Saturday, 30 June 2012

RPH MINGGU KE- 26





Rancangan Pelajaran Harian ~25 – 29 Jun 2012

Tarikh
25 Jun 2012
Minggu
26
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni Visual
Tingkatan
4K6
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Poster
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat:

1.     Memahami fungsi dan kegunaan poster
2.     Mengkaji sejarah perkembangan poster
3.     Mengenal ciri-ciri dan elemen dalam penghasilan poster.
4.     Mengetahui jenis-jenis poster
Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran teori
Prosedur
1.     Guru menerangkan fungsi dan kegunaan poster.
2.     Guru membuat penerangan tentang ciri-ciri dan elemen serta sejarah perkembangan poster.
3.     Guru memberi nota kepada pelajar secara ringkas.
4.     Pelajar diuji tahap pemahaman dengan topik yang dipelajari.
5.     Guru membuat rumusan
Keperluan
Bahan: contoh poster
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
Kerjasama dan Kerajinan
Refleksi
Pelajar memberi respon yang baik semasa proses P&P dijalankan. Pelajar bersemangat dan memahami topik dengan baik.



Tarikh
26 Jun 2012
Minggu
26
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
5K3
Masa
35 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Reka Corak
  • Lukisan situasi sebenar produk.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan sebuah lukisan produk reka corak yang menunjukkan situasi sebenar dengan mempamerkan kasut di sebuah kedai menjual kasut dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Amali melukis
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh lukisan situasi sebenar.
2.     Amali murid menghasilkan lukisan
3.     Guru memantau dan membimbing.
4.     Persembahan karya lukisan.
5.     Rumusan pelajaran.

Keperluan
Alat: Pensel, kertas lukisan
Bahan: Contoh lukisan situasi sebenar.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
Pelajar menunjukkan respon yang baik semasa membuat kerja amali.kerja amali tidak dapat disiapkan kerana masa terlalu singkat. Akan bersambung pada hari khamis.



Tarikh
26 Jun 2012
Minggu
26
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Menghasilkan logo
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:

1.     Mengaplikasikan asas-asas seni dalam karya
2.     Menghasilkan sebuah logo yang mempunyai mesej yang tersendiri
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali menghasilkan logo
Prosedur
1.     Guru menunjukkan beberapa contoh logo kepada pelajar.
2.     Guru membuat demonstarasi kepada pelajar.
3.     Pelajar diberi peluang untuk melihat cara-cara menghasilkan logo dengan betul.
4.     Pelajar dibimbing oleh guru semasa proses penghasilan logo.
5.     Persembahan karya pelajar
6.     Guru membuat rumusan

Keperluan
Bahan: Contoh logo
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kekemasan dan kebersihan

Refleksi
Aktiviti membuat logo tidak dapat diselesaikan dan aktiviti akan disambung pada hari Rabu. Pelajar bersungguh-sungguh semasa aktiviti p&p dijalankan.



Tarikh
26 Jun 2012
Minggu
26
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
5K6
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Reka Corak
  • Lukisan situasi sebenar produk.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan sebuah lukisan produk reka corak yang menunjukkan situasi sebenar dengan mempamerkan kasut di sebuah kedai menjual kasut dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Amali melukis
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh lukisan situasi sebenar.
2.     Amali murid menghasilkan lukisan
3.     Guru memantau dan membimbing.
4.     Persembahan karya lukisan.
5.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Alat: Pensel, kertas lukisan
Bahan: Contoh lukisan situasi sebenar.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
Pelajar menghasilkan kerja amali dengan bersungguh-sungguh. Hasil persembahan juga baik.



Tarikh
27 Jun 2012
Minggu
26
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
50 minit
Bidang
Komunikasi visual
Unit Pembelajaran
Menghasilkan logo
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:

1.     Mengaplikasikan asas-asas seni dalam karya
2.     Menghasilkan sebuah logo yang mempunyai mesej yang tersendiri
Aktiviti Pembelajaran
Kerja amali menghasilkan logo
Prosedur
1.     Pelajar menyambung semula kerja amali menghasilkan logo.
2.     Pelajar dibimbing oleh guru semasa proses penghasilan logo.
3.     Persembahan karya pelajar
4.     Guru membuat rumusan

Keperluan
Bahan: Contoh logo
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kekemasan dan kebersihan

Refleksi
65% pelajar menyiapkan kerja amali dan menghasilkan logo dengan baik. Secara keseluruhan, P&P berjalan dengan lancar.



Tarikh
27 Jun 2012
Minggu
26
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K7
Masa
60 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Reka Corak
  • Lukisan situasi sebenar produk.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan sebuah lukisan produk reka corak yang menunjukkan situasi sebenar dengan mempamerkan kasut di sebuah kedai menjual kasut dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Amali melukis
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh lukisan situasi sebenar.
2.     Amali murid menghasilkan lukisan
3.     Guru memantau dan membimbing.
4.     Persembahan karya lukisan.
5.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Alat: Pensel, kertas lukisan
Bahan: Contoh lukisan situasi sebenar.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
Pelajar menghasilkan kerja amali dengan bersungguh-sungguh. Hasil persembahan juga baik.



Tarikh
27 Jun 2012
Minggu
26
Mata Pelajaran
Pemulihan Pendidikan Seni
Tingkatan
4K6
Masa
60 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Simbol
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, pelajar dapat:

1.     Memahami konsep dan fungsi simbol dalam reka bentuk grafik.
2.     Mengetahui jenis dan ciri – ciri simbol

Aktiviti Pembelajaran
1.     Guru menerangkan fungsi dan konsep simbol dalam reka bentuk grafik.
2.     Guru membuat penerangan tentang ciri – ciri sesuatu rekaan simbol dengan menunjukkan contoh simbol.
3.     Guru memberi nota kepada pelajar secara ringkas
4.     Pelajar diuji tahap pemahaman dengan  topik yang dipelajari.
5.     Guru membuat rumusan.
Prosedur

Keperluan
Bahan : Contoh simbol
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai

Kebersihan dan kemasan.

Refleksi
Secara keseluruhan p&p berjalan dengan lancar. Pelajar memberi respon yang baik semasa guru mengajar.



Tarikh
28 Jun 2012
Minggu
26
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi visual
Unit Pembelajaran
Menghasilkan tipografi
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran, murid dapat:
1.     Mengaplikasikan asas seni reka dalam menghasilkan tipografi.
2.     Menghasilkan tipografi yang baik.

Aktiviti Pembelajaran
Amali menghasilkan tipografi
Prosedur
1.     Guru menunjukkan kepada pelajar contoh tipografi.
2.     Guru membuat demonstrasi menghasilkan tipografi kepada pelajar.
3.     Guru memantau kerja pelajar membimbing pelajar menghasilkan tipografi.
4.     Guru membantu pelajar menyiapkan tipografi.
5.     Kekemasan dan Persembahan karya pelajar.
6.     Guru membuat rumusan.

Keperluan
Alat: Pensel,media bebas, kertas lukisan
Bahan : contoh tipografi
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
65% Pelajar dapat menyiapkan kerja amali dengan bersungguh-sungguh. Hasil persembahan karya juga sangan baik.



Tarikh
28 Jun 2012
Minggu
26
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K3
Masa
35 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Reka Corak
  • Lukisan situasi sebenar produk.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan sebuah lukisan produk reka corak yang menunjukkan situasi sebenar dengan mempamerkan kasut di sebuah kedai menjual kasut dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Amali melukis
Prosedur
1.     Pelajar menyambung kerja amali .
2.     Amali pelajar menghasilkan lukisan produk yang menunjukkan situasi sebenar.
3.     Guru memantau dan membimbing.
4.     Persembahan karya lukisan.
5.     Rumusan pelajaran.

Keperluan
Alat: Pensel, kertas lukisan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
Pelajar membuat kerja amali dengan bersungguh-sungguh. Hasil kerja juga sangat baik.



Tarikh
29 Jun 2012
Minggu
26
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
4K10
Masa
70 minit
Bidang
Reka Bentuk
Unit Pembelajaran
Reka bentuk Industri
Hasil Pembelajaran
Pelajar dapat:

1.     Mengenali reka bentuk industi dalam bentuk produk yang dihasilkan.
2.     Memahami keputusan mereka bentuk berdasarkan keperluan, bentuk dan fungsi, penampilan bahan serta struktur reka bentuk.
3.     Mengenalpasti penggunaan dan keistimewaan reka bentuk industry.
4.     Mengetahui proses reka bentuk berdasarkan urutan yang betul.
5.     Mempelajari fungsi, penghasilan model dam prototaip.
Aktiviti Pembelajaran
Membelajaran teori
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh-contoh produk kepada pelajar dan pelajar diminta untuk menyatakan produk-produk tersebut.
2.     Guru menerangkan keputusan mereka bentuk berdasarkan keperluan, bentuk dan fungsi, penampilan bahan serta struktur reka bentuk.
3.     Guru menerangkan proses reka bentuk berdasarkan urutan yang betul.
4.     Guru menyatakan serta menjelaskan fungsi dan penghasilan model dan prototaip.
5.     Guru meminta sesorang pelajar membuat rumusan.
Keperluan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi

Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
Secara keseluruhan, pelajar memberi respon yang baik semasa P&P. Pelajar menunjukkan minat semasa guru membuat penerangan.



Tarikh
29 Jun 2012
Minggu
24
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni
Tingkatan
5K5
Masa
70 minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Reka Corak
  • Lukisan situasi sebenar produk.
Hasil Pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.     Menghasilkan sebuah lukisan produk reka corak yang menunjukkan situasi sebenar dengan mempamerkan kasut di sebuah kedai menjual kasut dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran
Amali melukis
Prosedur
1.     Guru menunjukkan contoh lukisan situasi sebenar.
2.     Amali murid menghasilkan lukisan
3.     Guru memantau dan membimbing.
4.     Persembahan karya lukisan.
5.     Rumusan pelajaran.
Keperluan
Alat: Pensel, kertas lukisan
Bahan: Contoh lukisan situasi sebenar.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai
Kekemasan dan kebersihan
Refleksi
Pelajar menghasilkan kerja amali dengan bersungguh-sungguh. Hasil persembahan juga baik.