan dengan baik.95% pelajar dapat menyiapkan karya. Namun 5% pelajar lagi akan menyiapkan karya dan dihantar minggu hadapan.